Lāči nāk: 150 plēsēju klīst pa pusi Latvijas – tagad arī pie pamestām mājāmDabā
Foto un virsraksts: LA
  • 2025. gada 23. aprīlis 20:08
  • LA
  • 26

Lāči nāk: 150 plēsēju klīst pa pusi Latvijas – tagad arī pie pamestām mājām

Lāču skaits Latvijā pieaug

Latvijā pagājušā gada monitoringa dati liecina, ka mūsu mežos uzturas ap 150 lāču. Šie plēsēji arvien biežāk tiek novēroti aptuveni pusē valsts teritorijas, kas liecina par to izsistību un pieaugošo populāciju. Lāču skaits Latvijā pēdējos gados ir strauji palielinājies, un šī tendence ir ievērojama, jo savulaik šīs sugas pārstāvji bija daudz retāk sastopami.

Paplašināta lāču izplatība

Ar ko šī situācija ir saistīta? Latvijas Valsts mežu zinātnes institūta “Silava” vadošā pētniece, zooloģe Guna Bagrade, kā arī pētnieks Jānis Ozoliņš min, ka ne tikai lāču, bet arī lūšu un vilku populācija ir pieaugusi. Tas nozīmē, ka šie dzīvnieki arvien biežāk pamanāmi tuvu cilvēku apdzīvotām vietām, tostarp pamestām mājām, kas piešķir jaunu dimensiju cilvēku un savvaļas dzīvnieku attiecību izpētei.

Uztraukums par drošību

Šāda tendence rada gan interesi, gan satraukumu vietējās kopienās. Lāči, kā zināms, ir spēcīgi plēsēji, un to tuvums var radīt bažas par cilvēku drošību, īpaši laukos, kur piekļuvi lolojumdzīvniekiem ir viegli. Ir svarīgi, lai cilvēki būtu informēti un saprastu, kā rīkoties, sastopoties ar lāčiem vai citiem plēsējiem, jo pienākums ir ne tikai saglabāt sugas, bet arī nodrošināt sabiedrības drošību.

Kas tālāk?

Ņemot vērā pieaugošo plēsēju skaitu un to izplatību, ir būtiski turpināt monitorēt situāciju un pielāgot attiecīgo politikai. Ilgtspējīgas medību prakses, informācijas izplatīšana par savvaļas dzīvniekiem un viņu paradumiem, kā arī cilvēku izglītošana par drošām saskarsmes stratēģijām ar plēsējiem ir būtiski pasākumi, kas var palīdzēt samazināt iespējamību, ka cilvēki un lāči nonāk tiešā konfliktā.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz LA portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas