Bērnu no ģimenes izņem pat četras reizes. Riņķa dancis ar bezatbildīgiem vecākiem
Dzīve un stils
Foto un virsraksts: LSM
  • 2025. gada 14. aprīlis 14:58
  • LSM
  • 21

Bērnu no ģimenes izņem pat četras reizes. Riņķa dancis ar bezatbildīgiem vecākiem

Problēmas sakne: Atkarības un vardarbība

Bērnu izņemšana no ģimenes ir sāpīga un traģiska situācija, kas skar daudzus latviešu bērnus. Biežākie iemesli, kāpēc valsts iejaucas un pārtrauc vecāku aprūpes tiesības, ir atkarība no narkotikām vai alkohola, kā arī fiziska un emocionāla vardarbība. Šie faktori rada nopietnus riskus bērnu drošībai un attīstībai, tādēļ sociālajiem dienestiem ir jāveic steidzami pasākumi, lai aizsargātu mazos.

Riņķa dancis un iespējas laboties

Kad bērns tiek izņemts no ģimenes, ģimenei tiek piedāvāta iespēja pierādīt, ka tā ir spējīga laboties. Viņu uzdevums ir gada laikā pārbaudīt, vai vecāki spēj radīt drošu un stabilu vidi bērnam. Tomēr statistika liecina, ka ne visiem vecākiem izdodas izturēt šo pārbaudi. Bieži vien redzam riņķa danci – vecāki apņemas laboties, taču apņēmība izrādās īslaicīga, un bērni no ģimenēm nākas izņemt atkārtoti.

Desmitiem bērnu, kas pārcietuši traumas

Ir gadījumi, kad bērni tiek izņemti no ģimenes pat četras reizes. Katras šādas atkārtotas izņemšanas ietekme uz bērnu ir milzīga – emocionālās traumas, psihi un potenciālie attīstības traucējumi kļūst par ikdienas realitāti. Šādi bērni bieži vien nonāk nopietnā krīzē, kas var neizdzēšami ietekmēt viņu nākotni.

Rehabilitācijas nozīme un sabiedrības loma

Lai risinātu šo problēmu, ir nepieciešama plaša sabiedrības iesaistīšanās. Rehabilitācijas programmas, kas paredzētas vecākiem, kā arī atbalsta sistēmas bērniem, kas ir piedzīvojuši izņemšanu, ir must-have. Tādējādi mēs varam ne tikai palīdzēt ģimenēm uzlabot situāciju, bet arī nodrošināt, ka bērni atgriežas drošā un mīlošā vidē. Jautājums, kas paliek atklāts, ir: kādā veidā mēs, kā sabiedrība, varam labāk atbalstīt ģimenes un nodrošināt bērnu labklājību? Atbilde uz šo jautājumu ir atkarīga no mūsu kopīgām aktivitātēm un apņemšanās radīt vietu, kur ikviens bērns ir mīlēts un aizsargāts.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz LSM portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas