
Kam pievērst uzmanību, lai neiekristu krāpnieku nagos, uzticoties viltus e-pastiem?
Krāpnieku uzbrukumi: pieaug tendence
Pēdējā laikā arvien biežāk dzirdams par krāpnieku mēģinājumiem nelikumīgā ceļā piekļūt iedzīvotāju finanšu līdzekļiem, izsūtot viltus e-pasta ziņas. Pikšķerēšana (phishing) ir kļuvusi par plaši izmantotu krāpniecības veidu, kas apdraud ne tikai privātpersonas, bet arī uzņēmumus. Saskaņā ar Luminor datiem, pērn 31% Latvijas mazo un vidējo uzņēmumu saskārušies ar šādām viltus aktualitātēm.Kā atpazīt viltus e-pastus?
Luminor bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma uzsver, ka ir vairāki veidi, kā identificēt viltus e-pastus. Pirmkārt, jāpievērš uzmanība e-pasta nosūtītāja adresei. Bieži vien krāpnieki izmanto, šķietami, oficiālas adreses, taču ar nelielām kļūdām. Otrkārt, ja e-pasts satur gramatikas un ortogrāfijas kļūdas, tas ir brīdinājuma signāls. Treškārt, ja tiek pieprasīta jutīga informācija, piemēram, paroles vai bankas dati, to nekādā gadījumā nedrīkst sniegt.Kā pasargāt sevi un savu uzņēmumu?
Lai pasargātu sevi no krāpniecības, eksperti iesaka ieviest stingras iekšējās drošības procedūras. Uzņēmumiem būtu jārīko apmācības darbiniekiem par to, kā atpazīt viltus e-pastus, kā arī jāveic regulāras drošības pārbaudes. Tāpat ieteicams izmantot divu faktoru autentifikāciju un regulāri atjaunināt programmatūru, lai novērstu riska faktorus, kas varētu tikt izmantoti krāpnieku.Noslēguma domas
Pikšķerēšana ir aktuāla problēma, kas prasa pieaugošu uzmanību gan privātpersonu, gan uzņēmumu pusē. Izprotot krāpnieku metodes un veicot nepieciešamos drošības pasākumus, ikviens var būt drošs savā digitālajā vidē un pasargāt sevi no nepatīkamām situācijām.
Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz NRA portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit