Inku upuri, tuksneša skaistule, nejaušās – 9 ļoti interesanti fakti, ko tu noteikti nezināji par mūmijāmĀrzemēs
Foto un virsraksts: LA
  • 2025. gada 8. aprīlis 16:32
  • LA
  • 37

Inku upuri, tuksneša skaistule, nejaušās – 9 ļoti interesanti fakti, ko tu noteikti nezināji par mūmijām

Mūmijas – laika kapsulas, kas glabā pagātnes noslēpumus

Mūmijas jau gadsimtiem ilgi valdzina cilvēku iztēli. Tās ir kā laika kapsulas, kas noslēpj pagātnes noslēpumus un stāstus par mūsu senčiem. Lai gan visbiežāk asociējam mūmijas ar seno Ēģipti un faraoniem, to atklājumi ir ne tikai šajā valstī, bet arī visā pasaulē. Katras mūmijas stāsts ir unikāls un atklāj jaunas nianses par cilvēces vēsturi.

1. Mūmijas ne tikai no Seno Ēģiptes

Lai gan visvairāk pazīstamās mūmijas nāk no Senās Ēģiptes, mūmijas ir atrastas visā pasaulē, ieskaitot Andu kalnus, Čīli, kā arī Ķīnā un it īpaši Peru, kur senie inkas izmantoja sava veida mūmijas – trepanāciju, lai saglabātu savus mirušos.

2. Nezināmi noziegumi

Mūmiju izpēte ne vienmēr ir bijusi droša. Dažkārt mūmijas ir kļuvušas par zādzības upuriem, kad citi cilvēki centās tās iegūt un pārdot melnajā tirgū. Daži vēsturnieki uzskata, ka daļa ievērojamo atradņu ir pat mākslīgi sagatavotas.

3. Mūmijas un tuksneša skaistule

Mūmijas, kuras atrastas tuksneša apvidus daļās, ir īpašas, jo tās saglabājušās labāk nekā mitrajos reģionos. Sausais klimats palīdzējis aizkavēt sadalīšanos un saglabāt mūmiju formu un izskatu. Šādas atradnes ir dāsni avoti zinātniskiem pētījumiem.

4. Mūmijām ir arī savu veidu 'aizsardzība'

Dažādās kultūrās mūmijām tika veiktas dažādas rituālas apstrādes, lai aizsargātu mirušos tālākajā ceļojumā. Seno ēģiptiešu rituāli iekļāva dievu un dievietu godināšanu, kas lietoti, lai nodrošinātu drošību pēc nāves, pierādot, ka mūmijas rūpīgi apdomāja pat pēcnāves dzīvi.

5. Ne tikai cilvēki

Mūmijas nav tikai cilvēku. Pasaulē ir atrasts arī daudzas dzīvnieku mūmijas, tostarp kaķi, suņi un pat muļļas. Senie ēģiptieši uzskatīja, ka dzīvnieki ir svēti un kalpo kā paglābēji vai vadītāji uz pēcnāves dzīvi.

6. Noslēpumainas slimības

Mūmiju izpēte ir atklājusi, ka daži senie cilvēki cieša no slimībām, kas mūsdienās ir pazīstamas un dokumentētas. Pētījumi norāda uz tuberkulozi un malāriju, kas bija izplatītas jau senajos laikos, ļaujot mums labāk saprast cilvēces vēsturi.

7. Mūmijas un tehnoloģijas

Mūmiju izpēte ir ievērojami attīstījusies ar tehnoloģijas palīdzību. Mūsdienās zinātnieki izmanto slimību analīzes metodes, datortomogrāfiju un citas modernās pieejas, lai uzzinātu ko jaunu par mūmijām un to noslēpumu, neiznīcinot pašu objekts.

8. Dārgumu avots

Daudzas mūmijas ir atradušas savus vietas muzejos, kur tās tiek izrādītas kā dārgumi. Tomēr to atradņu kontekstā būtiska ir arī informācija, ko sniedz dažādi artefakti, kuri apbedīti kopā ar mūmijām, papildinot mūsu izpratni par senajām kultūrām.

9. Pētnieki un noslēpumu atklāšana

Pētnieki joprojām cenšas atklāt daudzus mūmiju noslēpumus. Pateicoties jaunajām izpētes metodēm, mēs varam labāk saprast gan to, kā mūmijas tika veidotas, gan arī to, kā tās palīdz izprast mūsu pagātnes kultūru un ieradumus, kas ir būtiski, lai saprastu cilvēces ceļu cauri vēsturei.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz LA portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas