Finansiālā realitāte met ēnu uz gadsimtu senu tradīciju: Dziesmu un deju svētku izmaksu pieaugums liek saraukt pieri
Latviešu Dziesmu un deju svētki – tā ir mūsu tautas dvēsele, tūkstošiem balsu un deju soļu vienotā spēkā, kas pulcē kopā dažādas paaudzes un likteņus, ieaužot mūs vienā stiprā kultūras audeklā. Tie ir brīži, kad gaisā virmo pacilātība, kopības sajūta un dziļš lepnums par savu identitāti. Taču aiz šīs emocionālās un garīgās bagātības slēpjas milzīgs organizatoriskais darbs un, neglābjami, arvien pieaugošas izmaksas. Šobrīd, 2025. gada vidū, skaidri iezīmējas tendence, kas liek bažīgi raudzīties nākotnē – gan Skolu jaunatnes, gan Vispārējie Dziesmu un deju svētki saskaras ar ievērojamu sadārdzinājumu, radot jautājumus par tradīcijas ilgtspēju un pieejamību.
Jaunatnes svētki kā spogulis Vispārējiem svētkiem: pieaugošo izmaksu realitāte
Nesen izskanējusī ziņa par XIII Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkošanas izmaksu pieaugumu līdz 14,26 miljoniem eiro ir spilgts apliecinājums tam, ka inflācija un dažādi saistītie faktori nežēlīgi skar arī mūsu kultūras dārgakmeņus. Sākotnēji šiem svētkiem Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) budžetā bija atvēlēti 9,89 miljoni eiro, kas nozīmē, ka izmaksas palielinājušās par vairāk nekā četriem miljoniem eiro. Tas ir būtisks lēciens, kas liek aizdomāties par to, kāda finansiālā slodze gulstas uz lielo, Vispārējo svētku pleciem, kuru mērogs un dalībnieku skaits ir vēl iespaidīgāks.
Lai gan IZM paziņojusi, ka Skolu jaunatnes svētku sadārdzinājuma segšanai papildu naudu no valsts budžeta prasīt nav plānots , bet tas tiks risināts, novirzot līdzekļus no pašas ministrijas iekšējiem resursiem, ietaupījumiem no citām programmām (piemēram, studējošo kreditēšanas un brīvpusdienām) un cerētajiem ieņēmumiem no biļešu pārdošanas , šī situācija atklāj sistēmiskas problēmas. Tā parāda, ka pat rūpīgi plānojot, realitāte var ieviest būtiskas korekcijas, un kultūras pasākumu finansēšana prasa elastīgus un, iespējams, nepieredzētus risinājumus.
Iemesli, kas dzied un dejo izmaksas: dalībnieku skaits un drošības prasības
Kāpēc izmaksas aug tik strauji? IZM skaidrojums par Skolu jaunatnes svētku sadārdzinājumu sniedz ieskatu galvenajos dzinējspēkos. Viens no būtiskākajiem iemesliem ir lielāks dalībnieku skaits, nekā sākotnēji prognozēts. Katrs papildu dalībnieks nozīmē papildu izmaksas ēdināšanai, izmitināšanai, transportam un drošības nodrošināšanai. Iedomājieties tūkstošiem jaunu cilvēku – katram nepieciešams jumts virs galvas, barojošas maltītes un droša vide, kur mēģināt un uzstāties. Tas ir kā apgādāt nelielu pilsētu uz vairākām dienām, un loģistika un resursi, kas tam nepieciešami, ir milzīgi.
Papildu finansējums novirzīts tieši šiem mērķiem – dalībnieku drošības un labsajūtas nodrošināšanai, tehniskajiem drošības pasākumiem, izmitināšanai, dzeramā ūdens pieejamībai, ēdināšanas vietu izveidei, sabiedriskā transporta pakalpojumiem un atkritumu apsaimniekošanai. Šīs ir pamatvajadzības, bez kurām svētku norise nav iedomājama. Augstie drošības standarti, kas šādos liela mēroga pasākumos ir obligāti, prasa ievērojamus līdzekļus, sākot no kvalificēta personāla piesaistes līdz specifiska aprīkojuma nomai vai iegādei.
Arī augstā skatītāju interese, kas ir brīnišķīga no kultūras un emocionālā viedokļa, finansiāli nozīmē ne tikai lielākus ieņēmumus no biļetēm, bet arī papildu izmaksas infrastruktūras pielāgošanai, loģistikas plānošanai un drošības garantēšanai pasākumu norises vietās, īpaši Mežaparka Lielajā estrādē un Daugavas stadionā, kas uzņem tūkstošiem apmeklētāju. Māksliniecisko risinājumu sadārdzinājums – iespaidīgas scenogrāfijas, specifisks tehniskais nodrošinājums skaņai un gaismai, mūsdienīgi vizuālie efekti – ir vēl viens faktors, kas būtiski ietekmē budžetu, jo tie rada to maģisko un neaizmirstamo atmosfēru, ko sagaidām no Dziesmu un deju svētkiem. Tāpat arī nepieciešamie ieguldījumi infrastruktūrā un tās uzturēšanā, lai norises vietas atbilstu visām prasībām, veido ievērojamu izdevumu pozīciju.
Nav jauna parādība: arī 2023. gada svētki saskārās ar miljonu izaicinājumu
Situācija ar pieaugošajām izmaksām nav unikāla tikai 2025. gada Skolu jaunatnes svētkiem. Atskatoties uz XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem 2023. gadā, redzam līdzīgu ainu. Jau 2022. gada rudenī, gatavojoties šiem svētkiem, Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) un Kultūras ministrija (KM) informēja, ka provizoriskie aprēķini liecina – svētku kvalitatīvai norisei būs nepieciešams papildu finansējums. Sākotnēji valsts budžeta dotācija bija 6,5 miljoni eiro, bet kopējie izdevumi tika prognozēti pat 15,58 miljonu eiro apmērā. Tas nozīmēja, ka izmaksas varētu būt vairāk nekā divas reizes lielākas nekā valsts sākotnēji atvēlētais finansējums, radot milzīgu plaisu, kas bija jāaizpilda.
Toreiz kā galvenās sadārdzinājuma pozīcijas tika minētas svētku dalībnieku ēdināšana (kas vien veidoja ievērojamu daļu no izdevumiem, un pat plānotā summa tika uzskatīta par nepietiekamu ēdinātāju vidū) un izmitināšana. Salīdzinot ar 2018. gada svētkiem, 2023. gada svētku rīkošana tika prognozēta vismaz 1,5 reizes dārgāka. Šīs aplēses liecina par konsekventu izmaksu pieauguma tendenci, ko ietekmē vispārējā ekonomiskā situācija, inflācija un specifiskās prasības, kas saistītas ar liela mēroga kultūras pasākumu organizēšanu.
Sistēmiskie izaicinājumi: ne tikai svētku nedēļa
Finansiālās grūtības neskar tikai pašu svētku nedēļu. Dziesmu un deju svētku tradīcija ir dzīvs organisms, kas prasa nepārtrauktu darbu un atbalstu visu piecu gadu cikla garumā – no vieniem svētkiem līdz nākamajiem. Milzīgs darbs tiek ieguldīts neskaitāmos mēģinājumos, skatēs, konkursos un citos pasākumos, kas notiek visā Latvijā un ārpus tās, sagatavojot kolektīvus dalībai svētkos.
Šajā kontekstā īpaši sāpīgs ir jautājums par māksliniecisko kolektīvu vadītāju atalgojumu. Ilgus gadus šī tēma ir bijusi aktuāla, jo atalgojums nereti neatspoguļo milzīgo darba apjomu, zināšanas, pieredzi un sirdsdegsmi, ko šie cilvēki iegulda, uzturot un attīstot Dziesmu un deju svētku kustību. Lai gan ir bijušas diskusijas un centieni palielināt valsts budžeta mērķdotāciju kolektīvu vadītāju atalgojumam, progress bijis lēns un finansējums joprojām tiek uzskatīts par nepietiekamu, lai panāktu būtisku un taisnīgu atalgojuma pieaugumu. Kultūras ministrija ir apzinājusies šo problēmu un meklējusi risinājumus, taču nepieciešamās summas ir ievērojamas, un to nodrošināšana valsts budžetā ir nopietns izaicinājums. Adresējot šo jautājumu, tiek skarts tradīcijas pamats – cilvēki, kuri ikdienā strādā ar dziedātājiem, dejotājiem un mūziķiem, nododot tālāk prasmes un mīlestību uz kultūru.
Arī pašvaldību līmenī saskaramies ar finansiālām grūtībām. 2025. gada sākumā izskanēja bažas, ka pašvaldību finanšu resursu trūkuma dēļ pašdarbības kolektīviem var nākties maksāt par dalību atsevišķos pasākumos, kas notiek pirms lielajiem svētkiem. Šāda situācija varētu negatīvi ietekmēt kolektīvu dalībnieku motivāciju un spēju piedalīties, īpaši reģionos, kur finanšu iespējas ir ierobežotas. Dziesmu un deju svētku tradīcijas spēks slēpjas tās plašajā aptvērumā un pieejamībā visiem – neatkarīgi no dzīvesvietas vai finansiālās situācijas. Ja dalības maksa kļūst par šķērsli, tas apdraud tradīcijas demokrātisko būtību.
Ieņēmumi no biļetēm un iekšējā žonglēšana: īstermiņa risinājumi
Kā redzams no Skolu jaunatnes svētku piemēra, daļu no pieaugušajām izmaksām plānots segt no biļešu pārdošanas ieņēmumiem. Augstā skatītāju interese patiešām ir cerību stars, kas apliecina sabiedrības neatslābstošo mīlestību pret svētkiem un gatavību atbalstīt tos finansiāli. Tomēr paļaušanās uz biļešu ieņēmumiem kā būtisku finansējuma avotu var radīt spiedienu celt biļešu cenas, padarot svētkus mazāk pieejamus daļai sabiedrības, īpaši ģimenēm. Jau 2023. gada svētkiem biļešu cenas bija plašā amplitūdā , un turpmāks pieaugums varētu kļūt par būtisku šķērsli. Ir jāatrod smalks līdzsvars starp nepieciešamību segt izmaksas un svētku kā nacionāla mēroga pasākuma pieejamības nodrošināšanu.
Līdzekļu pārdale no citām IZM budžeta pozīcijām, kā tas notiek ar Skolu jaunatnes svētkiem , ir steidzams risinājums, taču tas var radīt jautājumus par šo programmu ilgtspēju, no kurām finansējums tiek novirzīts. Studentu kreditēšana un brīvpusdienas ir svarīgi atbalsta mehānismi, un līdzekļu atņemšana tām, pat uz laiku un ar labiem nodomiem (svētku rīkošana jauniešiem), var radīt citas problēmas. Tas uzsver nepieciešamību pēc stabilāka, paredzamāka un pietiekama finansējuma avota tieši Dziesmu un deju svētku tradīcijai kopumā.
Ilgtermiņa perspektīva: Tradīcijas nākotne
Pieaugošās izmaksas un finansiālie izaicinājumi liek mums apstāties un dziļāk pārdomāt Dziesmu un deju svētku tradīcijas nākotni. Šie svētki nav tikai vienreizējs notikums ik pēc pieciem gadiem; tā ir kustība, kas caurauž visu Latviju, stiprinot kopienas, nododot prasmes un vērtības no paaudzes paaudzē, un veidojot mūsu nacionālo identitāti.
Lai tradīcija turpinātu dzīvot un plaukt, ir nepieciešama ne tikai momentāna finanšu injekcija pirms katriem svētkiem, bet arī ilgtermiņa, stratēģiska pieeja. Tas ietver adekvāta un stabila valsts finansējuma nodrošināšanu, kas atspoguļo svētku patieso vērtību un mērogu. Tas nozīmē arī pašvaldību finansiālās kapacitātes stiprināšanu, lai tās varētu pilnvērtīgi atbalstīt savus kolektīvus un rīkot sagatavošanās pasākumus bez papildu finansiālā sloga uz dalībniekiem. Tāpat ir vitāli svarīgi risināt māksliniecisko kolektīvu vadītāju atalgojuma jautājumu, nodrošinot viņiem cienīgu atalgojumu par viņu nenovērtējamo darbu.
Varbūt ir jāmeklē arī jauni finansējuma piesaistes modeļi, kas ietver ciešāku sadarbību ar privāto sektoru, mecenātismu un inovatīvus veidus, kā sabiedrība var finansiāli atbalstīt svētkus. Tomēr ir būtiski, lai šie jaunie modeļi neapdraudētu svētku pieejamību un nemainītu to fundamentālo būtību kā visas tautas svētkus.
Ne tikai cipari, bet dvēseles stāsts
Runājot par Dziesmu un deju svētku izmaksām, mēs nedrīkstam aizmirst, ka runa nav tikai par sausiem skaitļiem un miljoniem eiro. Runa ir par cilvēkiem – tūkstošiem dziedātāju, dejotāju, mūziķu, vadītāju, organizatoru un brīvprātīgo, kuri iegulda savu laiku, enerģiju un sirds siltumu šajā tradīcijā. Katrs pieaugums izmaksās atsaucas uz viņu ikdienu, uz iespēju piedalīties un nest tālāk šo unikālo kultūras mantojumu. Runa ir par emocijām, par kopā būšanu, par dziesmas spēku, kas spēj dziedēt un iedvesmot pat visgrūtākajos brīžos.
Valstij un sabiedrībai kopumā ir jāapzinās Dziesmu un deju svētku neizmērojamā vērtība. Tie nav tikai kultūras pasākums; tie ir nacionālās identitātes stūrakmens, kas stiprina mūsu garu un vienotību. Finansiālie izaicinājumi ir reāli un nopietni, taču tiem ir jāatrod risinājumi, kas neapdraud šīs dārgās tradīcijas pastāvēšanu un attīstību. Ja mēs ļausim naudai kļūt par nepārvaramu šķērsli, mēs riskējam zaudēt daļu no tā, kas mūs padara par latviešiem. Ir nepieciešams plašs sabiedrības, valsts institūciju un pašvaldību dialogs, lai rastu ilgtspējīgus risinājumus, kas nodrošinātu, ka Dziesmu un deju svētku liesma turpinās degt vēl daudzus gadsimtus, pulcējot un iedvesmojot nākamās paaudzes.
Dziesmu un deju svētku finansēšanas jautājums ir lakmusa papīrs tam, cik ļoti mēs patiesi novērtējam savu kultūru un tradīcijas. Tas ir pārbaudījums mūsu spējai saredzēt ne tikai īstermiņa izmaksas, bet arī ilgtermiņa ieguvumus – stipru nāciju, lepnu un pašapzinīgu sabiedrību, kas apzinās savas saknes un spēj vienoties dziesmā un dejā pat sarežģītos laikos. Ir pienācis laiks rīkoties, lai mūsu svētki varētu turpināt skanēt un plaukt, neskatoties uz finansiālajām vētrām.
Komentāri (0)
Šobrīd nav neviena komentāra