Kuras 10 NATO dalībvalstis joprojām neatvēl 2% no IKP aizsardzībai?Pasaulē
Foto un virsraksts: NRA
  • 2025. gada 25. aprīlis 17:00
  • NRA
  • 18

Kuras 10 NATO dalībvalstis joprojām neatvēl 2% no IKP aizsardzībai?

Ievads

Pēdējā laikā NATO aizsardzības budžeti ir kļuvuši par karsto tēmu starptautiskajā politikā. Ceturdien alianse paziņoja, ka pērn 22 no 32 dalībvalstīm ir izpildījušas mērķi atvēlēt vismaz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP) aizsardzībai. Taču ir palikušas arī valstis, kuras joprojām neizpilda šo prasību.

Kuras 10 valstis neatvēl 2% no IKP aizsardzībai?

Lai gan 22 valstis ir sasniegušas mērķi, 10 NATO dalībvalstis joprojām neatvēl atbilstošus līdzekļus aizsardzības pasākumiem. Šīs valstis ir: 1. Spānija 2. Itālija 3. Portugāle 4. Grieķija 5. Čehija 6. Ungārija 7. Slovēnija 8. Lielbritānija 9. Islande 10. Nīderlande Šo valstu plāni un stratēģijas aizsardzības finansēšanā ir atšķirīgi, un virknei no tām ir nepieciešamas reformas, lai vispārējais aizsardzības budžets palielinātos.

NATO mērķi un pieaugošā spriedze

NATO ir uzstādījusi mērķi, ka visām dalībvalstīm jāpanāk 2% no IKP atvēlēšana aizsardzībai līdz 2024. gadam. Šis mērķis, protams, ir cieši saistīts ar globālajām drošības bažām, tostarp Krievijas militāro aktivitāšu pieaugumu un citiem geopolitiskajiem izaicinājumiem.

Atsaukšanās un budžeta palielināšana

Daudzu šo valstu valdības sniedz dažādus paskaidrojumus attiecībā uz samazināto finansējumu aizsardzībai. Bieži vien tas saistīts ar iekšējām sociālām un ekonomiskām prioritātēm. Tomēr, ņemot vērā pieaugošos draudus no ārpuses, politiķi ir aicināti pārskatīt savas aizsardzības stratēģijas un palielināt budžetus.

Kopsavilkums

NATO dalībvalstīm ir svarīgi izpildīt aizsardzības budžeta prasības ne tikai, lai nodrošinātu savu drošību, bet arī lai saglabātu alianses vienotību un spēku. Jautājums par to, kā valstis varētu savienot savu aizsardzības politiku ar ekonomiskajām iespējām, paliek aktuāls un prasa aktīvu diskusiju un rīcību.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz NRA portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas