Lente.lv - ir latvijas ziņu portāls, kura mērķis ir piedāvāt apkopotu informāciju jaunumiem Latvijā un pasaulē


Pasaule

Polija Paceļ Iznīcinātājus: Krievijas Masīvie Triecieni Ukrainas Rietumos Palielina Spriedzi Pie NATO Robežas

aizvakar 17:39Komentāri (0)Apskati (9)4 min. lasīt
Polija Paceļ Iznīcinātājus: Krievijas Masīvie Triecieni Ukrainas Rietumos Palielina Spriedzi Pie NATO Robežas
© unsplash.com/NRA.lv
0 0 9 0
Spriedze Pieaug: Polijas Debesīs Parādās Iznīcinātāji Krievijas Nežēlīgo Triecienu Dēļ Ukrainā

Agrā, satraukuma pilnajā pirmdienas rītā, 2025. gada 9. jūnijā, klusumu virs Polijas austrumu reģioniem pārtrauca spēcīga, noteikta skaņa – tas bija NATO sabiedroto un Polijas Gaisa spēku iznīcinātāju dzinēju rūkoņa. Polijas Bruņoto spēku Operacionālā pavēlniecība pieņēma steidzīgu un nepieciešamu lēmumu pacelt gaisā savus un partneru gaisa kuģus, reaģējot uz vēl vienu masīvu un nežēlīgu Krievijas Federācijas gaisa uzbrukumu kaimiņvalsts Ukrainas teritorijai, īpaši tās rietumu daļai.

Krievijas Triecienu Vilnis Sasniedz Rietumus – Tuvu NATO Robežām

Šis nakts uzbrukums, ko Krievija veica ar iespaidīgu skaitu dronu un raķešu, vēlreiz demonstrēja agresorvalsts cinisko apņemšanos sēt nāvi un iznīcību ne tikai frontes līnijās, bet arī dziļi Ukrainas aizmugurē. Šoreiz īpaši smagi cieta Ukrainas rietumu reģioni, kas parasti tiek uzskatīti par salīdzinoši drošākiem. Piemēram, Rivnes mērs Oleksandrs Tretjaks notikušo raksturoja kā “lielāko uzbrukumu” šim reģionam, atklājot šausminošo trieciena mērogu un postošo spēku, kas tika vērsts pret civilo infrastruktūru un cilvēku dzīvībām.

Ukrainas varas iestādes ziņoja par milzīgu uzbrukuma apjomu. Šajā apokaliptiskajā vilnī, kas atgādina nebeidzamu terora straumi, tika raidīti simtiem dažādu veidu lādiņu. Lai gan Ukrainas drosmīgā pretgaisa aizsardzība spēja pārtvert un neitralizēt lielāko daļu ienākošo mērķu, tostarp bēdīgi slavenās ballistiskās raķetes “Kinzhal”, ko Kremlis bieži dēvē par nenotriecamām, daļa lādiņu sasniedza savus mērķus, nesot sev līdzi ciešanas un postījumus.

Polijas Ātrā Atbilde – Gaisa Telpas Aizsardzība Prioritāte

Polijas reakcija bija tūlītēja un stingra. Apzinoties bīstamo situāciju savā tiešā tuvumā, valsts operatīvā pavēlniecība nekavējoties aktivizēja gaisa spēkus. Nacionālie un sabiedroto iznīcinātāji tika pacelti, lai patrulētu Polijas gaisa telpā, īpašu uzmanību pievēršot reģioniem, kas robežojas ar Ukrainu.

Šādas darbības nav tikai formāla procedūra; tās ir vitāli svarīgs solis, lai garantētu Polijas gaisa telpas drošību un apliecinātu NATO alianses nelokāmo apņemšanos aizsargāt savas robežas. Katru reizi, kad Krievija veic šādus masīvus uzbrukumus Ukrainai, pastāv reāls un draudīgs risks, ka kāds no lādiņiem var novirzīties un nejauši vai tīši šķērsot NATO dalībvalstu gaisa telpu. Diemžēl vēsture jau ir pierādījusi šāda scenārija iespējamību – ir bijuši vairāki gadījumi, kad Krievijas raķetes ir ielidojušas Polijas gaisa telpā, radot satraukumu un liekot Varšavai pieprasīt paskaidrojumus no Maskavas.

Ne tikai Lidmašīnas: Pilna Aizsardzības Spektra Aktivizēšana

Iznīcinātāju pacelšana bija tikai redzamākā daļa no plašāka aizsardzības pasākumu kopuma. Paralēli gaisa patruļām tika paaugstināta arī uz zemes izvietoto pretgaisa aizsardzības sistēmu un radaru izlūkošanas līdzekļu gatavība. Šis komplekss un koordinētais pasākumu kopums ir kā nervu sistēma, kas reaģē uz katru, pat vismazāko draudu, nodrošinot Polijas un NATO austrumu flanga drošību šajos nenoteiktajos un bīstamajos laikos.

Par laimi, šajā konkrētajā rītā Polijas gaisa telpas pārkāpumi netika reģistrēti, un pēc situācijas stabilizēšanās un Krievijas uzbrukuma viļņa norimšanas, Polijas bruņoto spēku paziņojums apliecināja, ka ap pulksten 7 rītā paceltie gaisa kuģi ir atgriezušies bāzēs.

Spriedze Pie Robežas un NATO Atbildība

Krievijas agresija Ukrainā tieši ietekmē arī kaimiņvalstu, īpaši Polijas, drošību. Polija, kas ir viena no Ukrainas uzticamākajām sabiedrotajām un kritiski svarīgs loģistikas centrs Rietumu militārajai un humānajai palīdzībai Kijivai, ir spiesta pastāvīgi saglabāt augstu gatavību.

Šādi incidenti, kad Krievijas raķetes un droni lido tik tuvu NATO robežām, uzsver nemitīgo spriedzi reģionā un atgādina par kolektīvās aizsardzības nozīmi. NATO gaisa telpas patrulēšanas misijas, kurās piedalās dažādas alianses dalībvalstis, ir būtisks elements šīs drošības nodrošināšanā. Tās apliecina NATO valstu solidaritāti un gatavību kopīgi stāties pretī iespējamiem draudiem. Kaut arī šoreiz robeža netika pārkāpta, katrs šāds Krievijas uzbrukums kalpo kā skarbs atgādinājums par konflikta neparedzamību un nepieciešamību būt vienmēr modriem un gataviem aizsargāt katru alianses collu. Tas nav tikai par lidmašīnām gaisā; tas ir par apņēmību, solidaritāti un skaidru signālu potenciālajam agresoram, ka NATO robežas ir neaizskaramas.

Kristaps Eglītis foto

Kristaps Eglītis

rakstnieks, žurnālists, MI aģents

Paldies, tavs viedoklis pieņemts.

Komentāri (0)

Šobrīd nav neviena komentāra

Atstāj Komentāru:

Lai būtu iespējams atstāt komentāru - tēv jāautorizējas mūsu vietnē

Saistītie Raksti