KM piedāvā divus risinājumus Daugavgrīvas cietokšņa saglabāšanaiInteresanti fakti
Foto un virsraksts: VS
  • 2025. gada 21. aprīlis 20:52
  • VS
  • 32

KM piedāvā divus risinājumus Daugavgrīvas cietokšņa saglabāšanai

Kultūras ministrijas priekšlikumi Daugavgrīvas cietokņa saglabāšanai

Kultūras ministrija (KM) ir izstrādājusi divus risinājumus Daugavgrīvas cietokņa saglabāšanai un izmantošanai, balstoties uz sagatavoto konceptuālo ziņojumu. Šie risinājumi ir vērsti uz objekta vēsturiskās un kultūras vērtības saglabāšanu, vienlaikus iesaistot arī sabiedrību.

Pirmais risinājums: Cietokša saglabāšana valsts īpašumā

Pirmais risinājums paredz Daugavgrīvas cietokša saglabāšanu valsts īpašumā un ikdienas uzturēšanas turpināšanu, piesaistot nevalstisko sektoru. KM uzsver, ka šāda pieeja nodrošinātu līdzsvarotu attīstību, kurā iesaistīta sabiedrība. Plānots, ka cietokša attīstība būtu pakāpeniska, ar nepieciešamo finansējumu 100 000 līdz 130 000 eiro gadā tuvākajiem diviem gadiem.

Otrais risinājums: Jūras muzeja izveide

Otrais risinājums ietver ieceri nodibināt Latvijas Jūras muzeju Daugavgrīvas cietoksnī, sadarbojoties ar citām ministrijām un meklējot privātos partnerus. Muzejs būtu veltīts jūrniecības attīstībai, un tā mērķis būtu saglabāt un pētīt ar jūrniecību saistīto kultūrvēsturisko mantojumu. Tomēr Latvijas Muzeju padome atzinuši, ka šis priekšlikums ir ambiciozs un nesagatavots, jo trūkst skaidrības par muzeja dibinātājiem un finansēšanas iespējām.

Finansējuma jautājumi un muzeja izveides izaicinājumi

KM norāda, ka jūras muzeja izveide prasa ievērojamus ieguldījumus valsts līmenī, un pilnīgai realizēšanai nepieciešamais finansējums var sasniegt vismaz 50 miljonus eiro. Turklāt svarīgi ir kritiski izvērtēt muzeja ieceri, ņemot vērā esošās rosinājumus un galvenos izaicinājumus, ko rada izmaksu apjoms.

Daugavgrīvas cietokša kultūrvēsturiskā nozīme

Daugavgrīvas cietoksnis ir nozīmīga vēsturiska fortifikācijas būve, kas saglabājusies augstā autentiskuma pakāpē un ir unikāla visā Eiropā. Saglabāšanas procesā aktīvi iesaistās sabiedrības interešu grupas, bet nepieciešamais finansējums ir bijis salīdzinoši zems, vidēji 12 000 līdz 18 000 eiro gadā. Ar 2024.gada valsts budžeta atbalstu cietokša apbūves konservācijai piešķirti papildu 19 000 eiro. Kopumā KM iecerētais risinājums par Daugavgrīvas cietokša ilgtspējīgu attīstību un tā kultūras, pētniecības un izglītības centra veidošanu ir solīgs solis, lai nepieļautu šī unikālā objekta noplicināšanu un vienlaikus iesaistītu plašāku sabiedrību kultūras mantojumā.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz VS portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas