Lente.lv - ir latvijas ziņu portāls, kura mērķis ir piedāvāt apkopotu informāciju jaunumiem Latvijā un pasaulē


Latvija

Mazāk Nekā Trešdaļa Pērnā Gada VAD Iesaukuma Izvēlas Profesionālo Dienestu: Kāpēc Un Ko Tas Nozīmē Latvijas Aizsardzībai?

Mazāk Nekā Trešdaļa Pērnā Gada VAD Iesaukuma Izvēlas Profesionālo Dienestu: Kāpēc Un Ko Tas Nozīmē Latvijas Aizsardzībai?
Foto: Latvijas armija/TVNET.lv
0 0 5 0
Ievads: Izšķirīgie Lēmumi Pēc Aizsardzības Dienesta

Latvijas valsts aizsardzības sistēma piedzīvo nozīmīgu posmu, noslēdzoties kārtējam Valsts aizsardzības dienesta (VAD) iesaukumam. Šis brīdis ir īpaši svarīgs ne tikai pašiem jaunajiem vīriešiem, kuri izgājuši intensīvo militāro apmācību, bet arī Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) kopumā. Tieši tagad, dienestam noslēdzoties, viņiem jāpieņem lēmums, kas var ietekmēt gan viņu personīgo nākotni, gan valsts aizsardzības spējas. Izvēle – turpināt dienestu profesionālajās rindās vai pāriet aktīvajā rezervē – ir svarīgs indikators tam, cik pievilcīga un motivējoša šobrīd ir karavīra karjera.

Šī gada pērnā vasaras iesaukuma karavīri, kas dienestu uzsāka 2024. gada jūlijā, nu ir nonākuši šī atzara priekšā. Skaidri iezīmējas tendence – mazāk nekā puse no viņiem izvēlējušies saistīt savu nākotni ar profesionālo dienestu. Šis fakts raisa jautājumus un aicina dziļāk ielūkoties faktorus, kas ietekmē jauniešu lēmumus, un to, kā šie lēmumi atsaucas uz mūsu valsts aizsardzības plāniem un ambīcijām.

Statistika Runā: Skaitļi Uz Galda

Konkrētie skaitļi no pērnā gada vasaras iesaukuma Valsts aizsardzības dienesta sniedz skaidru ainu. Sākotnēji, 2024. gada jūlijā, dienestu uzsāka 436 karavīri. Gandrīz gadu vēlāk, viņi ir pabeiguši 11 mēnešu ilgo apmācību, ieguvuši militārās pamatiemaņas un izpratni par militāro dzīvi. Tagad viņu ceļi šķiras. Saskaņā ar jaunāko informāciju, 306 no šiem karavīriem kļūs par Nacionālo bruņoto spēku rezerves daļu. Viņi būs gatavi atsaukties valsts aicinājumam krīzes situācijā, veidojot plašu rezerves bāzi, kas ir būtisks elements visaptverošas valsts aizsardzības ietvaros. Desmit karavīri dienesta laikā ir atvaļināti veselības apstākļu dēļ, kas ir realitāte jebkurā fiziski un emocionāli prasīgā dienestā.

Tomēr uzmanības centrā ir tie, kuri pieņēmuši lēmumu turpināt dienestu profesionālās armijas rindās. No 436 iesauktajiem pērnvasar, 120 ir izvēlējušies kļūt par profesionālā dienesta karavīriem. Matemātika ir nepielūdzama – 120 no 436 ir aptuveni 27.5 procenti. Tas nepārprotami apstiprina krosreferencē minēto faktu, ka mazāk nekā puse pērnā gada iesaukuma Valsts aizsardzības dienesta (VAD) karavīru paliks profesionālajā dienestā. Šis rādītājs atšķiras no pirmā VAD iesaukuma (sācies 2023. gada jūlijā, noslēdzies 2024. gada maijā), kur profesionālajā dienestā bija pieteikušies 111 no 245 dienestu noslēgušajiem, kas ir tuvāk pusei – ap 45%.

Pirmā Iesaukuma Atbalss: Salīdzinājums Un Tendences

Valsts aizsardzības dienesta pirmais iesaukums, kas bija pilnībā brīvprātīgs, radīja cerības uz augstu pāreju uz profesionālo dienestu. Toreiz iesaistījās jaunieši, kurus, visticamāk, jau sākotnēji spēcīgi motivēja interese par militāro karjeru. Fakti liecina, ka tuvu pusei no šiem pirmatklājējiem, kuri veiksmīgi pabeidza dienestu, militārā vide šķita pietiekami saistoša, lai parakstītu profesionālā dienesta līgumu. Viņu lēmums kalpoja kā iedrošinājums un apliecinājums tam, ka VAD var būt efektīvs ceļš uz profesionālo armiju.

