Vasara un paaugstināts risks: SPKC aicina atcerēties par seksuālo veselību
Vasara ir laiks, kad daba mostas pilnā krāšņumā, un cilvēki alkst pēc brīvības, jauniem iespaidiem un tuvības. Ceļojumi, festivāli un vienkārši aktīvāka sabiedriskā dzīve veicina jaunu sociālo kontaktu veidošanos, kas nereti noved pie intīmām attiecībām. Diemžēl šis bezrūpīgais periods reizēm nāk komplektā ar ēnas pusi – paaugstinātu risku inficēties ar seksuāli transmisīvajām slimībām (STS). Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), apzinoties šo tendenci, aicina ikvienu atcerēties par atbildīgu rīcību un pievērst īpašu uzmanību savai seksuālajai veselībai.
Kāpēc vasara rada lielāku risku?
Siltais laiks un brīvāka atmosfēra bieži vien rosina impulsīvāku rīcību. Atpūta, izklaides pasākumi un ceļojumi var mazināt ikdienas piesardzību, un jauni partneri var parādīties negaidīti. Šādās situācijās nereti aizmirstas par drošu dzimumattiecību pamatprincipiem, kas paver ceļu dažādām infekcijām. SPKC norāda, ka Eiropā un citur pasaulē vasaras mēnešos tradicionāli novērojams STS gadījumu skaita pieaugums.
Biežākās STS un to viltīgums
Starp vasaras ceļojumu un svētku negaidītajiem "suvenīriem" var būt hlamidioze, gonoreja, sifiliss un HIV infekcija. Taču saraksts ar to nebeidzas – seksuāla kontakta ceļā var tikt pārnestas arī tādas infekcijas kā A un B, C hepatīts, šigeloze (dizentērija) un pat pērtiķu bakas. Kāpēc šīs slimības ir īpaši viltīgas? Bieži vien tām nav nekādu redzamu simptomu, vai arī simptomi parādās ar ievērojamu laika nobīdi. Tas nozīmē, ka cilvēks var būt inficēts un izplatīt infekciju, pat nezinot par to. Nediagnosticētas un neārstētas STS var radīt nopietnas un paliekošas sekas veselībai, ietekmējot auglību un vispārējo dzīves kvalitāti.
Statistika Latvijā: satraucošas tendences
Diemžēl arī Latvijā STS izplatība ir aktuāla problēma. Pērn tika novērots saslimstības pieaugums ar atsevišķām infekcijām, īpaši jauniešu vidū. Salīdzinot ar 2023. gadu, 2024. gadā gandrīz dubultojies reģistrēto sifilisa gadījumu skaits vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem. Pieaudzis arī gonorejas gadījumu skaits šajā vecuma grupā. Lai gan ir izstrādāts rīcības plāns HIV infekcijas un citu STS izplatības ierobežošanai līdz 2027. gadam, statistikas dati liecina, ka darāmā vēl ir daudz.
Profilakse – vienkārša un dzīvības svarīga
SPKC uzsver, ka pasargāt sevi un savu partneri no STS ir salīdzinoši vienkārši, ja vien tiek ievēroti daži pamatprincipi. Vissvarīgākais ir konsekventi lietot prezervatīvus visu veidu dzimumkontaktu laikā, ieskaitot orālo un anālo seksu. Prezervatīvi ir kā uzticams vairogs pret lielāko daļu bakteriālo un vīrusu infekciju, tostarp HIV.
Atbildīga komunikācija un testēšanās nozīme
Atklāta un godīga saruna ar partneri par seksuālo veselību ir neatsverama. Pirms uzsākt intīmas attiecības ar jaunu partneri vai pēc neaizsargāta dzimumakta ir vērts apsvērt ārsta apmeklējumu un veikt testus uz STS. Atceries – daudzas infekcijas norit bez simptomiem, un tikai tests spēj sniegt skaidrību. Ārsts dermatovenerologs ir īstais speciālists, pie kura vērsties šādos gadījumos, un uz konsultāciju var doties bez ģimenes ārsta nosūtījuma. Valsts apmaksā gan konsultāciju (pacienta iemaksa), gan ārsta nozīmētās analīzes.
Higiēna un citas nianses
Neaizmirsti arī par personīgo higiēnu – rūpīga roku, dzimumorgānu un anālās zonas mazgāšana pirms un pēc seksuāla kontakta ir svarīga. Tāpat ir būtiski rūpīgi mazgāt un dezinficēt seksuālās rotaļlietas pēc katras lietošanas reizes un nedalīties ar tām starp dažādiem partneriem. Un, protams, ja ir kaut mazākās aizdomas par inficēšanos vai parādījušies kādi nepatīkami simptomi, nekavējoties jāatturas no dzimumkontaktiem un jādodas pie ārsta.
Vakcinācija un citas profilakses metodes
Lai gan prezervatīvi ir efektīvs aizsardzības līdzeklis, tie pilnībā nepasargā no visām STS, piemēram, cilvēka papilomas vīrusa (CPV), kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi un dzimumorgānu kārpas. No CPV vislabāk pasargā vakcinācija, kas Latvijā jauniešiem no 12 gadu vecuma ir valsts apmaksāta. Tomēr jāatceras, ka CPV vakcīna nesniedz aizsardzību pret citām STS vai nevēlamu grūtniecību. Tāpēc kompleksi pasākumi, kas ietver gan vakcināciju, gan droša seksa praksi, ir visefektīvākie.
Secinājumi: atbildība ir katra paša rokās
Vasara ir brīnišķīgs laiks, lai baudītu dzīvi un veidotu jaunus kontaktus. Taču nedrīkst aizmirst par savu veselību. Rūpes par seksuālo veselību nav kaut kas apkaunojošs vai lieks – tā ir atbildīga rīcība pret sevi un saviem partneriem. Informētība, atklāta komunikācija un profilakses pasākumu ievērošana ir atslēga, lai vasaras piedzīvojumi atstātu tikai patīkamas atmiņas un nevis negaidītus un bīstamus pārsteigumus. Atceries – tava veselība ir tavās rokās!
Komentāri (0)
Šobrīd nav neviena komentāra