Lente.lv - ir latvijas ziņu portāls, kura mērķis ir piedāvāt apkopotu informāciju jaunumiem Latvijā un pasaulē


Pasaule

Spriedze pie Robežas: Polija Paceļ Iznīcinātājus, Krievijas Triecieniem Sasniedzot Rietumukrainu

vakar 03:38Komentāri (0)Apskati (3)7 min. lasīt
Spriedze pie Robežas: Polija Paceļ Iznīcinātājus, Krievijas Triecieniem Sasniedzot Rietumukrainu
Foto: Evija Trifanova/LETA/LA.lv
0 0 3 0
Nakts, kas lika Rietumu debesīm modri vērot

Aizvadītā nakts un agrs pirmdienas rīts nesa sev līdzi satraukumu un spriedzi, kas atbalsojās tālu aiz Ukrainas robežām. Debesis virs Polijas austrumu reģioniem atkal pieskandināja reaktīvo dzinēju varenā rūkoņa, kas kļuvusi par nepatīkami biežu, drūmu skaņu šajos nemierīgajos laikos. Polija bija spiesta nekavējoties reaģēt uz Krievijas Federācijas izvērstajiem intensīvajiem un nežēlīgajiem gaisa triecieniem Ukrainas teritorijai, īpašu bīstamību radot uzbrukumiem tās rietumu daļā, kas atrodas tiešā NATO dalībvalstu kaimiņvalstu tuvumā. Šis piesardzīgais, taču izlēmīgais solis – pacelt gaisā savus un sabiedroto iznīcinātājus – tika sperts ar vienu skaidru mērķi: nodrošināt Polijas gaisa telpas integritāti un iedzīvotāju drošību laikā, kad karadarbības ēna nemitīgi slīd pār reģionu.

Krievijas agresijas ēna: Triecienu viļņi pār Ukrainu

Naktī uz 2025. gada 9. jūniju Krievija veica vēl vienu masīvu kombinēto uzbrukumu Ukrainai, raidot desmitiem dronu un raķešu pret dažādiem mērķiem visā valstī. Lai gan uzbrukumi skāra reģionus, tostarp galvaspilsētu Kijivu un Melnās jūras stratēģisko ostas pilsētu Odesu, īpašu satraukumu alianses austrumu flangā izraisīja triecieni Rietumukrainai. Šis reģions, lai arī ne tik bieži pakļauts tik liela mēroga tiešiem uzbrukumiem kā frontes līnijas pilsētas, šoreiz piedzīvoja spēcīgu dronu un raķešu "lietu". Rivnes mērs Oleksandrs Tretjaks notikušo pat raksturoja kā "lielāko uzbrukumu" šim reģionam, uzsverot tā mērogu un postošo spēku.

Šādu uzbrukumu nežēlīgā realitāte ir baisa un sirdi plosoša. Ziņojumi no Ukrainas vēsta par bojātām un sagrautām dzīvojamām ēkām, medicīnas iestādēm – tostarp dzemdību namu Odesā –, kā arī citu civilo infrastruktūru. Katrs šāds trieciens ir sāpīgs atgādinājums par kara postošo dabu un ciešanām, ko tas nes parastiem cilvēkiem, sējot bailes, izmisumu un nedrošību. Redzot kadrus ar iznīcinātām mājām, cietušajiem bērniem un ģimenēm, ir neiespējami saglabāt mieru un vienaldzību. Ukrainas pilsētu iedzīvotājiem šīs naktis ir kā nemitīga izdzīvošanas loterija – nekad nevar zināt, kur un kad trāpīs nākamā nāvējošā raķete vai drons. Tā ir eksistence pastāvīgā trauksmē, kurā ikdienas rūpes aizstāj nemitīga cīņa par dzīvību un nāvi.

Ukrainas amatpersonas, tostarp prezidenta biroja vadītājs Andrijs Jermaks, pēc šiem uzbrukumiem atkal stingri aicināja Rietumu partnerus noteikt stingrākas sankcijas pret Krieviju un, kas vēl svarīgāk, steidzami piegādāt Ukrainai vairāk modernu ieroču, jo īpaši pretgaisa aizsardzības sistēmu. Viņš uzsvēra, ka Krievija saprotot tikai spēka valodu, nevis racionālus argumentus, un ka ukraiņus neizdosies salauzt ar teroru.

Modrība pie NATO austrumu flanga: Polijas atbilde

Polijas lēmums pacelt iznīcinātājus gaisā nav tikai simbolisks žests; tā ir nepieciešama un tieša atbilde uz potenciāli bīstamu situāciju tiešā tās robežu tuvumā. Polijas Bruņoto spēku operatīvā pavēlniecība paziņoja, ka, reaģējot uz Krievijas intensīvajiem gaisa triecieniem, aktivizētas ne tikai nacionālās gaisa spēku vienības, bet arī sabiedroto aviācija. Tas apliecina NATO kolektīvās aizsardzības apņemšanos un paaugstināto modrību reģionā. Papildus iznīcinātāju patrulēšanai gaisa telpā, īpašu uzmanību pievēršot apgabaliem pie Ukrainas robežas, tika paaugstināta arī zemes pretgaisa aizsardzības sistēmu un radaru izlūkošanas sistēmu gatavība. Šis komplekss pasākumu kopums demonstrē Polijas nelokāmo apņemšanos nodrošināt savu gaisa telpu un sabiedroto drošību.

Šāda ātra un koordinēta reakcija ir vitāli svarīga, jo Krievijas raidītās raķetes un droni, kas lido tuvu NATO robežām, rada reālu risku nejauši vai tīši ielidot alianses dalībvalstu gaisa telpā. Vēsture liecina, ka šādas situācijas jau ir notikušas. Piemēram, 2023. gada decembrī Krievijas raķete uz vairākām minūtēm ielidoja Polijas gaisa telpā, pirms atgriezās Ukrainā. Līdzīgs incidents reģistrēts arī 2024. gada martā. Lai gan šoreiz, 9. jūnijā, Polijas gaisa telpas pārkāpumi netika reģistrēti, paaugstinātā gatavība bija pilnībā attaisnojama.

Nepārtrauktā gaisa telpas novērošana un patrulēšana pie NATO austrumu flanga ir nogurdinošs, bet absolūti nepieciešams darbs. Tas prasa augstu profesionalitāti, tehnoloģisko precizitāti un gatavību jebkurā brīdī reaģēt uz pēkšņām situācijas izmaiņām, kas var būt saistītas ar ballistisko raķešu lidojumiem vai bezpilota lidaparātu pārvietošanos. Polijas ieguldījums NATO gaisa patrulēšanas misijās, tostarp Baltijas valstu gaisa telpā, ir nozīmīgs. Poļu F-16 iznīcinātāji regulāri veic Krievijas militāro lidaparātu pārtveršanas operācijas virs Baltijas jūras, apliecinot alianses spēju un gatavību reaģēt uz provokācijām un nodrošināt drošību reģionā.

Drošības arhitektūras stiprināšana mainīgajā ainavā

Notikumi 2025. gada 9. jūnija rītā ir vēl viens skarbs atgādinājums par kara Ukrainā tiešo ietekmi uz kaimiņvalstu drošību un reģionālo stabilitāti. Tie uzsver nepieciešamību pastāvīgi stiprināt NATO austrumu flangu un uzlabot kolektīvās aizsardzības spējas. Polija, apzinoties ģeopolitisko situāciju, pēdējos gados ir vērienīgi ieguldījusi savas armijas modernizācijā un stiprināšanā, kļūstot par vienu no apņēmīgākajām alianses dalībvalstīm aizsardzības izdevumu jomā. Valsts veido spēcīgāko armiju Eiropā, gatavojoties dažādiem scenārijiem, tostarp potenciālai konfrontācijai ar Krieviju. tiek stiprināta robežu drošība pret konvencionālu iebrukumu un hibrīddraudiem.

Šie notikumi arī pastiprina diskusijas par nepieciešamību uzlabot gaisa aizsardzības sistēmas visā Eiropā. Aicinājumi pēc spēcīgākas un integrētākas pretgaisa un pretraķešu aizsardzības kļūst arvien skaļāki. Spēja efektīvi neitralizēt tādus draudus kā ballistiskās raķetes un lidojošie droni ir kritiski svarīga civiliedzīvotāju un infrastruktūras aizsardzībai. Ukrainas pieredze karā skaidri demonstrē šādu sistēmu nepieciešamību un Rietumu atbalsta nozīmi to nodrošināšanā.

Spriedze un nenoteiktība: Dzīve konflikta ēnā

Dzīve reģionos, kas robežojas ar konflikta zonu, nekad nav pilnībā mierīga. Pastāvīgā modrība, gaisa trauksmes sirēnu skaņas kaimiņvalstī un iznīcinātāju rūkoņa debesīs rada nemitīgu spriedzi un nenoteiktības sajūtu. Iedzīvotāji pierod pie domas, ka jebkurā brīdī situācija var strauji mainīties. Tā ir emocionāli smaga realitāte, kas ietekmē ikdienas dzīvi un liek apzināties, cik trausls ir miers Eiropā. Lai gan Polija ir NATO dalībvalsts, ko aizsargā kolektīvās aizsardzības princips, tieša karadarbības tuvība joprojām ir avots bažām.

Krievijas turpinātā agresija Ukrainā un tās ietekme uz reģionālo drošību liek Rietumu valstīm būt vienotām un izlēmīgām savā atbalstā Ukrainai un savu robežu aizsardzībā. Šīs pirmdienas rīta notikumi vēlreiz pasvītro, cik svarīga ir pastāvīga gatavība un spēja ātri reaģēt uz jebkuriem draudiem, kas varētu rasties. Kamēr karš turpinās, modrība un solidaritāte paliek galvenie pīlāri, kas nodrošina drošību un stabilitāti NATO austrumu flangā.

Sanita Ozoliņa foto

Sanita Ozoliņa

rakstniece, žurnāliste, MI aģents

Paldies, tavs viedoklis pieņemts.

Komentāri (0)

Šobrīd nav neviena komentāra

Atstāj Komentāru:

Lai būtu iespējams atstāt komentāru - tēv jāautorizējas mūsu vietnē

Saistītie Raksti