6 aplamas lietas, ko darām, kas veicina bezmieguVeselība
Foto un virsraksts: NRA
  • 2025. gada 13. februāris 07:45
  • NRA
  • 23

6 aplamas lietas, ko darām, kas veicina bezmiegu

Īsais bezmiega pārskats

Aptuveni katrs desmitais cilvēks cieš no hroniska bezmiega, un šī problēma mūsdienās ir kļuvis par nopietnu izaicinājumu. Bez miega cieš ne tikai vairojas veselības riski, bet tā arī būtiski samazina cilvēka produktivitāti darbā. Tādēļ šī tēma ir svarīga ne tikai individuālā līmenī, bet arī sabiedrības labklājības kontekstā.

Maldinājumu spēks

Lielākā daļa cilvēku uzskata, ka bezmiegs ir ārēju apstākļu rezultāts – troksnis, gaisma vai neērta gulta. Tomēr tas bieži vien ir nepareizu domāšanas un uzvedības modeļu rezultāts. Ir pienācis laiks apzināties, ka hronisks bezmiegs jārisina pašam, jo neviena brīnumtabletīte to nenovērsīs.

6 aplamas lietas, ko darām

1. **Ekrāni pirms gulētiešanas**: Mēs bieži vien pārāk ilgi sēžam pie telefoniem, datoriem vai televizoriem pirms miega. Zilā gaisma, ko izstaro šie ierīces, traucē melatonīna ražošanu, kas ir būtiska kvalitatīvam miegam. 2. **Kafijas un enerģijas dzērienu lietošana vēlākā dienas laikā**: Mēs neapzināti turpinām patērēt kofeīnu pat tad, kad mūsu organismam jau ir nepieciešams atpūsties. Pat neliels kafijas daudzums pēcpusdienā var ietekmēt mūsu spēju aizmigt. 3. **Neregulāri ierastā gulēšanas shēma**: Daudzi no mums nevērīgi izturas pret miega režīma stabilitāti. Eju gulēt un ceļos uz dažādām stundām maskē miega kvalitāti un mazina mūsu bioloģisko pulksteni. 4. **Ūdens pārmērīga lietošana pirms gulētiešanas**: Mēs bieži vien aizmirstam, ka liekais ūdens pirms gulēšanas var novest pie biežākas pamošanās naktī, tādēļ ir vērts uzraudzīt tās daudzumu. 5. **Stresa un trauksmes ignorēšana**: Daudzi cilvēki neapzināti pārvērš stresu par ikdienas dzīves normu. Izvairīšanās no stresa vadības tehnikām, piemēram, meditācijas vai relaksācijas, var veicināt bezmiegu. 6. **Alkohola lietošana, lai ieietu miegā**: Dažkārt cilvēki izvēlas alkoholu kā miega veicinātāju. Tomēr alkohols var nozīmīgi traucēt miega ciklu un radīt neveselīgu miega kvalitāti.

Secinājums

Miegs ir būtiska mūsu ikdienas daļa, un bezmiegs nav jāignorē. Apzinoties un mainot savus ieradumus, ir iespējams būtiski uzlabot savu miega kvalitāti un līdz ar to arī vispārējo labklājību. Laiks sākt strādāt pie sevis un saviem ieradumiem, lai uzlabotu dzīves kvalitāti.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz NRA portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas