ES publicē drošo izcelsmes valstu sarakstu, kas apgrūtinās iespējas saņemt patvērumu
Pasaulē
Foto un virsraksts: LSM
  • 2025. gada 16. aprīlis 15:21
  • LSM
  • 30

ES publicē drošo izcelsmes valstu sarakstu, kas apgrūtinās iespējas saņemt patvērumu

Eiropas Savienības lēmums par drošajām valstīm

Eiropas Savienība (ES) trešdien publicējusi sarakstu ar septiņām valstīm, kuras tiek uzskatītas par drošām migrantu izcelsmes valstīm. Šis solis ir nozīmīgs, jo tas var ievērojami apgrūtināt šo valstu pilsoņu iespējas saņemt patvērumu blokā. Jaunais saraksts rada jautājumus par cilvēktiesību ievērošanu un bēgļu aizsardzību Eiropā.

Jaunais saraksts un tā sekas

Saraksts ietver valstis, kuras, saskaņā ar ES priekšlikumiem, uzskata par drošām, un tas nozīmē, ka pilsoņiem no šīm valstīm var tikt noraidīti patvēruma pieprasījumi, pamatojoties uz pieņēmumu, ka viņi nav pakļauti vajāšanai vai nopietnam kaitējuma riskam atgriežoties savā dzimtenē. Šis lēmums, lai gan pamatots ar drošības apsvērumiem, uzsver lielo spriedzi starp drošību un cilvēktiesību aizsardzību.

Valstu izvēles pamatojums

ES norāda, ka valstu izvēle tiek balstīta uz attiecīgajām drošības situācijām, kā arī uz starptautiskajiem standartiem cilvēktiesību jomā. Tomēr kritiķi apgalvo, ka šis saraksts var radīt nepamatotu aizspriedumu pret migrantu grupām, un, ka situācija attiecīgajās valstīs var nebūt viennozīmīga. Ir nepieciešams analizēt katru gadījumu atsevišķi, un šādus sarakstus veidot ar piesardzību.

Kritika no bēgļu atbalsta organizācijām

Bēgļu atbalsta organizācijas jau ir paudušas bažas par šo lēmumu. Viņu pārstāvji norāda, ka tas var likt cilvēkiem atlikt bēgļu un migrantu statusa iegūšanu, kas daudziem var nozīmēt būtisku riska palielināšanu. Lielākā daļa šādu organizāciju aicina ES pievērst lielāku uzmanību cilvēktiesību aizsardzībai un pārskatīt šos lēmumus, lai labāk aizsargātu vispārējās cilvēku tiesības.

Nākotnes perspektīvas

Šis lēmums varētu būt sākums plašākai diskusijai par to, kā ES pieeja patvēruma jautājumiem varētu mainīties nākotnē. Ir skaidrs, ka, ja ES vēlas saglabāt savu reputāciju kā drošu patvērumu vietu, tai ir jāsabalansē drošības jautājumi ar cilvēktiesību aizsardzību. Daudzi gaida, vai nākotnē tiks veikti kādi grozījumi šajā sarakstā un kādi pasākumi tiks īstenoti, lai nodrošinātu bēgļu aizsardzību Eiropā.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz LSM portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas