Polijas Politiskā Skatuve Satricināta: Jaunais Prezidents Navrockis Piesaka Cīņu Premjerministram Tuskam
Polijas politiskajā arēnā valda spraiga gaisotne pēc jaunievēlētā prezidenta Karola Navrocka (Karol Nawrocki) zīmīgajiem brīdinājumiem premjerministra Donalda Tuska (Donald Tusk) virzienā. Nepilnu nedēļu pēc sīvajām vēlēšanām, kurās konservatīvais vēsturnieks Navrockis ar minimālu pārsvaru – 50,89% balsu – pārspēja liberālo Varšavas mēru Rafalu Tšaskovski (Rafał Trzaskowski), jaunais valsts galva paziņojis, ka Tuska valdībai jāsagatavojas “spēcīgai pretestībai no prezidenta pils”.
Asa Kritika un Skaļi Solījumi
Savā pirmajā publiskajā intervijā kopš triumfa vēlēšanās, 42 gadus vecais Navrockis, kuru atbalstījis nacionālkonservatīvais spēks “Likums un taisnīgums” (PiS), neskopojās ar skarbiem vārdiem. Viņš bez aplinkiem nosauca Donaldu Tusku par “sliktāko premjerministru, kāds Polijai bijis kopš 1989. gada”. Šis viedoklis skaidri iezīmē ideoloģisko plaisu un gaidāmo konfrontāciju starp prezidenta institūciju un Tuska centriski kreiso koalīciju, kas pie varas nāca 2023. gada nogalē.
Veto Zobens Virs Valdības Plāniem
Navrocka uzvara nav tikai simboliska. Lai gan Polijā izpildvara lielākoties pieder valdībai, prezidentam ir būtiskas veto tiesības, kas var kļūt par nopietnu šķērsli Tuska valdības centieniem īstenot savu proeiropeisko programmu un solītās reformas, īpaši tieslietu sistēmā un sociālajos jautājumos kā abortu likuma atvieglošana. Tā kā Tuska koalīcijai parlamentā nav nepieciešamā trīs piektdaļu balsu vairākuma, lai atceltu prezidenta veto, Navrockis, līdzīgi kā viņa priekšgājējs Andžejs Duda (Andrzej Duda), var efektīvi bremzēt vai pat bloķēt likumdošanas procesu.
Nacionālais Kurss un Attiecības ar Ārpasauli
Navrocka politiskā platforma, kas koncentrējas ap saukli “Polija pirmā, poļi pirmie”, liecina par stingri nacionālu un konservatīvu virzienu. Viņš pauž skepsi pret Eiropas Savienības federalizāciju un ietekmi, kritiski vērtējot tādas iniciatīvas kā Zaļais kurss un migrācijas pakts, uzsverot nacionālās suverenitātes nozīmi. Attiecībā uz Ukrainu, Navrockis atbalsta militāro palīdzību, taču iestājas pret Ukrainas ātru uzņemšanu NATO un ES, kā arī aicinājis pārskatīt atbalstu ukraiņu bēgļiem. Viņa tuvās saites ar Donaldu Trampu (Donald Trump) un ASV konservatīvajiem arī norāda uz vēlmi stiprināt transatlantiskās saites, reizēm pat liekot tās augstāk par attiecībām ar ES.
Nākotnes Izaicinājumi un Neskaidrība
Šī jaunā politiskā konfigurācija Polijā neizbēgami radīs saspīlējumu un var novest pie politiska strupceļa, kas savukārt varētu izraisīt pat pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas. Kamēr Karols Navrockis gatavojas stāties amatā 6. augustā, Donalda Tuska valdība plāno lūgt uzticības balsojumu parlamentā 11. jūnijā, cenšoties nostiprināt savas pozīcijas šajā jaunajā, sarežģītajā politiskajā realitātē.
Komentāri (0)
Šobrīd nav neviena komentāra