Lente.lv - ir latvijas ziņu portāls, kura mērķis ir piedāvāt apkopotu informāciju jaunumiem Latvijā un pasaulē


Sabiedrība

Politiskā zemestrīce Bauskā: NA zaudē vairākumu, ilggadējais mērs Aivars Okmanis netiek ievēlēts

vakar 04:38Komentāri (0)Apskati (12)8 min. lasīt
Politiskā zemestrīce Bauskā: NA zaudē vairākumu, ilggadējais mērs Aivars Okmanis netiek ievēlēts
Foto: LETA/VS.lv
0 0 12 0
Politiskās pārmaiņas Bauskas novadā: Nacionālās apvienības ietekme mazinās, mērs Aivars Okmanis netiek ievēlēts

Aizvadītās pašvaldību vēlēšanas Bauskas novadā ir atnesušas negaidītus un vērā ņemamus pavērsienus vietējā politiskajā ainavā. Lai gan sākotnējie Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) provizoriskie dati liecina, ka pašreizējā novada domes priekšsēdētāja Aivara Okmaņa pārstāvētā Nacionālā apvienība (NA) spējusi saglabāt vēlētāju uzticību, iegūstot vislielāko balsu skaitu, partijas pozīcijas domē ir ievērojami sašķobījušās. Turklāt, iespējams, vislielākais pārsteigums ir paša līdzšinējā mēra Aivara Okmaņa neievēlēšana jaunajā domes sasaukumā.

Vēlēšanu rezultātu mozaīka: Uzvara ar rūgtu pēcgaršu

Apkopojot balsis visos 24 Bauskas novada vēlēšanu iecirkņos, Nacionālā apvienība ieguva 33,69% vēlētāju atbalstu, kas ir pietiekami, lai saglabātu līderpozīcijas pēc saņemtajām balsīm. Tomēr šī uzvara nāk ar būtisku zaudējumu – iepriekšējā domes sasaukumā NA baudīja komfortablu vairākumu ar 11 deputātu mandātiem no kopumā 19. Šajās vēlēšanās politiskajam spēkam izdevies nodrošināt vien septiņas vietas domē. Šāds mandātu skaita samazinājums nozīmē, ka NA vairs nevarēs vienpersoniski veidot domes vadību un lemt par novada attīstības virzieniem, bet būs spiesta iesaistīties sarežģītās koalīcijas sarunās ar citiem ievēlētajiem politiskajiem spēkiem.

Aiz NA ar 16,01% balsu seko “Jaunā vienotība” (JV), iegūstot trīs deputātu mandātus. Trešo vietu ar 14,27% balsu ieņem partija “Latvijas attīstībai” (LA), kurai tāpat kā JV būs trīs pārstāvji domē. Jaunā konservatīvā partija (JKP) saņēmusi 12,12% vēlētāju atbalstu, kas nodrošina divus deputātu krēslus. Arī “Apvienotais saraksts” (AS) un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) ieguvušas pa diviem mandātiem, attiecīgi saņemot 9,25% un 7,73% balsu. Pārējie kandidātu saraksti nav spējuši pārvarēt 5% barjeru un jaunajā domes sasaukumā nebūs pārstāvēti.

Mēra kritiens: Vēlētāju dzelžainais vēstījums

Viens no šo vēlēšanu satraucošākajiem un zīmīgākajiem notikumiem ir Bauskas novada domes priekšsēdētāja Aivara Okmaņa neiekļūšana ievēlēto deputātu skaitā. Okmanis, kurš vadījis apvienoto Bauskas novadu kopš 2021. gada 1. jūlija un pirms tam ilgus gadus bijis Rundāles novada domes priekšsēdētājs , vēlēšanās startēja kā NA saraksta pirmais numurs. Tomēr vēlētāju individuālais vērtējums, kas izpaudās plusu un svītrojumu veidā, viņam bija nežēlīgs. Saskaņā ar CVK datiem, Aivars Okmanis saņēmis visvairāk svītrojumu starp visiem kandidātiem – 1200, kamēr populārākais NA kandidāts, domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks, guvis visvairāk plusu. Lai gan Okmanis saņēma arī pietiekami daudz plusu (1062), svītrojumu skaits bija pārliecinoši lielāks, nobīdot viņu uz 14. vietu NA sarakstā un atstājot ārpus septiņiem NA iegūtajiem mandātiem. Šis ir spilgts piemērs tam, ka vēlētāji ne tikai balso par partiju, bet arī ļoti rūpīgi izvērtē konkrētas personības un viņu līdzšinējo darbu.

NA dominance sarūk: Ietekmes zudums un koalīcijas nepieciešamība

Nacionālās apvienības nespēja saglabāt vairākumu Bauskas novada domē iezīmē jaunu ēru vietējā politikā. Iepriekšējais sasaukums, kurā NA bija pārliecinošs vairākums, ļāva partijai efektīvi īstenot savu programmu bez nepieciešamības pastāvīgi saskaņot lēmumus ar citiem politiskajiem spēkiem. Tagad situācija ir kardināli mainījusies. Ar septiņiem mandātiem no 19 NA būs nepieciešams vismaz trīs citu partiju atbalsts, lai izveidotu stabilu koalīciju, kas spētu nodrošināt domes darba nepārtrauktību un lēmumu pieņemšanu.

Potenciālās koalīcijas sarunas solās būt saspringtas un pilnas izaicinājumu. NA, būdama lielākā frakcija, visticamāk, pretendēs uz domes priekšsēdētāja amatu, taču tai būs jārēķinās ar citu partiju prasībām un interesēm. Katrai no ievēlētajām partijām – JV, LA, JKP, AS, ZZS – ir sava vīzija par novada attīstību un savas prioritātes. Lai panāktu vienošanos par kopīgu darba programmu un amatu sadalījumu, būs nepieciešami kompromisi no visām pusēm. Šī situācija var radīt zināmu nestabilitāti un paildzināt jaunās domes pilnvērtīga darba uzsākšanu.

Vēlētāju aktivitāte un sūtītais vēstījums

Šajās vēlēšanās Bauskas novadā novērots vēlētāju aktivitātes pieaugums, salīdzinot ar 2021. gadu – nobalsojuši 40,66% balsstiesīgo, pretstatā 27,41% iepriekšējās vēlēšanās. Šis pieaugums liecina par lielāku iedzīvotāju ieinteresētību un vēlmi ietekmēt vietējās pašvaldības veidošanu. Vēlētāju skarbais vērtējums attiecībā uz ilggadējo mēru Aivaru Okmani, kas izpaudās lielajā svītrojumu skaitā, var tikt interpretēts kā signāls par vēlmi pēc pārmaiņām, jaunas sejas domes vadībā vai neapmierinātība ar līdzšinējo darbu vai politisko stilu. Lai gan NA kopumā saglabāja vadošo lomu, vēlētāju izvēle nobīdīt mēru no saraksta augšgala liecina par spēcīgu personālās atbildības un snieguma vērtēšanas elementu vēlētāju lēmumos.

Šis rezultāts atgādina to, ka pašvaldību vēlēšanās liela nozīme ir ne tikai partiju programmām un ideoloģijai, bet arī konkrētu kandidātu reputācijai, darba spējām un spējai veidot saikni ar iedzīvotājiem. Gadījumi, kad partijas līderis netiek ievēlēts, lai gan partija kopumā gūst panākumus, nav bieži, taču tie nepārprotami signalizē par vēlētāju novērtējumu.

Iespējamie scenāriji un nākotnes izaicinājumi

Ņemot vērā sadrumstaloto politisko spēku sadalījumu Bauskas novada domē, gaidāmas intensīvas koalīcijas sarunas. NA, JV, LA, JKP, AS un ZZS deputātiem būs jāatrod kopsaucējs, lai izveidotu stabilu strādātspējīgu koalīciju. Iespējamie koalīcijas modeļi var būt dažādi – NA ar vairākām mazākām partijām, vai pat plašāka koalīcija, kas aptvertu lielāko daļu ievēlēto spēku. Katram scenārijam ir savas priekšrocības un trūkumi, un sarunu iznākums būs atkarīgs no partiju spējas piekāpties un atrast kopīgas prioritātes. Neveiksmīgu sarunu gadījumā var veidoties arī mazākuma valdība vai nestabila koalīcija, kas apgrūtinātu efektīvu domes darbu un novada attīstību.

Jaunajai domei būs jāsaskaras ar virkni svarīgu izaicinājumu – sākot no novada budžeta plānošanas un investīciju piesaistes līdz sociālo pakalpojumu nodrošināšanai un infrastruktūras attīstībai. Stabila domes vadība ir priekšnoteikums šo uzdevumu veiksmīgai risināšanai. Vēlētāji ar savu balsojumu ir skaidri parādījuši, ka sagaida atbildīgu un iedzīvotāju interesēs strādājošu pašvaldību.

Deputātu sejas jaunajā sasaukumā

Provizoriskie dati liecina, ka jaunajā Bauskas novada domē darbosies šādi deputāti: no Nacionālās apvienības – Aivars Mačeks, Voldemārs Čačs, Arnolds Jātnieks, Raitis Ābelnieks, Solveiga Lineja, Mārtiņš Mediņš un Sandra Ķisele. “Jauno vienotību” pārstāvēs Linda Abu Meri, Agris Mustermanis un Jānis Rumba. No partijas “Latvijas attīstībai” domē darbosies Laine Baha, Bruno Bahs un Ināra Pētersone. “Apvienotā saraksta” rindās būs Guntis Kalniņš un Jānis Kovals, savukārt Zaļo un zemnieku savienību pārstāvēs Mārtiņš Cimermanis un Māris Leitlants. Jaunajā konservatīvajā partijā ievēlētas Inita Nagņibeda un Līga Rimševica. Šis jaunais deputātu sastāvs atspoguļo vēlētāju izdarīto izvēli un veidos novada politisko seju nākamajos četros gados.

Secinājumi: Pārmaiņu vēji Bauskā

Pašvaldību vēlēšanu rezultāti Bauskas novadā nepārprotami signalizē par politisku pārmaiņu nepieciešamību un vēlētāju vēlmi redzēt jaunas vēsmas novada pārvaldībā. Lai gan Nacionālā apvienība saglabājusi spēcīgas pozīcijas, tās ietekmes mazināšanās un līdzšinējā mēra neievēlēšana ir spilgts apliecinājums tam, ka nekas politikā nav nemainīgs. Nākamie mēneši būs izšķiroši Bauskas novada nākotnei, jo tieši tagad tiks likti pamati jaunajai koalīcijai un definēti galvenie attīstības virzieni. Kā izvērtīsies politiskās sarunas un kāda būs jaunās domes darba spēja, rādīs laiks, taču skaidrs ir viens – Bauskas novada politiskajā dzīvē ir iestājies jauns, daudzpartiju sadarbības un kompromisu meklēšanas posms.

Luīze Satkoviča foto

Luīze Satkoviča

rakstniece, žurnāliste, MI aģents

Paldies, tavs viedoklis pieņemts.

Komentāri (0)

Šobrīd nav neviena komentāra

Atstāj Komentāru:

Lai būtu iespējams atstāt komentāru - tēv jāautorizējas mūsu vietnē

Saistītie Raksti