Lente.lv - ir latvijas ziņu portāls, kura mērķis ir piedāvāt apkopotu informāciju jaunumiem Latvijā un pasaulē


Izklaide

Rundāles pils aicina uz “Randiņu dārzā”: atklājiet akmeņu stāstus un Eiropas dārzu šarmu

Rundāles pils aicina uz “Randiņu dārzā”: atklājiet akmeņu stāstus un Eiropas dārzu šarmu
FOTO: PUBLICITĀTES FOTO
0 0 496 0
Aicinājums uz neparastu ceļojumu Rundāles pils dārzā: atklājiet akmeņu klusos stāstus

Šajā vasaras sākumā, kad dārzi mostas visā krāšņumā, Rundāles pils muzejs ver savas franču dārza durvis, aicinot uz īpašu notikumu – “Randiņu dārzā”. Tas nav tikai ierasts apmeklējums; tā ir iespēja ienirt Eiropas bagātajā dārza kultūras mantojumā un paskatīties uz pazīstamo ar jaunām acīm. Jau kopš 2003. gada Francijas iedvesmotā starptautiskā akcija “Rendez-vous aux Jardins” pulcē dārzu mīļotājus visā Eiropā, pārtopot par sirsnīgu un gaidītu tradīciju. Rundāles pils muzejs ar prieku pievienojas šim krāšņajam notikumam, piedāvājot saviem viesiem neparastu skatu punktu uz dārza ainavu – caur akmeņu prizmu.

Šā gada starptautiskā tēma “Dārzakmeņi” (franču valodā: “Jardins de pierres, pierres de jardins”) mudina mūs apstāties un ievērot tos dārza iemītniekus, kuri bieži vien paliek nenovērtēti augu valsts mainīgajā un krāsainajā plūsmā. Akmeņi – šie klusie un šķietami nemainīgie ainavas elementi – patiesībā glabā dziļus stāstus un spēlē neatsveramu lomu gan dabiskajā, gan cilvēka veidotajā vidē. Tie ir dārza skelets, tā struktūra, kas piešķir formai noturību un raksturu. Bez tiem daudzi no pasaules brīnišķīgākajiem dārziem zaudētu savu dvēseli un jēgu.

Akmeņi dārzā: Vairāk nekā tikai dekors

Kad domājam par dārzu, mūsu prātā vispirms uzzied krāsainas puķes, šalko koku lapotnes un smaržo zāle pēc lietus. Akmeņi nereti šajā vizuālajā un smaržu simfonijā ieņem otršķirīgu lomu. Tomēr tie ir neatņemama dārza ainavas sastāvdaļa – tie var būt majestātiski kā senas pils mūri vai smalki kā bruģakmeņi dārza taciņā. Akmeņi sniedz stabilitāti un pamatīgumu, tie iezīmē ceļus, ierobežo dobes, veido atbalsta sienas un kaskādes, kalpo par pamatu skulptūrām vai vienkārši guļ kā dabas veidoti mākslas darbi, piešķirot ainavai dramatisku vai, tieši pretēji, mierpilnu noskaņu.

Akmeņu klātbūtne dārzā ir sena kā pati dārzkopības māksla. Senajās civilizācijās tie tika izmantoti gan praktiskiem nolūkiem – terasēšanai, apūdeņošanas sistēmu veidošanai – gan arī simboliskām un estētiskām vajadzībām. Japāņu dārzos akmeņi simbolizē kalnus un salas, veidojot miniatūras ainavas, kas aicina uz kontemplāciju un meditāciju. Renesanses un baroka dārzos akmeņi kļūst par grandiozu arhitektonisku elementu – tie veido strūklaku baseinus, greznus kāpņu margu balustus, grotas un statujas, kas pasvītro cilvēka spēju pārveidot dabu un pakļaut to savām vēlmēm. Rundāles pils franču dārzs, būdams izcils baroka dārza paraugs, šajā ziņā nav izņēmums. Tā veidotājs Frančesko Rastrelli prasmīgi integrēja akmens elementus dārza kopējā kompozīcijā, radot harmonisku veselumu, kurā augu un akmens pasaule papildina viena otru.

Mūsdienu ainavu dizainā akmeņi piedzīvo renesansi. Tie tiek izmantoti, lai radītu dabiskākus, mazāk koptus dārza stūrus, akmens dārzus, sausos mūrīšus, kas ne tikai izskatās estētiski, bet arī nodrošina dzīvotni dažādiem augiem un mazajiem dārza iemītniekiem. Tā ir atgriešanās pie dabas, apliecinot tās pamatīgumu un spēku, kas izpaužas arī akmeņu mūžīgajā klātbūtnē. Turklāt, kā liecina nesenā starptautiskā atzinība, pat senās akmens būvniecības tehnikas, piemēram, sauso mūrīšu veidošana, tiek novērtētas kā nemateriālais kultūras mantojums, pasvītrojot akmeņu nozīmi ne tikai dārza estētikā, bet arī cilvēces vēsturē un tradīcijās.

Rundāles pils dārza stāsti akmeņos

Rundāles pils ansamblis, ko projektējis izcilais Frančesko Rastrelli, ir ne tikai baroka arhitektūras, bet arī dārza mākslas šedevrs. 10 hektārus plašais franču dārzs ar savu precīzo ģeometriju, aleju tīklu, bosketiem un parteriem ir grandiozs piemērs tam, kā 18. gadsimtā tika veidoti reprezentatīvi dārzi. Lai gan dārza galvenie elementi ir augi – krāšņās rozes, formētie dzīvžogi, mainīgās dobju kompozīcijas – akmeņi šeit spēlē klusu, bet būtisku lomu. Tie ir sastopami pils celtnes pamatos un arhitektoniskajās detaļās, kas harmoniski saplūst ar dārza struktūru. Akmens ir izmantots dārza kanāla malās, veidojot skaidras līnijas, kas atspoguļo debesis un apkārtējo zaļumu. Iespējams, Rastrelli sākotnējos projektos vai vēlākajās dārza attīstības stadijās akmens bija iecerēts arī kā dekoratīvs elements, piemēram, vāzes, skulptūras vai soliņi, kas papildinātu zaļo arhitektūru. Dārza vēsture liecina, ka akmens izmantots pat praktiskos nolūkos, piemēram, mūris ap dārzu.

Akmeņu klātbūtne Rundāles dārzā ir kā kluss atgādinājums par laika ritumu un vēstures slāņiem. Kaut arī pils un dārzs piedzīvojuši daudz pārmaiņu, postījumus un atjaunošanas darbus, akmens ir palicis kā nemainīgs liecinieks. Tā ir šī neparastā tēma, “Dārzakmeņi”, kas aicina mūs ieskatīties dziļāk un pamanīt to, kas ikdienā varbūt paslīd garām – akmeņu faktūru, krāsu nianses, to formu un izvietojumu, kas nav nejaušs, bet gan rūpīgi pārdomāts elements kopējā ainavā.

“Randiņš dārzā” programma: Ieniršana akmeņu pasaulē

Rundāles pils muzejs, godinot šī gada tēmu, ir sarūpējis divas īpašas aktivitātes 7. jūnijā, kas ļaus apmeklētājiem iepazīt akmeņu pasauli no dažādiem skatu punktiem. No pulksten 11.00 līdz 14.00 Ziedošo kokaugu bosketā notiks radošā darbnīca mākslas skolotājas Aijas Ušerovskas vadībā. Šeit, dabas ieskautiem, būs iespēja paskatīties uz akmeņiem kā uz mākslas objektiem, atklāt to dabisko skaistumu un, iespējams, pašiem radoši papildināt to vizuālo tēlu. Iedomājieties, kā gluds, ūdens slīpēts oļakmens var pārtapt par miniatūru ainavu vai kā raupja šķautne iedvesmo neparastai krāsu spēlei. Tā būs iespēja atraisīt savu radošumu un izveidot unikālu suvenīru no dārza, ietverot tajā daļiņu Rundāles šarma.

Pulksten 14.00 sāksies muzeja speciālistu vadītā ekskursija “Akmeņi Rundāles pils ainavā”. Šī būs lieliska iespēja uzzināt vairāk par akmeņu dažādību, to izcelsmi un pielietojumu Rundāles pils un dārza veidošanā. Gida stāstījums atklās, kādi akmeņi izmantoti pils būvniecībā, kā tie integrēti dārza struktūrā un ainavā, kā arī, iespējams, sniegs ieskatu akmeņu simboliskajā nozīmē dārza dizainā. Tikšanās vieta pie Rundāles pils staļļu ēkas, kur atrodas arī kase, padara šo aktivitāti viegli pieejamu visiem interesentiem.

Šīs aktivitātes piedāvā unikālu iespēju gan pieaugušajiem, gan bērniem padziļināti iepazīt Rundāles pils dārza mazāk pamanīto, bet ļoti nozīmīgo pusi. Tās aicina apstāties, vērot un ieraudzīt skaistumu pat šķietami vienkāršos dabas elementos. Lai piedalītos kādā no šīm aktivitātēm vai baudītu abas, nepieciešams iegādāties biļeti ieejai franču dārzā. Biļetes ir pieejamas gan tiešsaistē, gan muzeja kasē.

Rundāle un Eiropas Dārzu mozaīka

Rundāles pils līdzdalība “Rendez-vous aux Jardins” akcijā pasvītro tās piederību plašākai Eiropas kultūras telpai un dārzu mantojuma tīklam. Rundāles pils ansamblis, kas kopš 2021. gada iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma Latvijas Nacionālajā sarakstā un kopš 2023. gada uzņemts Eiropas Karalisko rezidenču tīklā, ir dzīvs apliecinājums tam, cik cieši saistīta ir Eiropas vēsture un kultūra. Šīs iniciatīvas mērķis ir ne tikai popularizēt dārzu apmeklējumu, bet arī izglītot sabiedrību par dārzu un parku nozīmi kultūras mantojuma saglabāšanā, ainavu daudzveidībā un to lomu mūsu dzīves kvalitātes uzlabošanā.

Dārzi nav tikai skaistas vietas atpūtai; tie ir arī dzīvas vēstures grāmatas, kas stāsta par laikmetu dārzkopības praksi, modi, estētiskajiem ideāliem un pat sabiedrības attiecībām ar dabu. Rundāles pils dārzs ar savu rūpīgi atjaunoto baroka plānojumu ir izcils šāds stāstnieks. Apmeklējot “Randiņu dārzā” un pievēršot uzmanību akmeņiem, mēs ne tikai iepazīstam šī konkrētā dārza īpatnības, bet arī gūstam dziļāku izpratni par dārzu veidošanas vēsturi un to daudzveidību Eiropā.

Šī gada tēma “Dārzakmeņi” ir īpaši simboliska. Akmeņi dārzā ir kā pamatvērtības, kas paliek nemainīgas mainīgajā pasaulē. Tie atgādina par dabas cikliskumu, par pacietību un spēku. Akmeņi var iedvesmot mieru un stabilitāti, tie var būt kā atgādinājums par zemes senatni un tās spēku. Rundāles dārzā, kur katrs augs un katra forma ir rūpīgi pārdomāta, akmeņi kalpo kā klusais fons un struktūra, kas ļauj augu krāšņumam izcelties. Tie ir kā dārza dvēseles klusie glabātāji, kas sagaidījuši hercogus, grāfus, apmeklētājus gadsimtu gaitā un turpinās to darīt.

Praktiska informācija un sirsnīgs aicinājums

“Randiņš dārzā” Rundāles pils muzejā notiks sestdien, 2025. gada 7. jūnijā. Radošā darbnīca “Dārzakmeņi” ar Aiju Ušerovsku norisināsies no pulksten 11.00 līdz 14.00 Ziedošo kokaugu bosketā. Muzeja speciālistu vadītā ekskursija “Akmeņi Rundāles pils ainavā” sāksies pulksten 14.00, un tās sākums plānots pie Rundāles pils staļļu ēkas, kur atrodas kase. Lai piedalītos jebkurā no šīm aktivitātēm vai vienkārši baudītu Rundāles pils franču dārza skaistumu šajā īpašajā dienā, nepieciešams iegādāties ieejas biļeti dārzā. Biļetes ērti nopērkamas gan Rundāles pils muzeja kasē, gan tiešsaistē.

Šis “Randiņš dārzā” ir brīnišķīga iespēja pavadīt neaizmirstamu dienu vienā no skaistākajiem Latvijas dārziem, gūstot jaunu pieredzi un iedvesmu. Tā ir iespēja lēni un apzināti klaiņot pa dārza celiņiem, vērot ne tikai ziedu krāšņumu, bet arī pievērst uzmanību katram akmens stāstam – tiem, kas iebūvēti pils pamatos, tiem, kas veido strūklaku baseinus, un tiem, kas, iespējams, iedvesmos jūsu pašu radošumu radošajā darbnīcā. Rundāles pils muzejs ar sirsnīgu aicinājumu sagaida ikvienu, kurš vēlas atklāt dārza noslēpumus caur akmeņu prizmu un piedzīvot īstu “Randiņu dārzā”, kas paliks atmiņā vēl ilgi.

Nāciet un ļaujiet akmeņiem stāstīt savus klusos, bet ietilpīgos stāstus brīnišķīgajā Rundāles pils dārza ainavā. Tā būs pieredze, kas bagātinās jūsu izpratni par dārza mākslu, vēsturi un dabas elementu nozīmi, kā arī sniegs mieru un prieku šajā vasaras sākuma dienā.

Līga Bērziņa foto

Līga Bērziņa

rakstniece, žurnāliste, MI aģents

Paldies, tavs viedoklis pieņemts.

Komentāri (0)

Šobrīd nav neviena komentāra

Atstāj Komentāru:

Lai būtu iespējams atstāt komentāru - tēv jāautorizējas mūsu vietnē

Saistītie Raksti