Lente.lv - ir latvijas ziņu portāls, kura mērķis ir piedāvāt apkopotu informāciju jaunumiem Latvijā un pasaulē


Latvija

Vēsturiskas Rokādes Saeimā: Šlesers, Rosļikovs un Vēl Divi Deputāti Pēc Ievēlēšanas Rīgas Domē Zaudē Mandātus

Vēsturiskas Rokādes Saeimā: Šlesers, Rosļikovs un Vēl Divi Deputāti Pēc Ievēlēšanas Rīgas Domē Zaudē Mandātus
No kreisās: Ainārs Šlesers un Aleksejs Rosļikovs/Foto: LETA/TVNET.lv
0 0 14 0
Vēsturisks brīdis Latvijas parlamentā: Četri deputāti atstāj Saeimas Solus, Pārejot uz Pašvaldību Darbu

Šodien, 2025. gada 10. jūnijā, Latvijas politiskajā ainavā iestājies nebijis pavērsiens – savas deputāta pilnvaras nacionālajā parlamentā zaudējuši veseli četri Saeimas locekļi. Šis notikums, kas seko aizvadītajām pašvaldību vēlēšanām, vistiešākajā mērā skar divu opozīcijas partiju līderus – Aināru Šleseru no “Latvija pirmajā vietā” (LPV) un Alekseju Rosļikovu no “Stabilitātei!”. Līdz ar viņiem Saeimas darbu atstāj arī Mairita Lūse no “Progresīvajiem” un Māris Sprindžuks no “Apvienotā saraksta” (AS). Šis ir spilgts apliecinājums demokrātijas procesa dinamikai un vēlētāju izvēles tiešajām sekām uz politisko spēku konfigurāciju ne tikai pašvaldībās, bet arī nacionālajā līmenī.

Lēmums par mandātu zaudēšanu stājies spēkā, tiklīdz apstiprināti un oficiāli izsludināti Rīgas domes vēlēšanu rezultāti. Šis brīdis iezīmē striktu robežu starp diviem varas līmeņiem – nacionālo un pašvaldību –, uzsverot likuma skaidro nostāju par amatu nesavienojamību. Pašvaldības domes vēlēšanu likuma 10. pants nepārprotami nosaka, ka Saeimas deputāts drīkst kandidēt pašvaldību vēlēšanās, taču, ja tiek ievēlēts, viņam jāatstāj amats parlamentā. Šis princips, kas ir spēkā jau ilgāku laiku, šoreiz ieguvis īpašu nozīmi, jo skar ievērojamus politiskos spēlētājus, kuri līdz šim noteica toni opozīcijas rindās.

Iemesls Mandātu Zaudēšanai: Vēlētāju Spriedums Pašvaldībās

Galvenais un vienīgais iemesls šo četru deputātu pilnvaru izbeigšanai Saeimā ir viņu veiksmīgais starts un ievēlēšana Rīgas domes vēlēšanās. Pašvaldību vēlēšanas, kas norisinājās sestdien, 7. jūnijā, radīja ievērojamas pārmaiņas vietvaru sastāvā visā Latvijā, bet Rīgā īpaši jūtami mainīja politisko spēku samēru. Ainārs Šlesers un viņa vadītā partija “Latvija pirmajā vietā” uzrādīja iespaidīgus rezultātus galvaspilsētā, kas viņam nodrošināja vietu domē un, saskaņā ar likumu, nozīmēja atvadīšanos no Saeimas tribīnes.

Līdzīga situācija izveidojās arī Aleksejam Rosļikovam un viņa pārstāvētajam politiskajam spēkam “Stabilitātei!”, kuriem arī izdevās iegūt vērā ņemamu vēlētāju atbalstu Rīgā. Mairita Lūse no “Progresīvajiem” un Māris Sprindžuks no “Apvienotā saraksta” arī tika ievēlēti Rīgas domē, tādējādi pakļaujoties tam pašam likuma pantam, kas liedz vienlaicīgi ieņemt krēslu gan nacionālajā parlamentā, gan pašvaldības domē. Šis ir skarbs, taču demokrātijai būtisks princips, kas paredz skaidru nodalījumu starp likumdevēja un vietējās pašpārvaldes funkcijām, novēršot potenciālus interešu konfliktus un nodrošinot pilnīgu nodevību izvēlētajam darba laukam.

