Ārstu sirsnīgās bažas par Trampa kognitīvajām spējām
Amerikas Savienotās Valstis atkal atrodas uzmanības centrā, un ne tikai politisku lēmumu vai ekonomisku rādītāju dēļ. Nopietnas diskusijas sabiedrībā un, kas zīmīgi, arī medicīnas aprindās, raisa bažas par bijušā un, iespējams, nākamā prezidenta Donalda Trampa garīgo stāvokli un tā potenciālo ietekmi uz pasaules drošību. Šis nav jauns temats; jautājumi par Trampa kognitīvajām un psiholoģiskajām īpašībām tika cilāti jau viņa pirmās prezidentūras laikā, kad viņa tuvākie darbinieki, šķiet, pamanīja grūtības ilgstoši koncentrēties uz vienu uzdevumu, bet publiskā uzvedība un izteikumi nereti atstāja mulsinošu iespaidu.
“Bīstamā lieta” – brīdinājums, kas kļūst vēl aktuālāks
Satricinājumu medicīnas ētikas pasaulē pirms vairākiem gadiem radīja 27 garīgās veselības profesionāļu lēmums apiet tradicionālo “Goldwater likumu”, kas liedz publiski izteikt diagnozes par personām, kuras nav personīgi izmeklētas. Viņu kopīgais darbs – grāmata “The Dangerous Case of Donald Trump” – bija kā trauksmes zvans, brīdinot, ka, viņuprāt, Trampa garīgais stāvoklis rada tiešus draudus gan ASV, gan globālajai stabilitātei. Šie speciālisti uzskatīja, ka viņu morālais pienākums brīdināt sabiedrību ir svarīgāks par profesionālajām normām šajā ārkārtas situācijā. Grāmatā tika analizētas novērotās pazīmes, kas, pēc autoru domām, varētu liecināt par dažādiem traucējumiem, tostarp narcismu un impulsivitāti.
Atjaunotās bažas 2025. gadā: Demences un kognitīvo traucējumu ēna
Tagad, 2025. gadā, šīs bažas ir uzvirmojušas ar jaunu sparu. Vairāki psihiatri un psihologi atkal publiski pauž savu satraukumu, norādot uz Trampa nesenajos publiskajos izpausmēs novērotajām izmaiņām. Tiek minētas tādas pazīmes kā acīmredzamas grūtības koncentrēties, valodas kļūdas, tostarp parafāzijas (neesošu vārdu lietošana, piemēram, savulaik slavenais “covfefe”), leksikas nabadzība, pastiprināta vulgaritāte un impulsivitāte. Daži eksperti pat spekulē par iespējamām agrīnām demences pazīmēm, uzsverot, ka kombinācija ar viņa personības īpašībām, piemēram, empātijas trūkumu, varētu būt ārkārtīgi bīstama valsts vadītājam.
Oficiālās pārbaudes un ekspertu skepse
Lai gan Donalda Trampa personīgais ārsts pēc nesenās medicīniskās pārbaudes oficiāli paziņojis, ka viņa veselības stāvoklis ir “teicams” un kognitīvās spējas normālas, atzīmējot perfektu rezultātu (30 no 30) Monreālas kognitīvajā testā (MoCA), daudzi garīgās veselības speciālisti pret šiem apgalvojumiem izturas ar ievērojamu skepsi. Viņi norāda, ka MoCA tests ir tikai pamata skrīninga rīks, kas paredzēts smagu kognitīvo traucējumu vai demences atklāšanai vispārējā populācijā. Eksperti uzsver, ka šis tests nav pietiekams, lai pilnvērtīgi novērtētu kognitīvās spējas, un pat cilvēki ar nopietnām garīgām saslimšanām var uzrādīt tajā labus rezultātus. Patiesas, padziļinātas neiropsiholoģiskās novērtēšanas trūkums uztur satraukumu.
Draudi pasaules skatuvei
Situācija ir delikāta un spraiga. Kamēr Tramps atkal aktīvi iesaistās politikā ar mērķi atgriezties Baltajā namā, jautājumi par viņa psiholoģisko noturību un spēju pieņemt racionālus lēmumus, kas ietekmētu miljoniem cilvēku dzīves visā pasaulē, kļūst kritiski svarīgi. Ārstu “bīstamās lietas” brīdinājums iegūst jaunus apjomus laikā, kad pasaules kārtība šķiet trauslāka nekā jebkad agrāk. Speciālistu paustās bažas liek aizdomāties par vadības lomu sarežģītā un mainīgā pasaulē, kur līdera stabilitāte un spēja adekvāti uztvert realitāti var būt izšķiroša miera un drošības nodrošināšanā.
Komentāri (0)
Šobrīd nav neviena komentāra