Kā svešumā nepazaudēt latvisko identitāti un saikni ar Latviju. Saruna ar četru bērnu mammu
Dzīve un stils
Foto un virsraksts: LSM
  • 2024. gada 18. novembris 11:11
  • LSM
  • 6

Kā svešumā nepazaudēt latvisko identitāti un saikni ar Latviju. Saruna ar četru bērnu mammu

Identitātes meklējumi svešumā

Pēdējo 15 gadu laikā Dace Džavašvili ir kļuvusi par simbolu tam, kā latvieši, kas dzīvo ārpus Latvijas, uztur savu identitāti un saikni ar dzimteni. Šī saruna ar Daci, kuras ģimenē ir četri bērni, mūsu lasītājiem sniedz unikālu ieskatu tajā, kā svešumā nepazaudēt latvisko būtību un kultūras mantojumu.

Uzturēšana saikne ar dzimteni

Dace atzīst, ka dzīvojot Gruzijā, viņa vairs nejūtas ne kā gruzīniete, ne kā latviete. Šī identitātes izslīdēšana ir bijusi sarežģīta, taču viņa ir apzinājusies savu latviskumu un ir centusies to uzturēt, meklējot citu latviešu atbalstu un kopību. “Man bija svarīgi atrast citus latviešus, jo sarunas dzimtajā valodā ne tikai palīdz saglabāt valodas prasmes, bet arī stiprina saikni ar mūsu kultūru,” atzīmē Dace.

Valoda kā identitātes pamats

Dace uzskata, ka valoda ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas palīdz noturēt latvisko identitāti. Viņa cenšas mājās runāt latviski ar bērniem, kā arī organizēt regulāras sarunas un aktivitātes ar citiem latviešiem. “Valoda ir kā tilts starp mani un mūsu kultūru. Ja mēs nerunāsim latviski, kā mēs saglabāsim saikni ar mūsu saknēm?” viņa secina.

Kultūras tradīciju saglabāšana

Dace ir apņēmības pilna nodot latviskās tradīcijas saviem bērniem. Viņa rīko svētkus, kas atgādina par Latvijas tradīcijām, un mācās bērniem par latviešu kultūru, vēsturi un folkloru. “Es vēlos, lai viņi jūt, ka ir daļa no kaut kā lielāka, ka viņi pieder pie Latvijas, pat ja mēs esam fiziski šķirti,” viņa stāsta.

Nākotnes cerības

Dace sapņo, ka viņas bērni kādu dienu apmeklēs Latviju un iepazīs savu dzimto zemi. Viņa cer, ka viņi apgūs valodu un iekļausies Latvijas sabiedrībā, lai arī kur viņi dzīvos. “Latviskums ir iekšējā sajūta, ko nevar iznīcināt pat visattālākajā stūrī pasaules,” noslēdz Dace. Šī ir Daces stāsts, kas pierāda, ka arī dzīvojot tālu no dzimtenes, katrs var uzturēt savu identitāti un kultūras mantojumu, ja vien tam ir pietiekami liela vēlēšanās un mīlestība pret savām saknēm.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz LSM portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas