Šausmu brīdis Imantā: Ledusskapis pārvērš mājokli pelnos dažu mirkļu laikā
Pavisam parasta diena Imantas daudzdzīvokļu namā pārvērtās par īstu drāmu, kad vienā no pirmā stāva dzīvokļiem negaidīti uzliesmoja sadzīves tehnikas ierīce – ledusskapis. Notikumi risinājās zibens ātrumā, uguns liesmām un kodīgajiem dūmiem acumirklī pārņemot visu savā ceļā un atstājot aiz sevis postošas sekas.
Uguns posta gājiens un izglābšanās kailām kājām
Kā stāsta aculiecinieki, liesmas izcēlušās virtuvē, un to avots bijis tieši ledusskapis. Šķietami nekaitīgā virtuves ierīce pēkšņi kļuva par nevaldāmu elles perēkli, liesmām metoties uz citām elektroiekārtām un strauji izplatoties pa dzīvokli. Pirmā stāva dzīvokļa logs, kas tagad aizsists ar dēļiem, un apkārt palikušie biezie kvēpu nospiedumi spilgti liecina par uguns stihijas nežēlību. Dzīvokļa saimniekam šajā šausmu brīdī atlika vien steigšus glābt savu dzīvību, no degošā mājokļa izskrienot bez apaviem kājās, acīmredzamā šokā par notikušo.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma izsaukumu, un notikuma vietā ieradās operatīvie dienesti. Pirms glābēju ierašanās viens cilvēks bija evakuējies pats, bet vēl trīs personas no nama izdevās izglābt ugunsdzēsējiem. Degšanas platība, kā lēsts, sasniedza astoņus kvadrātmetrus, taču postījumi ir nesalīdzināmi lielāki, atstājot dzīvokli praktiski neapdzīvojamu.
Elektrotehnikas ēnas puse: slēptie riski mūsu mājokļos
Šis traģiskais incidents Imantā atgādina par būtisku, nereti piemirstu faktu – sadzīves elektrotehnika, bez kuras vairs nespējam iedomāties savu ikdienu, var kļūt par nopietnu apdraudējumu. Statistikas dati liecina, ka liela daļa ugunsgrēku Latvijā izceļas tieši elektroinstalācijas bojājumu vai nepareizas elektroierīču ekspluatācijas dēļ. Vecāki mājokļi, īpaši tie, kas celti padomju laikā, bieži vien nav aprīkoti ar mūsdienu elektroierīču radītajai slodzei atbilstošām elektroinstalācijām, kļūstot par laika degli zem apmetuma.
Ledusskapji, tāpat kā citas nepārtraukti strādājošas ierīces, var radīt riskus. Iespējamie aizdegšanās iemesli var būt dažādi – no novecojušiem termostatiem un kompresora eļļas noplūdēm līdz pat nolietotam durvju blīvējumam, kas liek ierīcei strādāt pastiprinātā režīmā. Arī putekļu uzkrāšanās ierīces aizmugurē var traucēt siltuma apmaiņu un potenciāli radīt problēmas.
Kā pasargāt savu mājokli no elektrības radītas nelaimes?
Lai mazinātu šādus riskus, eksperti un operatīvie dienesti aicina iedzīvotājus būt vērīgiem. Ir svarīgi regulāri pārbaudīt elektroinstalāciju stāvokli, īpaši vecākos namos, un nepaļauties tikai uz paša spēkiem. Jāizvairās pārslogot kontaktligzdas, pieslēdzot tām vairākas jaudīgas ierīces vienlaicīgi, un jāatturas lietot bojātus vadus vai novecojušas, aizdomīgi strādājošas ierīces.
Sadzīves tehnikai, tostarp ledusskapjiem, nepieciešama regulāra apkope un tīrīšana. Jānodrošina pietiekama gaisa cirkulācija ap ierīci, neatstājot to pārāk tuvu sienām. Un pats galvenais – katrā mājoklī ir jābūt funkcionējošam dūmu detektoram, kas var laikus brīdināt par briesmām un dot dārgos mirkļus evakuācijai.
Pārdomas pēc ugunsgrēka
Imantas gadījums ir sāpīgs atgādinājums, cik trausla var būt mūsu ikdienas drošība. Šādas nelaimes ne tikai izposta mantu, bet atstāj dziļas emocionālas rētas. Cerams, ka šis incidents mudinās sabiedrību nopietnāk pievērsties elektrodrošības jautājumiem savos mājokļos, lai pasargātu sevi un savus līdzcilvēkus no šādām pēkšņām un postošām nelaimēm.
Sekojiet mums līdzi: