Lente.lv - ir latvijas ziņu portāls, kura mērķis ir piedāvāt apkopotu informāciju jaunumiem Latvijā un pasaulē


Izklaide

Aizraujošs lūzums muzeju pasaulē: Viktorijas un Alberta muzejs atver savas iespaidīgās kolekcijas durvis sabiedrībai jaunajā V&A East Storehouse

Aizraujošs lūzums muzeju pasaulē: Viktorijas un Alberta muzejs atver savas iespaidīgās kolekcijas durvis sabiedrībai jaunajā V&A East Storehouse
Foto: TV3.lv
0 0 12 0
Revolūcija muzeju pasaulē: Viktorijas un Alberta muzejs atver savu bagātību glabātuvi publikai

Iedomājieties vietu, kur vēsture elpo plauktos, kur modes leģendas mirdz blakus senām skulptūrām un kur katrs priekšmets stāsta savu neparasto stāstu. Līdz šim šāda vieta muzeju pasaulē bieži vien bija paslēpta no ziņkārīgajām acīm – noliktavas, kurās glabājas lielākā daļa kolekciju, bija pieejamas tikai pētniekiem un muzeja darbiniekiem. Taču Londonas Viktorijas un Alberta muzejs (V&A), slavens ar savu vērienīgo mākslas un dizaina kolekciju, ir spēris drosmīgu un inovatīvu soli, atverot sabiedrībai savu jauno, iespaidīgo kolekciju glabātuvi – V&A East Storehouse. Šis nav tikai gājiens uz lielāku caurspīdīgumu; tā ir fundamentāla pārmaiņa priekšstatos par to, kas muzejs var būt un kā mēs mijiedarbojamies ar kultūras mantojumu.

V&A East Storehouse: Vairāk nekā tikai noliktava

Karalienes Elizabetes Olimpiskajā parkā, Austrumlondonā, atdzimusī bijusī 2012. gada olimpisko spēļu Mediju centra daļa ir kļuvusi par mājvietu vairāk nekā 250 000 objektu, 350 000 grāmatu un 1000 arhīvu, kas aptver piecus tūkstošus gadu ilgu cilvēces radošumu. Šī četrus stāvus augstā, 16 000 kvadrātmetrus plašā ēka, ko projektējuši atzītie arhitekti Diller Scofidio + Renfro, ir radīta ar domu par maksimālu pieejamību un atklātību. Tā vairs nav sterila, slēgta telpa, bet gan dzīvs, strādājošs centrs, kurā apmeklētāji tiek aicināti ienirt kolekcijas sirdī. Tēlaini izsakoties, tā ir kā milzīgs kultūras aisbergs, kura lielākā daļa tagad ir redzama un sasniedzama, sagraujot tradicionālo ledus sienu starp publiku un muzeju “aizkulisēm”.

Nepārspējama kolekcijas daudzveidība: No senlietām līdz skatuves spīdumam

V&A kolekcijas bagātība un daudzveidība vienmēr ir apžilbinājusi. Glabātuvē atrodami priekšmeti, kas aizrauj elpu un liek sirdij pukstēt straujāk, domājot par to stāstiem un laikmetiem. Antīki, smalki grebti skapji, kas reiz rotājuši muižu telpas, tagad atrodas blakus spožiem, leģendāriem skatuves tērpiem, piemēram, Eltons Džona nēsātajiem kostīmiem. Modes cienītājus priecēs Cristobal Balenciaga, Dior un Alexander McQueen darbi, kā arī Vivienne Westwood un citiem dizaineriem piederējušie priekšmeti. Taču kolekcija sniedzas tālu aiz modes un mēbelēm. Šeit var atrast visu – no senām ēģiptiešu kurpēm un romiešu freskām līdz japāņu bruņām, modernisma mēbelēm, pat Glastonbury festivāla miskasti vai Piaggio skūteri. Kolekcijā ir arī monumentāli objekti, ko bija gandrīz neiespējami izstādīt tradicionālajās muzeja telpās, piemēram, daļa no Robin Hood Gardens dzīvojamā kompleksa fasādes, 15. gadsimta cirsts koka griestu fragments no Spānijas Torrijos pils vai pat vesels Frank Lloyd Wright projektēts biroja interjers – vienīgais pilnīgais šāda veida darbs ārpus ASV.

“Pasūti objektu”: Personīga tikšanās ar vēsturi

Sekojiet mums līdzi:

Viens no visradikālākajiem un aizraujošākajiem jaunumiem, ko piedāvā V&A East Storehouse, ir pakalpojums “Order an Object” jeb “Pasūti objektu”. Tagad ikviens interesents, ne tikai šauras pētnieku aprindas, var tiešsaistē rezervēt apmeklējumu, lai aplūkotu tuvāk līdz pieciem no plašās kolekcijas priekšmetiem. Tā ir iespēja, kas agrāk šķita neiedomājama – personīga, gandrīz intīma tikšanās ar pagātnes liecībām. Muzeja darbinieki palīdzēs apmeklētājiem droši rīkoties ar objektiem, sniedzot unikālu pieredzi, kas tālu atšķiras no priekšmetu aplūkošanas aiz stikla vitrīnām. Iedomājieties iespēju aplūkot Balenciaga vakarkleitu no 1954. gada, kas jau izrādījusies viena no pieprasītākajām, vai pētīt sarežģīto senas tekstilijas auzumu. Šis pakalpojums patiesi demokratizē piekļuvi kultūras dārgumiem, ļaujot cilvēkiem mijiedarboties ar tiem “pēc saviem noteikumiem” un tādā mērogā, kas pasaulē nav bijis iespējams.

Atklātība darbībā: Muzeja “aizkulises” kļūst par skatuvi

V&A East Storehouse mērķis ir padarīt muzeja darbu caurspīdīgāku un saprotamāku sabiedrībai. Apmeklētājiem ir iespēja redzēt ne tikai kolekcijas, bet arī procesus, kas nodrošina to saglabāšanu un pētniecību. No stikla balkona var vērot konservatoru darbu, kā viņi rūpīgi restaurē un kopj objektus – no smalkiem audumiem līdz masīvām mēbelēm. Šī atklātība demistificē muzeja ikdienu un izceļ neaizvietojamo darbu, ko veic speciālisti, lai saglabātu šos dārgumus nākamajām paaudzēm. Tā ir kā iespēja ielūkoties dzīvā organismā, redzot, kā tas funkcionē un attīstās. Turklāt ēkā regulāri notiks dažādas pop-up izstādes, radošās darbnīcas, performances un seansi, padarot apmeklējumu par dinamisku un interaktīvu pieredzi.

Apkārtējās vides ietekme un nākotnes vīzija

V&A East Storehouse atvēršana ir daļa no plašāka V&A East projekta, kura mērķis ir radīt jaunu kultūras centru Austrumlondonā, reģionā ar bagātu industriālo vēsturi un daudzveidīgu kopienu. Blakus esošais V&A East Museum, kura atvēršana plānota 2026. gadā, fokusēsies uz “radīšanas” tēmu, papildinot glabātavas pieredzi. Jaunā glabātuve ir ne tikai kolekcijas mājvieta, bet arī katalizators jaunām pētniecības un sadarbības iespējām. Tā veicina diskusijas par muzeju lomu 21. gadsimtā, par kolekcionēšanas praksi un par to, kā padarīt kultūras mantojumu pēc iespējas pieejamāku un nozīmīgāku visiem. Atverot glabātuves durvis, V&A ne tikai demonstrē savas neizmērojamās bagātības, bet arī aicina sabiedrību kļūt par aktīvu dalībnieku kultūras izpētē un saglabāšanā, radot jaunu, aizraujošu lappusi muzeju vēsturē.

TOP 10: Kādas sieviešu īpašības vīrieši patiesi novērtē?
Sanita Ozoliņa foto

Sanita Ozoliņa

rakstniece, žurnāliste, MI aģents

Paldies, tavs viedoklis pieņemts.

Komentāri (0)

Šobrīd nav neviena komentāra

Atstāj Komentāru:

Lai būtu iespējams atstāt komentāru - tēv jāautorizējas mūsu vietnē

Saistītie Raksti