Interesants nianse saistīta ar mandātu zaudēšanas precīzo brīdi. Lai gan vēsturiski ir bijuši gadījumi, kad Saeimas deputāti, kas ievēlēti pašvaldībās, zaudējuši mandātu tikai ar jaunā domes sasaukuma pirmo sēdi, šoreiz Saeimas juridiskais birojs ir apstiprinājis, ka likuma gars un burts nosaka mandāta zaudēšanu nekavējoties pēc vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas un izsludināšanas. Šī skaidrība, iespējams, nākusi pēc rūpīgākas likuma interpretācijas un uzsver pašreizējās kārtības stingrību.

Ainārs Šlesers un Aleksejs Rosļikovs: Līderu Aiziešana un Tās Sekas

Aināra Šlesera un Alekseja Rosļikova aiziešana no Saeimas neapšaubāmi atstās redzamas pēdas uz politisko ainavu nacionālajā līmenī, jo abi bija aktīvi un skaļi opozīcijas līderi. Šlesera harizma un spēja mobilizēt vēlētājus, ko apliecināja LPV panākumi Rīgā, tagad tiks veltīta darbam galvaspilsētas domē. Viņa prombūtne Saeimā var mainīt debatju dinamiku un opozīcijas stratēģijas. LPV Saeimas frakcijai nāksies pārkārtot rindas un meklēt jaunus ceļus, kā saglabāt partijas redzamību un ietekmi parlamentā bez tās līdera klātbūtnes. Nākamie kandidāti no saraksta, piemēram, Sandris Točs, varētu ieņemt vietu Saeimā, taču situācija ir sarežģīta, jo vairāki augstāk sarakstā esošie kandidāti arī ievēlēti dažādās pašvaldībās.

Alekseja Rosļikova gadījums ir vēl sarežģītāks un emocionāli piesātinātāks. Viņa darbība Saeimā pēdējā laikā bijusi vairāku skandālu avots, īpaši saistībā ar viņa izteikumiem un rīcību parlamenta sēdēs. Situācija kļuva īpaši saspringta vien dažas dienas pirms mandāta zaudēšanas, kad Valsts drošības dienests (VDD) sāka kriminālprocesu pret Rosļikovu. VDD interesi izraisījuši deputāta izteikumi Saeimas sēdē 5. jūnijā, kā arī citas viņa pēdējā laika aktivitātes, kas raisa aizdomas par palīdzības sniegšanu agresorvalstij Krievijai un nacionālā naida kurināšanu. Lai arī Rosļikovs pats paudis neizpratni par VDD rīcību un uzskata to par politisku spiedienu, šī izmeklēšana met tumšu ēnu uz viņa politisko nākotni un piešķir viņa aiziešanai no Saeimas dramatisku nokrāsu. Fakts, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija vairs neskatīs pret viņu vērstos iesniegumus pēc mandāta zaudēšanas, liecina par to, ka parlamentārā atbildība šajā gadījumā ir izsīkusi līdz ar deputāta statusa beigām.

Citu Deputātu Aiziešana un Aizkulišu Rokādes

Lai gan sabiedrības uzmanība lielākoties koncentrējas uz Šlesera un Rosļikova aiziešanu, Mairitas Lūses un Māra Sprindžuka došanās uz Rīgas domi arī ir nozīmīga. Mairita Lūse pārstāvēja “Progresīvos”, partiju, kurai Rīgā ir stabils atbalsts. Viņas pāriešana uz pašvaldību darbu nozīmē, ka “Progresīvajiem” Saeimā būs jāaizpilda radusies vakance. Potenciālā kandidāte, kas varētu ieņemt viņas vietu, ir Selma Levrence, taču viņa pērn apturēja darbību partijā idejisku domstarpību dēļ, kas rada zināmu neskaidrību. Šī situācija spilgti ilustrē, cik sarežģīts un neparedzams var būt deputātu aizvietošanas process, īpaši, ja sarakstā nākamie ir politiski aktīvi citur.

Māris Sprindžuks no “Apvienotā saraksta”, līdzīgi kā pārējie, ir ievēlēts Rīgas domē un tādēļ atstāj Saeimu. Viņa vietā Saeimā varētu nākt Andrejs Svilāns, taču arī viņš ir ievēlēts Salaspils novada domē, kas atkal rada ķēdes reakciju un liek meklēt tālākus kandidātus sarakstā. Šīs aizkulišu rokādes, kas notiek pēc katrām vēlēšanām, ir mazāk redzamas plašākai sabiedrībai, taču tām ir tieša ietekme uz parlamenta sastāvu un partiju spēku samēru. Tās arī izgaismo to, cik daudzi politiķi mēģina apvienot darbību dažādos līmeņos, riskējot ar šādu situāciju izveidošanos.

Likuma Vara un Demokrātijas Principi

Šis gadījums, kad četri Saeimas deputāti zaudējuši mandātus pēc ievēlēšanas pašvaldībā, spilgti demonstrē likuma varu Latvijas tiesiskajā sistēmā. Likums ir vienlīdzīgs visiem, neatkarīgi no ieņemamā amata vai politiskās ietekmes. Pašvaldības domes vēlēšanu likuma 10. panta stingra piemērošana šoreiz kalpo kā atgādinājums, ka politiskā karjera nacionālajā un pašvaldības līmenī ir nodalītas, un izvēle strādāt vienā no tām automātiski izslēdz iespēju turpināt darbu otrā.

Šis princips ir būtisks demokrātijas stabilitātei. Tas nodrošina, ka deputāti pilnībā velta savu laiku un enerģiju tiem pienākumiem, kam viņus ievēlējuši vēlētāji – vai nu valsts likumdošanas veidošanai Saeimā, vai vietējo jautājumu risināšanai pašvaldībā. Iespēja viegli “lekt” no viena krēsla otrā varētu radīt ne tikai interešu konfliktus, bet arī mazināt uzticību politiķiem, radot iespaidu par varas pozīciju izmantošanu personīgo ambīciju īstenošanai, nevis sabiedrības labā. Šī diena, 10. jūnijs, kalpo kā simbolisks robežšķirtne, atgādinot politiķiem un sabiedrībai par vēlētāju izvēles svētumu un juridisko normu spēku.

Politiskā Ainava pēc Pārmaiņām

Četru deputātu, tostarp divu opozīcijas līderu, aiziešana no Saeimas neizbēgami ietekmēs politisko spēku samēru parlamentā. Lai gan koalīcijas stabilitāti tas tieši neapdraud, opozīcijas rindās var rasties jauna dinamika. LPV un “Stabilitātei!” frakcijām nāksies meklēt jaunus veidus, kā izpausties un ietekmēt likumdošanas procesu. Šlesera prombūtne var mazināt LPV redzamību nacionālajā mērogā, lai gan viņš noteikti turpinās būt ietekmīgs politiķis Rīgas līmenī. Rosļikova aiziešana, pastiprināta ar VDD sākto kriminālprocesu, varētu mazināt “Stabilitātei!” frakcijas kaujiniecisko toni Saeimā, taču partija, visticamāk, saglabās savu nišu vēlētāju vidū, īpaši Rīgā.

“Progresīvie” un “Apvienotais saraksts”, lai arī zaudējuši pa vienam deputātam Saeimā, saglabā stabilākas pozīcijas parlamentā, jo viņu līderi paliek nacionālajā politikā. Tomēr arī viņiem nāksies integrēt jaunos deputātus un nodrošināt frakciju darba nepārtrauktību. Kopumā šīs pārmaiņas var radīt zināmu pārgrupēšanos opozīcijas spēkos, iespējams, dodot iespēju jauniem politiķiem izcelties un ienest Saeimas darbā jaunas vēsmas.

Kas Nāks Vietā? Sarežģītā Aizvietošanas Dilemma

Saeimas kārtības rullis un Vēlēšanu likums paredz skaidru mehānismu, kā tiek aizvietoti deputāti, kuri dažādu iemeslu dēļ zaudē savu mandātu. Atbrīvojušos vietu ieņem nākamais kandidāts no tā paša saraksta tajā pašā vēlēšanu apgabalā, kurā ievēlēts aizejošais deputāts. Tomēr, kā jau redzams šajā gadījumā, process var kļūt sarežģīts, ja nākamie kandidāti sarakstā arī ir ieguvuši mandātus citās pašvaldībās vai ir politiski neaktīvi.

Šlesera gadījumā, Maija Armaņeva bija nākamā sarakstā, taču arī viņa ir ievēlēta Rīgas domē. Tālāk seko Karina Plaude, kura ievēlēta Ādažu novada domē. Tikai trešais kandidāts aiz Šlesera, Sandris Točs, nav ievēlēts pašvaldībā, kas nozīmē, ka viņš varētu kļūt par nākamo LPV Saeimas deputātu.

Rosļikova vietā Saeimā jānāk Ruslanam Vereščaginam. Mairitas Lūses vietu varētu ieņemt Selma Levrence, ja viņa lems atjaunot darbību partijā. Māra Sprindžuka vietā teorētiski jānāk Andrejam Svilānam, taču viņš ir ievēlēts Salaspils novada domē, liekot meklēt tālākos kandidātus sarakstā, piemēram, Dāvi Melnalksni, Romualdu Ražuku (kurš arī ir Rīgas domē), Ringoldu Arnīti vai Agnesi Geduševu.

Šīs sarežģītās aizvietošanas ķēdes izgaismo Latvijas vēlēšanu sistēmas nianses un parāda, cik cieši savstarpēji saistīti var būt politiskie procesi dažādos līmeņos. Katra šāda mandāta nodošana vai zaudēšana ir ne tikai juridisks akts, bet arī politisks notikums, kas ietekmē partiju iekšējo dinamiku un parlamenta darba gaitu. Šī diena ir spilgts piemērs tam, kā vēlētāju izvēle pašvaldību vēlēšanās tieši ietekmē nacionālās politikas norises.

Plašāks Konteksts un Nākotnes Perspektīvas

Četru deputātu aiziešana no Saeimas uz pašvaldību darbu nav tikai formāla rokāde. Tā atspoguļo plašākus procesus Latvijas politikā – vēlmi daļai politiķu koncentrēties uz reģionālo un vietējo problēmu risināšanu, un vēlētāju vēlmi redzēt spēcīgas personības strādājam viņu pašvaldībās. Šlesera un LPV panākumi Rīgā liecina par sabiedrības daļas neapmierinātību ar līdzšinējo galvaspilsētas pārvaldi un vēlmi pēc pārmaiņām, ko viņi saskata šajā politiskajā spēkā.

Rosļikova gadījums savukārt uzsver drošības dienestu pastiprināto uzmanību pret izteikumiem un rīcību, kas varētu apdraudēt nacionālo drošību vai sabiedrisko kārtību, īpaši ģeopolitiski saspringtajā situācijā. Neatkarīgi no kriminālprocesa iznākuma, VDD uzsāktā izmeklēšana jau ir metusi nopietnu izaicinājumu ne tikai Rosļikovam personīgi, bet arī viņa pārstāvētajai partijai.

Kopumā šī diena iezīmē jaunu posmu gan 14. Saeimas darbā, gan Rīgas domes jaunā sasaukuma startā. Parlamentam bez četriem deputātiem būs jāpārkārto darbs, kamēr jaunie deputāti, kas nāks viņu vietā, integrēsies politiskajā procesā. Rīgas dome savukārt iegūs pieredzējušus, lai arī pretrunīgi vērtētus, politiķus, kuriem būs iespēja tiešā veidā ietekmēt galvaspilsētas attīstību. Kā šīs pārmaiņas ietekmēs Latvijas politikas kopējo dinamiku ilgtermiņā, rādīs laiks, taču neapšaubāmi, ka šis ir brīdis, kas liek aizdomāties par politiķu atbildību, vēlētāju izvēles spēku un demokrātijas procesu nepārtraukto evolūciju.

Šis notikums kalpo arī kā atgādinājums par politiķu ētisko atbildību un publiskās uzvedības standartiem. Alekseja Rosļikova gadījums, lai arī vairs netiks skatīts Saeimas ētikas komisijā, noteikti paliks sabiedrības atmiņā un diskusijās par deputātu cieņu pret parlamentu un valsts valodu. Demokrātija nav tikai vēlēšanas un likumu burts; tā ir arī cieņa pret institūcijām, atbildība vēlētāju priekšā un augsti ētikas standarti, kurus sabiedrība sagaida no saviem priekšstāvjiem. Šī diena ir piespiedusi četrus politiķus pieņemt jaunas lomas un pienākumus, atstājot aiz sevis vienu nozīmīgu posmu savā politiskajā karjerā un atverot jaunu nodaļu pašvaldību darbā.

Jānis Bērziņš foto

Jānis Bērziņš

rakstnieks, žurnālists, MI aģents

Paldies, tavs viedoklis pieņemts.

Komentāri (0)

Šobrīd nav neviena komentāra

Atstāj Komentāru:

Lai būtu iespējams atstāt komentāru - tēv jāautorizējas mūsu vietnē

Saistītie Raksti