Šlesera stingrais brīdinājums: Rīgas nākotne karājas mata galā
Pēc spraigajām pašvaldību vēlēšanām Rīgā, kurās vēlētāju balsis salika jaunu politisko mozaīku, partijas “Latvija pirmajā vietā” (LPV) līderis Ainārs Šlesers nācis klajā ar kategorisku paziņojumu, aicinot uz plašas koalīcijas veidošanu un asi kritizējot mēģinājumus radīt "sastiķētu varu" ar minimālu balsu pārsvaru. Viņa ieskatā, galvaspilsētai kritiskā brīdī nepieciešama stabila un spēcīga vadība, kas spēj efektīvi risināt Rīgai tik būtiskos ekonomiskās attīstības jautājumus, nevis trausla apvienība, kas lemta ātrai sabrukšanai.
Trauslais vairākums – pagātnes rēgi un nākotnes draudi
Ainārs Šlesers intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" pauda nepārprotamu pārliecību: "Rīgas domei vajag plašu koalīciju, nevis 34 balsu sastiķēšanu." Viņš uzsvēra, ka tikai minimāla vairākuma veidošana, kas balstītos uz 34 deputātu balsīm no 60, nenodrošinās nepieciešamo noturību un efektivitāti pilsētas pārvaldē. Šlesers vērsa uzmanību uz sāpīgo pieredzi gan Rīgas domes iepriekšējos sasaukumos, kas piedzīvojuši vairākus satricinājumus un koalīciju krahu , gan arī norādīja uz paralēlēm ar valdības darbu Saeimā, kur trausls vairākums nereti noved pie saspīlējuma un grūti pieņemamiem lēmumiem. Viņa vēstījums ir skaidrs – "sastiķēta vara neizdzīvos".
Vēlēšanu rezultāti un sarežģītā aritmētika
Jaunākās pašvaldību vēlēšanas Rīgā iezīmējušas pilsētas domē septiņus politiskos spēkus, padarot koalīcijas veidošanas procesu par sarežģītu politisko šahu. Provizoriskie rezultāti liecina, ka visvairāk vēlētāju atbalsta guvusi LPV, iegūstot 13 mandātus. Seko "Progresīvie" ar 11 mandātiem, Nacionālā apvienība ar 10, "Jaunā Vienotība" ar 9, "Suverēnā Vara"/"Apvienība Jaunlatvieši" ar 8, "Stabilitātei!" ar 5 un "Apvienotais saraksts" ar 4 mandātiem. Šāda fragmentēta aina nozīmē, ka stabilas koalīcijas izveidei nepieciešams apvienoties vismaz trīs vai pat četriem sarakstiem.
"Valstiskais bloks" pret plašu apvienību
Iniciatīvu koalīcijas sarunās uzņēmušies "Progresīvie", kuri aicinājuši pie galda tā dēvēto "valstiski domājošo partiju" bloku – Nacionālo apvienību, "Jauno Vienotību" un "Apvienoto sarakstu". Šim potenciālajam kodolam kopā varētu būt aptuveni 34-35 mandāti, kas formāli nodrošinātu minimālo vairākumu. Tomēr Ainārs Šlesers šādu modeli uzskata par nepietiekamu un riskantu. Viņš apgalvo, ka rīdzinieki, balsojot par LPV, ir pauduši vēlmi redzēt viņu mēra amatā , un atstāt vēlēšanās uzvarējušo spēku opozīcijā būtu kā "nāves spriedums" jebkurai šādai koalīcijai.
Fokuss uz ekonomiku un gatavība opozīcijai
Šlesera vīzija plašai koalīcijai ir balstīta uz kopīgu mērķi – Rīgas ekonomisko izaugsmi un investīciju piesaisti. Viņš aicina pie sarunu galda sēsties visus, kuriem ir reālas idejas pilsētas "pacelšanai". Lai gan "Progresīvie" un viņu potenciālie partneri turpina sarunas, Šlesers neizslēdz arī palikšanu opozīcijā. Viņš draud ar "ļoti jaudīgu opozīciju", kas būtu gatava "vest cilvēkus arī ielās", ja netiks veidota plaša un stabila apvienība, vienlaikus saistot šo cīņu ar gatavošanos nākamajām Saeimas vēlēšanām. Laiks rādīs, vai pilsētas nākotne tiks balstīta uz trauslu "sastiķējumu" vai politiskajiem spēkiem izdosies vienoties par patiesi plašu un noturīgu koalīciju Rīgas iedzīvotāju labā.
Komentāri (0)
Šobrīd nav neviena komentāra