Pārkvalifikācija Latvijā līdz 2030.g. būs nepieciešama 70% darba ņēmēju (+VIDEO)Ekonomika
Foto un virsraksts: VS
  • 2025. gada 12. marts 12:02
  • VS
  • 38

Pārkvalifikācija Latvijā līdz 2030.g. būs nepieciešama 70% darba ņēmēju (+VIDEO)

Video skaties šeit

Tehnoloģiju ietekme uz darba tirgu

Pārkvalifikācija Latvijā līdz 2030. gadam būs nepieciešama 70% darba ņēmēju. Saskaņā ar darba devēju prognozēm, nākamajos piecos gados globālo darba tirgu visvairāk ietekmēs tehnoloģiju attīstība, demogrāfiskās tendences, ģeopolitiskā sadrumstalotība, ekonomiskā nenoteiktība un klimata izmaiņas. Latvijas darba tirgus eksperte Katja Leidmane norāda, ka 59% darbinieku visā pasaulē būs jāapgūst jaunas prasmes, lai saglabātu konkurētspēju.

Pārmaiņas Baltijā

Baltijā paredzamas vēl lielākas pārmaiņas. Latvijas darba devēji uzsver, ka kvalifikācijas celšana un jauno prasmju apgūšana kļūs par nepieciešamību 70% no darba ņēmējiem. 79% organizāciju Baltijā min plaisu starp esošajām un nākotnē nepieciešamām prasmēm kā galveno šķērsli sava biznesa izaugsmei. Turklāt pieprasījums pēc profesionāļiem, kas strādā ar mākslīgo intelektu, lielajiem datiem un kiberdrošību, pieaug.

Prasmes un karjeras attīstība

Darba devēji norāda, ka visstraujāk pieaugs pieprasījums pēc tehnoloģijām saistītiem darbiem, bet samazināsies administratīva rakstura darbi. Darba vietu skaits pasaulē turpinās augt, īpaši nozarēs, kas saistītas ar cilvēku ikdienas vajadzību nodrošināšanu.

Darba ņēmēju ieteikumi

Darba ņēmējiem ir jāapdomā, kā viņu esošā profesija var mainīties nākotnē, un jāizveido plāns jaunām prasmēm. Ieteicams izmantot pieejamos resursus un diskutēt ar kolēģiem, kā arī izstrādāt mācīšanās stratēģiju, kurā var iekļaut mazas izmaiņas savā darba rutīnā.

Darba devēju loma attīstībā

Darba devējiem jānosaka svarīgākās prasmes un jāizstrādā mērķtiecīgs attīstības plāns, vienlaikus veicinot mācīšanās kultūru uzņēmumā. Ir būtiski noteikt prasmes, kas būs aktuālas ne tikai pašlaik, bet arī nākotnē, un veidot plānus, lai šīs prasmes attīstītu sistemātiski.

Noslēguma atziņas

Latvijas darba tirgū gaidāmās pārmaiņas liecina par nepieciešamību mācīties un pielāgoties. Jautājums paliek, vai mēs varam mācīties efektīvāk, lai izveidotu augstas raudzes profesionāļu kopienu, kas būs gatava nākotnes izaicinājumiem. Katja Leidmane uzsver, ka apzināta un savlaicīga mācīšanās ir būtiska, lai nodrošinātu individuālu un organizāciju izaugsmi.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz VS portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas