Latvijas studenti tiesājas ar pasniedzējiem par apvainojumiem (+VIDEO)Kriminālziņas
Foto un virsraksts: VS
  • 2024. gada 12. novembris 09:12
  • VS
  • 18

Latvijas studenti tiesājas ar pasniedzējiem par apvainojumiem (+VIDEO)

Video skaties šeit

Strīda būtība un tā konteksts

Latvijas augstākajā izglītībā nesen izcēlies strīds, kurā students nolēmis vērsties administratīvajā tiesā pret pasniedzēju iepriekš izteiktajiem nievājošajiem komentāriem e-pasta sarakstē. Students lūdza atlīdzināt nodarīto kaitējumu, taču tiesnesis atteicās pieņemt pieteikumu, norādot, ka strīds attiecas uz publisko tiesību jomu.

Tiesas secinājumi

Augstākās tiesas senāts skaidroja, ka strīda kontekstā nepieciešams novērtēt, vai konkrētā rīcība būtiski ierobežo studenta cilvēktiesības. Tā kā studentam netika pierādīts, ka pasniedzēja rīcība ir būtiski ierobežojusi viņa tiesības, pieteikums netika pieņemts. Senāts uzsvēra, ka augstskolas rīcība, īstenojot valsts akreditētas studiju programmas, ir jāsasaista ar publisko tiesību jomu.

Komunikācija augstākajā izglītībā

Tiesneši atzinuši, ka ikdienas situācijās komunikācija starp studentiem un pasniedzējiem var būt konfliktējoša vai neērta. Asāki izteicieni, kas var tikt uztverti kā negativitāte, tomēr ne vienmēr rada iespēju vērsties tiesā. Tiesas norādīja, ka, lai runātu par tiesību aizskārumu, ir nepieciešams pamatot, ka komunikācija sasniegusi līmeni, kas radījusi nopietnas sekas cilvēktiesībām.

Tiesiskā un sociālā perspektīva

Pēc tiesas lēmuma augstākās izglītības jomā uzsvērta vajadzība pēc saprātīgas komunikācijas, kas neveidotu tiesvedību par katru sīkumu. Tiesiskā vide un tās stabilitāte prasa no visiem tās dalībniekiem atbildīgu attieksmi, lai izvairītos no nemitīgas tiesāšanās, kas varētu novest pie sabiedrības sadrumstalotības. Sabiedrības kopā dzīve ir nepieciešama, neskatoties uz atšķirībām komunikācijā.

Noslēgums un nākotnes jautājumi

Šis gadījums aktualizē daudzas diskusijas par studentu un pasniedzēju attiecībām augstākajā izglītībā, kā arī par to, kā tiesību akti attiecībā uz privātajām un publiskajām tiesībām tiek piemēroti praksē. Nākotnes izaicinājums būs rast līdzsvaru starp normatīvo regulējumu un ikdienas komunikāciju, lai veicinātu veselīgu un konstruktīvu mācību vidi.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz VS portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas