Nepieņemamā balsu skaitīšana un politiskās sekas
Aizvadītajās pašvaldību vēlēšanās pieredzētās balsu skaitīšanas problēmas ir izraisījušas vērā ņemamu rezonansi un likušas satricināt valsts digitālās attīstības jomas augstākos posteņus. Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa (JV) reaģējusi zibenīgi un apņēmīgi, paziņojot par Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktora Jorena Liopas atstādināšanu no amata. Ministres ieskatā, veids, kādā norisinājās balsu skaitīšana, nav bijis pieņemams, un šāda situācija nedrīkstēja rasties.
Uzticības zudums un nepieciešamība pēc pārmaiņām
Ministre Bērziņa savu lēmumu pamato ar zaudētu uzticību VDAA vadītājam, uzsverot, ka tik atbildīgos amatos, īpaši gaidot nākamā gada Saeimas vēlēšanas, ir nepieciešami cilvēki, kam var pilnībā uzticēties. Šie vārdi liecina par dziļu vilšanos un nepieciešamību pēc steidzamiem soļiem, lai sakārtotu valsts digitālo infrastruktūru un nodrošinātu netraucētu vēlēšanu procesu nākotnē. Pašvaldību vēlēšanu neveiksmes, jo īpaši problēmas ar vēlēšanu zīmju skenēšanu, kas bija VDAA pārziņā, kļuva par pēdējo pilienu, atklājot būtiskas nepilnības sistēmas darbībā.
Tehniskais krahs un tā sekas
Vēlēšanu naktī piedzīvotā skenēšanas sistēmas lēndarbība un kļūmes piespieda daudzos iecirkņos pāriet uz manuālu balsu skaitīšanu, radot garas rindas un ievērojamu rezultātu apkopošanas kavēšanos visā valstī. Lai gan VDAA norādījusi, ka sistēma tika gatavota divus gadus un testēta, reālā situācija atklāja tās vājās puses. Šis incidents ne tikai iedragāja sabiedrības uzticību digitālajiem risinājumiem valsts pārvaldē, bet arī uzsvēra, ka digitālo projektu ieviešana prasa ne tikai tehnisko sagatavotību, bet arī robustu plānošanu neparedzētiem apstākļiem.
Atbildības jautājumi un turpmākie soļi
Jorens Liops, kurš VDAA vadīja salīdzinoši neilgu laiku, norādījis, ka viņam būtu pāragri uzņemties pilnu atbildību par vēlēšanu nakts tehniskajām problēmām. Viņa atstādināšana notikusi, pamatojoties uz Valsts civildienesta likumu, kamēr norisinās dienesta pārbaude, lai izvērtētu VDAA un citu iesaistīto pušu darbu un atbildību. Starpinstitūciju darba grupa jau sākusi darbu, lai analizētu notikušo un saprastu, kāpēc radās problēmas ar vēlēšanu rezultātu skaitīšanu. Lai gan sākotnēji dienesta pārbaude vēl nav formāli sākta, tiek vākta informācija no visām iesaistītajām pusēm, tostarp sistēmas izstrādātājiem.
Plašāks konteksts un sabiedrības reakcija
Ministre Bērziņa uzsvērusi, ka atbildība par vēlēšanu norisi jāuzņemas arī Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK), kas ir par procesu atbildīgā institūcija. Tikmēr daļa VDAA darbinieku atklātā vēstulē pauduši atbalstu Jorenam Liopam, slavējot viņa redzējumu un profesionālo kompetenci. Šī situācija izgaismo sarežģīto atbildības tīklu valsts digitalizācijas projektos un politiskās atbildības lomu šādos kritiskos brīžos. Kamēr atbildīgie meklē risinājumus un mācās no pieļautajām kļūdām, sabiedrība ar bažām vēro notikumu attīstību, cerot uz caurspīdīgu izmeklēšanu un garantijām, ka nākamās vēlēšanas noritēs bez aizķeršanās.
Komentāri (0)
Šobrīd nav neviena komentāra