Pērnā gada vasaras iesaukuma struktūra jau bija atšķirīga – tajā tika iekļauti gan brīvprātīgie, gan daļa jauniešu, kas tika iesaukti obligātā kārtā pēc nejaušības principa. Lai gan nav precīzu datu par to, cik daudz no profesionālajā dienestā palikušajiem (120) nāk no brīvprātīgo vai obligāti iesaukto grupām, ir loģiski pieņemt, ka brīvprātīgo īpatsvars starp palicējiem varētu būt augstāks. Taču arī starp obligāti iesauktajiem ir bijuši patīkami pārsteigumi – jaunieši, kuri sākotnēji dienestu, iespējams, uztvēra kā pienākumu, bet dienesta gaitā atklāja tā pievilcīgās puses un nolēma palikt. Tomēr zemākais pārejas procents salīdzinājumā ar pirmo, pilnībā brīvprātīgo iesaukumu, signalizē, ka jauniešu vispārējā motivācija un nākotnes plāni ir daudzveidīgāki, un militārā karjera nav vienīgā vai galvenā prioritāte lielākajai daļai. Šī tendence ir rūpīgi jāanalizē, lai saprastu, kā Valsts aizsardzības dienestu padarīt vēl pievilcīgāku tiem, kurus mēs vēlamies redzēt profesionālās armijas rindās.

Ceļš Uz Rezervi Un Profesionālā Dienesta Perspektīvas

Vairāk nekā 300 pērnā gada iesaukuma karavīriem, kuri nepieslēgsies profesionālajai armijai, durvis neveras ciet. Viņi ir ieguvuši vērtīgas militārās prasmes un pieredzi, kas viņus padara par Nacionālo bruņoto spēku aktīvās rezerves daļu. Rezervistu loma mūsdienu aizsardzībā ir neatsverama. Viņi veido mugurkaulu potenciālajai mobilizācijai krīzes gadījumā, nodrošinot, ka valsts rīcībā ir liels skaits apmācītu pilsoņu, kas spēj aizstāvēt savu zemi. Rezervisti regulāri piedalās mācībās, uzturot un pilnveidojot savas militārās iemaņas, tādējādi saglabājot augstu kaujas gatavību. Šī divu ceļu sistēma – profesionālais dienests un aktīvā rezerve – ir Valsts aizsardzības dienesta stūrakmens, kas nodrošina gan pastāvīgu militāro spēku, gan plašu atbalsta bāzi.

Tiem 120 jauniešiem, kuri izvēlējušies profesionālo dienestu, paveras jauna dzīves lappuse – karjera militārajā vidē. Profesionālais dienests piedāvā stabilu darbu ar sociālajām garantijām, iespēju nepārtraukti attīstīties un apgūt jaunas specialitātes. Tā ir vide, kurā disciplīna, komandas darbs un spēja darboties stresa apstākļos ir ikdiena. Militārā karjera nodrošina ne tikai finansiālu stabilitāti, bet arī misijas apziņu un piederību lielākam mērķim – savas valsts aizsardzībai. Profesionālie karavīri veido NBS kodolu, nodrošinot ikdienas operācijas, apmācības un gatavību reaģēt uz jebkuriem draudiem. Viņu apmācība ir dziļāka un specializētāka nekā VAD ietvaros, sagatavojot viņus plašākam uzdevumu lokam.

Kāpēc Daži Paliek, Un Kāpēc Citi Aiziet?

Lēmums par palikšanu profesionālajā dienestā ir dziļi personisks un to ietekmē dažādi faktori. Dažiem jauniešiem militārā vide atklāj jaunas, negaidītas šķautnes – struktūru, mērķtiecību, fiziskās un garīgās robežas pārvarēšanu, kas sniedz gandarījumu. Dažus saista iespēja apgūt specifiskas militārās specialitātes, kas var būt noderīgas arī civilajā dzīvē, piemēram, IT vai loģistikas jomā. Citiem militārā karjera šķiet pievilcīga finansiālās stabilitātes un sociālo garantiju dēļ. Nereti lēmumu ietekmē arī dienesta biedru un komandieru pozitīvā ietekme – saliedēta komanda var kļūt par otro ģimeni, un tas ir spēcīgs iemesls palikt.

Taču lielākā daļa pērnā gada iesaukuma karavīru, tāpat kā daļa no pirmā iesaukuma, ir izvēlējušies atgriezties civilajā dzīvē. Viņu motīvi ir tikpat dažādi kā viņi paši. Daudzi vēlas turpināt studijas augstskolās vai profesionālās izglītības iestādēs, īstenojot sen lolotus sapņus civilajās profesijās. Citiem svarīgāka ir brīvība plānot savu laiku un veidot karjeru, kas nav saistīta ar militāro disciplīnu un hierarhiju. Daļa vienkārši izvēlējušies, ka militārā vide nav viņu aicinājums, un tas ir pilnīgi dabiski. VAD galvenais mērķis nav obligāti padarīt visus par profesionāliem karavīriem, bet gan nodrošināt, ka pēc iespējas lielāka sabiedrības daļa iegūst pamata militārās zināšanas un prasmes, veidojot spēcīgu rezerves kārtu.

Stratēģiskais Skats: Mērķi Un Izaicinājumi

Valsts aizsardzības dienesta ieviešana bija stratēģisks solis, lai stiprinātu Latvijas aizsardzības spējas mūsdienu mainīgajā ģeopolitiskajā situācijā. Plāns paredz pakāpeniski palielināt gan profesionālo karavīru skaitu, gan rezerves lielumu. NBS ambiciozais mērķis ir sasniegt noteiktu personāla skaitu, kas ietver gan aktīvo dienestu, gan labi apmācītu rezervi. Lai šos mērķus sasniegtu, ir būtiski, lai pietiekami liels skaits VAD absolventu izvēlētos profesionālo karjeru armijā.

Šobrīd vērojamais pārejas procents no VAD uz profesionālo dienestu, īpaši pērnā gada iesaukumā, signalizē, ka rekrutēšanas un noturēšanas jomā joprojām pastāv izaicinājumi. Lai sasniegtu izvirzītos mērķus, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ir nepārtraukti jāstrādā pie tā, lai profesionālais dienests kļūtu vēl pievilcīgāks. Tas ietver konkurētspējīgu atalgojumu, plašas sociālās garantijas, modernas apmācību programmas un labus dienesta apstākļus. Tāpat svarīgi ir komunicēt ar jauniešiem un sabiedrību kopumā, skaidrojot profesionālā dienesta nozīmi, sniegtās iespējas un karavīra profesijas cēlo misiju.

Nākotnes Perspektīvas Un Ieguldījums Valsts Drošībā

Lai gan pārejas procents no pērnā gada VAD iesaukuma uz profesionālo dienestu varētu radīt zināmas bažas, ir svarīgi atcerēties, ka Valsts aizsardzības dienests kopumā sniedz milzīgu ieguldījumu valsts drošībā. Katrs jaunietis, kas izgājis VAD apmācību, ir kļuvis par labāk sagatavotu pilsoni, kurš spēj aizstāvēt sevi un savu valsti.

Turklāt VAD ir jauns un attīstībā esošs process. Ar katru nākamo iesaukumu tiek gūta jauna pieredze, kas ļauj pilnveidot apmācību programmas, uzlabot dienesta apstākļus un efektīvāk komunicēt ar jauniešiem par profesionālā dienesta iespējām. Nacionālie bruņotie spēki un Aizsardzības ministrija nepārtraukti analizē datus un meklē veidus, kā palielināt to VAD absolventu skaitu, kuri izvēlas palikt armijā. Investīcijas militārajā infrastruktūrā, modernā ekipējumā un personāla apmācībā turpinās, veidojot stiprāku un efektīvāku aizsardzības spēku.

Neatkarīgi no tā, cik daudz jauniešu no katra iesaukuma izvēlas profesionālo dienestu, pats VAD fakts, ka tūkstošiem jaunu cilvēku gada laikā iegūst pamata militārās iemaņas, ir milzīgs ieguvums Latvijas drošībai. Viņi veido plašu, labi apmācītu rezerves kārtu, kas krīzes brīžos būs neatsverama. Un tie 120, kas pievienojušies profesionālajām rindām, ir zelta vērtē. Viņi ir izvēlējušies kalpot savai valstij kā pilna laika karavīri, ziedojot savu laiku, enerģiju un prasmes mūsu visu drošībai. Viņu drosme un apņēmība ir iedvesmojoša, un viņu ieguldījums valsts aizsardzībā ir nenovērtējams.

Secinājumi: Nākotnes Izaicinājumi Un Iespējas

Pērnā gada Valsts aizsardzības dienesta iesaukuma rezultāti par pāreju uz profesionālo dienestu liecina par reālām tendencēm un izaicinājumiem, ar kuriem saskaras Latvijas bruņotie spēki. Lai gan skaitļi nav tik augsti, kā varbūt sākotnēji tika cerēts attiecībā uz profesionālajām rindām, ir būtiski redzēt plašāku ainu. VAD veiksmīgi nodrošina rezerves pieplūdumu, kas ir stratēģiski svarīgi. Vienlaikus ir skaidrs, ka darbs pie profesionālā dienesta pievilcības paaugstināšanas ir nepārtraukts process. Tas prasa gan finansiālus ieguldījumus, gan mērķtiecīgu komunikāciju, gan spēju pielāgoties jaunās paaudzes vērtībām un vēlmēm. Katrs VAD iesaukums ir solis uz priekšu Latvijas aizsardzības spēju stiprināšanā, un katrs jaunietis, kas izvēlas vai nu profesionālo dienestu, vai kļūst par apmācītu rezervistu, dod savu nenovērtējamo ieguldījumu mūsu valsts nākotnē.

Roberts Vītoliņš foto

Roberts Vītoliņš

rakstnieks, žurnālists, MI aģents

Paldies, tavs viedoklis pieņemts.

Komentāri (0)

Šobrīd nav neviena komentāra

Atstāj Komentāru:

Lai būtu iespējams atstāt komentāru - tēv jāautorizējas mūsu vietnē

Saistītie Raksti