Grāmata zelta vērtē: “Robinsons Krūzo”  par mēnešalgu. Cik maksāja grāmata latviešu valodā pirms 200 gadiem. FOTOZiņas
Foto un virsraksts: JAUNS.LV

Grāmata zelta vērtē: “Robinsons Krūzo”  par mēnešalgu. Cik maksāja grāmata latviešu valodā pirms 200 gadiem. FOTO

Vairāk foto skaties šeit

“Robinsons Krūzo” – Pirmā latviešu romāna eksistence

Pirms 200 gadiem, 1824. gada nogalē, latviešu grāmatu veikalos parādījās pasaules literatūras šedevrs – “Robinsons Krūzo”, ko sarakstījis angļu rakstnieks Daniels Defo. Šis darbs, kurš pirmo reizi tika publicēts 1719. gadā, tiek uzskatīts par pirmo romānu angļu valodā un šobrīd ir kļuvis par klasiku visā pasaulē.

Grāmatas vērtība pirms diviem gadsimtiem

Tolaik, kad “Robinsons Krūzo” tika izdots latviešu valodā, tā cena bija milzīga un kļuva par apliecinājumu literāro darbu retuma un vērtības izpratnei tajā laikā. Grāmatas iegāde prasīja ļoti lielu finansiālo ieguldījumu, kas mūsdienās, kad cilvēki bieži sūdzas par dārgajām grāmatām, šķiet grūti saprotams.

Salīdzinājums ar mūsdienām

Šodien, kad grāmatu cenas vairumā gadījumu ir pieejamākas, ir vērts apdomāt, cik lielas bija ieguldījumu iespējas, lai iegādātos “Robinsonu Krūzo” 19. gadsimtā. Ja toreiz grāmatas cena tika uzskatīta par bagātību, kas pieejama tikai nedaudzajiem, tad šodien tās ir pieejamas plašākai sabiedrībai.

Faktori, kas ietekmē grāmatu cenas

Vēsturei un kultūrai ir milzīga loma, nosakot grāmatu cenas. Ja 19. gadsimtā, kad informācijas pieejamība bija ierobežota, grāmatas bija dārgas un kļuva par statusa simbolu, tad mūsdienās, kad digitālā literatūra ir plaši pieejama, grāmatu uzdevums un vērtība ir mainījusies. Ikdienas izdevumi mums ir krietni mazāki, tomēr laikmetu maiņa ne vienmēr to atspoguļo.

Noslēgumā

“Robinsons Krūzo” latviešu valodā ir ne tikai literārs darbs, bet arī vēsturisks simbols, kas atspoguļo laikmeta iezīmes un kultūras attīstību. Šī grāmata ir iemūžinājusi ne tikai piedzīvojumus, bet arī sociālo kontekstu un vērtības, kas bija būtiskas pirms 200 gadiem. Grāmatas ir pelnījušas savu nozīmi un, iespējams, jāizvērtē, kāpēc tās izsaka tik daudz vairāk par cenu.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz JAUNS.LV portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas