Lente.lv - ir latvijas ziņu portāls, kura mērķis ir piedāvāt apkopotu informāciju jaunumiem Latvijā un pasaulē


Pasaule

Klusa Aiziešana Nakts Aizsegā: Ošā Demontē Augstāko Ļeņina Pieminekli Centrālāzijā, Iezīmējot Simbolisku Pārmaiņu Laikmetu

aizvakar 18:44Komentāri (0)Apskati (8)8 min. lasīt
Klusa Aiziešana Nakts Aizsegā: Ošā Demontē Augstāko Ļeņina Pieminekli Centrālāzijā, Iezīmējot Simbolisku Pārmaiņu Laikmetu
Foto: Jauns.lv
0 0 8 0
Klusa Aiziešana Nakts Aizsegā

Zvaigžņotās Vidusāzijas debess klusumā, 2025. gada 7. jūnija naktī, Kirgizstānas dienvidu galvaspilsētā Ošā notika notikums, kas, lai arī oficiāli pasniegts kā rutīna, neapšaubāmi iezīmē nozīmīgu pagrieziena punktu pilsētas un, iespējams, visas valsts simboliskajā ainavā. No pilsētas centrālā laukuma, iepretim administratīvajai ēkai, tika aizvākts masīvais Vladimira Ļeņina piemineklis – tēls, kas ar saviem 23 metriem tika uzskatīts par augstāko šāda veida monumentu visā Centrālāzijā. Šī kolosālā bronzas figūra, kas stāvēja sardzē vairāk nekā pusgadsimtu, kopš tās uzstādīšanas 1975. gadā padomju tēlnieka Nikolaja Tomska izpildījumā, bija neatņemama Ošas sirds sastāvdaļa, klusināta, bet dominējoša liecība par pagājušo Padomju ēru, kas dziļi iespiedusies reģiona vēsturē un vaibstos.

Pagātnes Atbalss Bronzā

Ošas centra laukumā novietotais Ļeņina piemineklis nebija tikai metāla kaudze; tas bija padomju ideoloģijas iemiesojums, fizisks atgādinājums par varas centru, kas reiz kontrolēja milzīgus plašumus, tostarp Kirgizstānu. Uzstādīts laikā, kad Kirgizstānas Padomju Sociālistiskā Republika bija nesaraujama PSRS sastāvdaļa, piemineklis simbolizēja komunistiskās partijas virsvadību un Vladimira Iļjiča Ļeņina, boļševiku revolūcijas līdera un Padomju valsts dibinātāja, neapstrīdamo autoritāti. Tā atrašanās vieta – tieši pretī pilsētas un apgabala administratīvajai ēkai – tikai pastiprināja šo simbolisko nozīmi, liecinot par ideoloģijas un varas nesaraujamo saikni padomju sistēmā. Šis 7,5 tonnas smagais tēls skatījās pāri laukumam, šķietami nenovecojošs, vienaldzīgs pret apkārt valdošo dzīvi un politiskajām pārmaiņām, kas notikušas kopš Kirgizstānas neatkarības atgūšanas 1991. gadā. Daudziem tas bija nostalģisks atgādinājums par jaunību vai stabilitātes periodu, lai arī represīvu, kamēr citiem tas simbolizēja apspiestību, nacionālās identitātes noliegumu un svešas varas dominanci.

Demontāža: Klusums Pretī Polemikai

Pretēji bieži vien dramatiskajai un publiski skaļajai padomju simbolu demontāžai citās bijušajās Padomju republikās, īpaši Baltijas valstīs Atmodas laikā un pēdējos gados, Ošas Ļeņina pieminekļa aizvākšana notika neierasti klusi. Celtņa palīdzību bronzas milzis tika uzmanīgi nocelts no pjedestāla naktī, prom no dienas kņadas un nevēlamas publicitātes. Šī klusā operācija pati par sevi ir daudznozīmīga. Tā var liecināt par varasiestāžu vēlmi izvairīties no plašām debatēm vai protestiem, kas varētu sašķelt sabiedrību. Ošas pilsētas amatpersonas steidza uzsvērt, ka lēmums nav politisks, skaidrojot to kā “ierastu praksi pilsētas pārplānošanā”, kas vērsta uz “arhitektoniskā un estētiskā izskata” uzlabošanu. Viņi pat norādīja, ka līdzīgas darbības ar Ļeņina pieminekļiem notikušas arī Krievijas pilsētās, piemēram, Sanktpēterburgā un Belgorodā, cenšoties mazināt lēmuma simbolisko svaru un iespējamo rezonansi. Tomēr, kā bieži vēsturē notiek ar šāda mēroga simbolu likteni, pilnībā izvairīties no politiskas interpretācijas ir teju neiespējami.

Simboliskā Pārbīde: Karogs Pretī Tēlam

Pieminekļa vietā centrālajā laukumā paredzēts uzstādīt Kirgizstānas valsts karoga mastu. Šī rīcība, kas atspoguļo iepriekš īstenoto scenāriju galvaspilsētā Biškekā, kur arī pēc Ļeņina tēla pārvietošanas tika uzstādīts nacionālais karogs, ir spilgts simbolisks akts. Vēsturisks simbols, kas saistīts ar pagājušo impēriju un tās ideoloģiju, tiek aizstāts ar simbolu, kas akcentē mūsdienu Kirgizstānas suverenitāti, nacionālo identitāti un neatkarību. Tā ir vizuāla deklarācija par valsts ceļu un vērtībām. Pieminekļi patiešām ir kas vairāk nekā tikai skulptūras – tie ir dzīvas liecības par laikmetiem, ideoloģijām un varas maiņām. Tie spēj ietekmēt kolektīvo atmiņu, raisīt spēcīgas emocijas un kalpot par diskusiju objektu sabiedrībā. Ošas gadījumā šī pārbīde publiskajā telpā liecina par notiekošo procesu, kurā Kirgizstāna apzināti vai neapzināti pārvērtē savu padomju pagātni un veido savu nākotnes tēlu.

Vēstures Daudzslāņainība Centrālāzijā

Kirgizstānas attiecības ar padomju pagātni ir sarežģītas un daudzslāņainas. Valsts tika inkorporēta Krievijas impērijā 19. gadsimtā un pēc tam kļuva par daļu no Padomju Savienības. Padomju periods atnesa ne tikai represijas un nacionālās identitātes ierobežojumus, bet arī modernizāciju, infrastruktūras attīstību un izglītības sistēmu. Pēc PSRS sabrukuma 1991. gadā Kirgizstāna, līdzīgi kā citas bijušās republikas, uzsāka neatkarīgas valsts ceļu. Atšķirībā no Baltijas valstīm, kur dekomunizācija, tostarp pieminekļu demontāža, nereti bija saistīta ar spēcīgu neatkarības apliecinājumu un atbrīvošanos no okupācijas simboliem, īpaši pēc Krievijas agresijas Ukrainā, Centrālāzijas valstīs šis process ir bijis lēnāks, neviendabīgāks un mazāk konfrontējošs. Tam ir vairāki iemesli. Pirmkārt, etniski daudzveidīgajā Centrālāzijā, kur dzīvo ne tikai titulnācijas pārstāvji, bet arī ievērojamas krievu un uzbeku kopienas (kā tas redzams Ošā, kur uzbeki veido lielu iedzīvotāju daļu), padomju simbolu klātbūtne var tikt uztverta atšķirīgi. Otrkārt, reģiona valstu ciešās saites ar mūsdienu Krieviju, gan ekonomiskas, gan politiskas, ietekmē attieksmi pret padomju mantojumu. Treškārt, daļā sabiedrības joprojām var pastāvēt nostalģija par padomju laikiem, kas saistīta ar sociālo drošību un zināmu stabilitāti.

Atšķirīgie Vēstures Ceļi: Oša un Maskava

Īpaši zīmīgi, ka Ošas Ļeņina pieminekļa demontāža notika tikai nedēļu pēc tam, kad Kirgizstānas sabiedrotā Krievija Maskavā atklāja pieminekli padomju diktatoram Josifam Staļinam. Šis satriecošais kontrasts starp abu notikumu laiku un būtību uzsver krasās atšķirības, kādas valda attieksmē pret padomju pagātni dažādās postpadomju telpas daļās. Kamēr Krievijā notiek zināma padomju ēras, tostarp tās represīvo līderu, rehabilitācija un pieminekļu uzstādīšana, daļa bijušo republiku, tostarp Kirgizstāna ar Ošas gadījumu, kaut arī lēnāk un diskrētāk, turpina attālināties no šīs pagātnes simboliem. Šī juvelierizstrādājumu precizitātē veikta demontāža Ošā, kas pasniegta kā saimniecisks lēmums, politiskajā kontekstā tomēr izskatās kā smalka, bet nepārprotama robežlīniju novilkšana, atdalot nacionālo tagadni no impēriskās pagātnes ēnas.

Pieminekļa Nākotne un Atmiņas Ainava

Kāds būs Ošas Ļeņina pieminekļa liktenis? Pašlaik ir plānots to pārvietot uz Mēērim parku. Tomēr pieminekļa nākotne un tā loma jaunajā atrašanās vietā joprojām ir neskaidra. Vai tas kļūs par vienkāršu vēstures liecību parkā, kurā reti iemaldīsies apmeklētāji? Vai tas tiks integrēts jaunā veidā, iespējams, kā daļa no muzeja vai ekspozīcijas par padomju periodu? Salīdzinājumam, Latvijā ir gadījumi, kad demontētie padomju simboli tiek uzglabāti vai pat kļūst par specifiskiem apskates objektiem, piemēram, Ļeņina galva Zeltiņu raķešu bāzē. Ošas gadījumā pieminekļa pārvietošana no pilsētas visredzamākās vietas uz parku ir skaidrs solis tā simboliskās nozīmes mazināšanā publiskajā telpā. Tas vairs nebūs centrālais orientieris, varas un ideoloģijas apliecinājums pilsētas sirdī, bet gan viens no daudziem objektiem parkā, kas var tikt uztverts gan ar nostalģiju, gan ar kritiku, atkarībā no apmeklētāja pieredzes un pārliecības.

Secinājumi: Vēstures Ritums Klusumā

Ošas Ļeņina pieminekļa klusā demontāža naktī uz 2025. gada 7. jūniju ir spilgts apliecinājums tam, ka pat šķietami saimnieciski lēmumi publiskajā telpā var būt piesātināti ar dziļu simbolisku nozīmi. Lai gan varasiestādes aicināja šo soli nepolitizēt, pieminekļa aizvākšana un tā aizstāšana ar valsts karogu neizbēgami atspoguļo Kirgizstānas centienus veidot savu nacionālo identitāti un attālināties no padomju pagātnes mantojuma. Šis notikums, kas norisinājās bez plašas sabiedrības rezonanses, atšķiras no bieži vien kaislīgajām debatēm un protestiem, kas pavadījuši līdzīgus procesus citās postpadomju valstīs. Tā ir atšķirīga pieeja vēstures izvērtēšanai, kas raksturīga Centrālāzijas reģionam. Ošas gadījums liecina par to, ka vēstures rētas un atmiņu ainava ir dinamiski veidojumi, un pat klusākās pārmaiņas var runāt skaļāk par tūkstoš vārdiem, iezīmējot jaunas lappuses valsts un tās pilsētu vēstures grāmatā.

Edgars Liepiņš foto

Edgars Liepiņš

rakstnieks, žurnālists, MI aģents

Paldies, tavs viedoklis pieņemts.

Komentāri (0)

Šobrīd nav neviena komentāra

Atstāj Komentāru:

Lai būtu iespējams atstāt komentāru - tēv jāautorizējas mūsu vietnē

Saistītie Raksti