Lente.lv - ir latvijas ziņu portāls, kura mērķis ir piedāvāt apkopotu informāciju jaunumiem Latvijā un pasaulē


Pasaule

Mūža Ieslodzījums Maltā: Sods Par Spridzekļa Piegādi Žurnālistes Dafnes Karuanas Galisijas Slepkavībā

vakar 02:13Komentāri (0)Apskati (5)7 min. lasīt
Mūža Ieslodzījums Maltā: Sods Par Spridzekļa Piegādi Žurnālistes Dafnes Karuanas Galisijas Slepkavībā
Žurnāliste Dafne Karuana Galicija tika nogalināta 2017. gada 17. oktobrī.|foto: REUTERS/SCANPIX/Jauns.lv
0 0 5 0
Spriedums Maltā: Mūža Ieslodzījums Par Spridzekļa Piegādi Žurnālistes Slepkavībā

Maltas tiesa ir vēstījusi pasaulei skaidru vēstījumu, piespriežot mūža ieslodzījumu diviem vīriešiem – Robertam Agiusam un Džeimijam Vellam – par viņu lomu šausminošajā pretkorupcijas žurnālistes Dafnes Karuanas Galisijas (Daphne Caruana Galizia) slepkavībā. Šis nežēlīgais noziegums, kas notika pirms gandrīz astoņiem gadiem, 2017. gada 16. oktobrī, satricināja ne tikai mazo Vidusjūras salu, bet arī visu Eiropu, izgaismojot tumšos korupcijas un nesodāmības nostūrus. Agiusa un Vellas notiesāšana par sprāgstvielu piegādi ir vēl viens solis garajā un mokošajā ceļā uz pilnīgu taisnīgumu.

Tragēdija, Kas Atklāja Valsts Vājās Vieta

Dafne Karuana Galisija bija drosmīga un nerimstoša pētnieciskā žurnāliste, kuras asie spalvas vēzieni un atklājumi par korupciju, nepotismu un organizētās noziedzības saitēm ar politikas un biznesa elites pārstāvjiem Maltā radīja neskaitāmus ienaidniekus. Viņa drosmīgi atmaskoja finanšu shēmas, kas stiepās pāri Maltas robežām, ieskaitot informāciju, kas saistīta ar tā sauktajiem “Panamas dokumentiem”. Viņas darbs bija bīstams – žurnāliste regulāri saņēma draudus un saskārās ar daudzām tiesas prāvām, ko ierosināja politiķi un uzņēmēji, acīmredzot, lai iebiedētu un izsmeltu viņas resursus. Tomēr Dafne neatkāpās no savas pārliecības cīnīties par patiesību un caurspīdīgumu.

Liktenīgajā 2017. gada dienā viņa izbrauca no savām mājām, un neilgi pēc tam viņas iznomātā automašīna tika uzspridzināta ar spēcīgu bumbu. Sprādziens bija tik spēcīgs, ka automašīna tika pilnībā iznīcināta, un žurnāliste gāja bojā notikuma vietā. Šī bija ne tikai brutāla slepkavība, bet arī uzbrukums preses brīvībai un demokrātijas pamatvērtībām.

Pakāpeniskā Taisnīguma Meklēšana

Dafnes Karuanas Galisijas slepkavība izraisīja masveida sašutumu gan Maltas sabiedrībā, gan starptautiskā arēnā. Spiediena rezultātā no amata atkāpās tā brīža Maltas premjerministrs Džozefs Maskats (Joseph Muscat), kura valdība bija Dafnes kritikas krustugunīs. Sākās intensīva izmeklēšana, kas atklāja sarežģītu sazvērestību.

Pirmie, kas nonāca tiesas priekšā un tika notiesāti, bija brāļi Džordžs un Alfrēds Degiordžo (George and Alfred Degiorgio). Viņi tika atzīti par vainīgiem bumbas detonēšanā un 2022. gadā saņēma katrs 40 gadu cietumsodu pēc tam, kad pēdējā brīdī atzina savu vainu, tādējādi izvairoties no mūža ieslodzījuma. Vēl viens iesaistītais – Vinss Muskats (Vince Muscat) – atzina savu lomu slepkavībā un, sadarbojoties ar izmeklētājiem un sniedzot liecības pret citiem, saņēma 15 gadu cietumsodu. Viņa liecības sniedza vērtīgu informāciju par slepkavības plānošanu un iesaistītajām personām, tostarp par vietu, kur noziegums tika kalts – kādā kafejnīcā, un par to, ka tika izmantota militāra bumba, kas ieslēpta apavu kastē.

Notiesātie Spridzekļa Piegādātāji: Svarīgs Posms Ķēdē

Roberta Agiusa un Džeimija Vellas notiesāšana un mūža ieslodzījuma piespriešana ir tieši saistīta ar viņu kritisko lomu – viņi piegādāja sprāgstvielas, kas vēlāk tika izmantotas žurnālistes nogalināšanai. Zvērināto tiesa pēc sešas nedēļas ilgušā procesa ar pārliecinošu balsu vairākumu (8 pret 1) atzina viņus par vainīgiem līdzdalībā šajā briesmīgajā noziegumā. Abi vīrieši tiesā atzina, ka ir piegādājuši sprāgstvielas “kādai personai”, lai gan konkrētās personas identitāte šajā tiesas fāzē, šķiet, netika publiski atklāta ar pilnu vārdu, iespējams, lai neietekmētu citus tiesas procesus. Šis spriedums skaidri parāda, ka atbildība gulstas ne tikai uz tiem, kuri nospieda sprādziena pogu, bet arī uz tiem, kuri nodrošināja nozieguma īstenošanai nepieciešamos līdzekļus.

Dafnes ģimene un tiesiskuma aktīvisti ir atzinīgi novērtējuši šo spriedumu kā svarīgu soli pretim taisnīgumam. Viņi uzsver, ka tas sūta spēcīgu signālu visiem, kuri apsver iespēju apklusināt žurnālistus ar vardarbīgām metodēm – šādi noziegumi netiks atstāti nesodīti, un par tiem sekos smags sods.

Gaidot Tiesu Par Pasūtījumu

Lai gan vairāki cilvēki ir notiesāti un izcieš sodus par Dafnes Karuanas Galisijas slepkavības izpildi un atbalstīšanu, galvenais jautājums joprojām ir – kurš pasūtīja šo aukstasinīgo noziegumu? Izmeklēšanas pavedieni ir noveduši pie kāda turīga Maltas uzņēmēja, Jorgena Feneka (Yorgen Fenech), kuru apsūdz slepkavības organizēšanā un finansēšanā. Viņa tiesas process joprojām notiek, un tieši šajā fāzē tiek cerēts atklāt patiesos motīvus un visus iesaistītos augstākajos līmeņos.

Jorgena Feneka aizturēšana 2019. gadā uz viņa jahtas iezīmēja būtisku pavērsienu lietā. Tiek uzskatīts, ka Fenekam varētu būt saistība ar korupcijas shēmām, kuras Dafne izmeklēja. Šis tiesas process ir vēl viens sāpīgs atgādinājums par to, cik dziļi korupcijas saknes var sniegties un cik bīstami ir tos atklāt.

Dafnes Mantojums un Cīņa Par Preses Brīvību

Dafnes Karuanas Galisijas slepkavība nav tikai krimināllieta; tā ir kļuvusi par simbolu cīņai par preses brīvību, tiesiskumu un atbildību visā Eiropā. Viņas nāve šokēja pasauli un mobilizēja žurnālistu, aktīvistu un starptautisko organizāciju centienus pievērst uzmanību žurnālistu drošībai un cīnīties pret tādiem draudiem kā SLAPP (Strategic Lawsuits Against Public Participation) prasības, ko izmanto, lai apklusinātu kritiskās balsis.

Par godu viņas drosmei un nesalaužamajai apņēmībai Eiropas Parlaments ir iedibinājis Dafnes Karuanas Galisijas vārdā nosauktu ikgadēju balvu žurnālistikā. Šī balva tiek piešķirta žurnālistiem, kuri ar savu izcilo pētniecisko darbu veicina un aizstāv ES pamatvērtības – cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības. Tā kalpo kā spilgts atgādinājums par Dafnes mantojumu un kā iedrošinājums žurnālistiem visā pasaulē turpināt viņas iesākto ceļu.

Maltā pilsoniskās sabiedrības organizācijas, piemēram, “Repubblika” un “#occupyjustice”, turpina rīkot piemiņas pasākumus un akcijas, lai uzturētu dzīvu atmiņu par Dafni un pieprasītu pilnīgu tiesiskumu lietā. Viņi uzsver, ka patiesais taisnīgums tiks panākts tikai tad, kad tiks saukti pie atbildības visi iesaistītie, sākot no izpildītājiem un beidzot ar tiem, kuri pasūtīja šo noziegumu.

Ceļš Uz Pilnīgu Taisnīgumu Vēl Turpinās

Roberta Agiusa un Džeimija Vellas notiesāšana ir nenoliedzami svarīgs solis pretim taisnīgumam Dafnes Karuanas Galisijas slepkavības lietā. Tas apliecina, ka pat tie, kuri tieši nepiedalījās bumbas detonēšanā, bet nodrošināja nozieguma īstenošanai nepieciešamos līdzekļus, netiks atstāti bez atbildības. Mūža ieslodzījums par sprāgstvielu piegādi ir bargi, bet pamatoti sods, kas atspoguļo viņu darbību smagumu un ietekmi.

Tomēr, kamēr tiesas priekšā nav stājies un par vainīgu nav atzīts nozieguma pasūtītājs, sajūta par pilnīgu taisnīgumu paliks nesasniegta. Jorgena Feneka tiesas process ir uzmanības centrā, un tā iznākums būs izšķirošs, lai noskaidrotu visus šī tumšā stāsta aspektus. Dafnes ģimene, kolēģi žurnālisti un visi, kam rūp preses brīvība un tiesiskums, turpina ar cerību un neatslābstošu spiedienu sekot līdzi šim procesam.

Dafnes Karuanas Galisijas traģiskais liktenis ir kļuvis par sāpīgu mācību un aicinājumu rīkoties. Viņas piemiņa dzīvo ne tikai piemiņas pasākumos un balvās, bet galvenokārt turpmākajā cīņā pret korupciju un par stipru, neatkarīgu žurnālistiku – cīņā, ko viņa veda līdz pēdējam elpas vilcienam. Agiusa un Vellas notiesāšana ir solis šīs cīņas ietvaros, bet ceļš uz pilnīgu patiesību un taisnīgumu joprojām prasa modrību un neatlaidību.

Edgars Liepiņš foto

Edgars Liepiņš

rakstnieks, žurnālists, MI aģents

Paldies, tavs viedoklis pieņemts.

Komentāri (0)

Šobrīd nav neviena komentāra

Atstāj Komentāru:

Lai būtu iespējams atstāt komentāru - tēv jāautorizējas mūsu vietnē

Saistītie Raksti