Baltija mudina NATO un ES valstīs aizsardzībai atvēlēt vismaz 3% no IKP
Pasaulē
Foto un virsraksts: LSM
  • šodien 14:28
  • LSM
  • 5

Baltija mudina NATO un ES valstīs aizsardzībai atvēlēt vismaz 3% no IKP

Baltijas valstu līderu sanāksme Viļņā

Ceturtdien, 23. janvārī, Viļņā notika būtiska Baltijas valstu aizsardzības ministru sanāksme, kurā piedalījās Latvijas, Igaunijas un Lietuvas aizsardzības ministri. Sanāksmes mērķis bija apspriest aktuālos drošības jautājumus reģionā, kā arī pieņemt lēmumus par to, kā nostiprināt valstu aizsardzības spējas.

Jauni ambiciozie mērķi

Ministri vienojās par nepieciešamību steidzami palielināt aizsardzības izdevumus ne tikai Baltijas valstīs, bet arī visās Eiropas Savienības (ES) un NATO dalībvalstīs. Viens no galvenajiem lēmumiem bija nostiprināt jaunu kritēriju, nosakot, ka aizsardzības izdevumiem jāveido vismaz 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Šāds solis tiek uzskatīts par nepieciešamu, lai nodrošinātu adekvātu atbildi uz pieaugošajiem drošības izaicinājumiem.

Drošības izaicinājumi Eiropā

Ministru sanāksmē tika akcentēta situācija, kas saistīta ar Krievijas agresīvo rīcību un pieaugušo spriedzi ģeopolitiskajā vidē. Lielāka finansējuma atvēlēšana aizsardzības sektora stiprināšanai ir kļuvusi par prioritāti, ņemot vērā nepieņemamos apstākļus, ar kuriem nākas saskarties Eiropas valstīm. Baltijas valstis, kas atrodas tuvu Krievijas robežai, ir īpaši noraizējušās par savas nacionalās drošības nodrošināšanu.

NATO un ES valstu atbalsts

Lai sasniegtu šo mērķi, Baltijas ministri aicina arī citas NATO un ES dalībvalstis pievienoties šim aicinājumam un veikt nepieciešamos pasākumus, lai palielinātu aizsardzības izdevumus līdz vismaz 3% no IKP. Tas būtu ne tikai solis uz priekšu katras valsts drošības stiprināšanai, bet arī veidotu spēcīgāku aizsardzības aliansi reģionā.

Secinājums

Baltijas valstu aicinājums piešķirt vairāk līdzekļu aizsardzības izdevumiem apliecina reģiona apņēmību stāties pretī drošības izaicinājumiem un stiprināt savu aizsardzības kapacitāti. Šādi pasākumi varētu radīt drošāku un stabilāku vidi, ne tikai Baltijā, bet visā Eiropas Savienībā. Būtiski ir arī tas, ka šādi soļi veicina sadarbību starp valstīm un garantē kopīgu drošību.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz LSM portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas