Lietuviešiem, kuri karoja Krievijas pusē, atņem pilsonību. Kā par to pašu soda Latvijā un Igaunijā?Sabiedrība/Latvijā
Foto un virsraksts: Delfi
  • 2024. gada 12. novembris 00:01
  • Delfi
  • 17

Lietuviešiem, kuri karoja Krievijas pusē, atņem pilsonību. Kā par to pašu soda Latvijā un Igaunijā?

Lietuva pieņem stingrus pasākumus pret karotājiem

Lietuva nesen pieņēma būtisku lēmumu atņemt pilsonību diviem saviem pilsoņiem, kuri piedalījās kaujās Krievijas pusē pret Ukrainu. Šis incidents ir radījis plašas diskusijas par to, kādi pasākumi varētu tikt veikti arī citās Baltijas valstīs, tostarp Latvijā un Igaunijā.

Juridiķa pamatojums: pilsonības atņemšana

Atņemot pilsonību, Lietuva balstās uz likumdošanu, kas ļauj atņemt pilsonību indivīdiem, kas ir iesaistījušies darbībās, kas apdraud valsts drošību. Šādi soļi tiek uzskatīti par nepieciešamiem, lai saglabātu valsts suverenitāti un cīnītos pret ārējiem draudiem. Tomēr būtiski ir tas, kādas ir pilsonības iegūšanas formas, kas nosaka atņemšanas iespējamību.

Latvijas situācija: likumdošanas nianses

Latvijā šāds lēmums ir sarežģītāks, jo likumdošana paredz atņemšana tikai gadījumos, kad pilsonība iegūta naturalizācijas ceļā. Ja persona ir piedzimusi Latvijā un ir tās pilsonis, atņemšana ir praktiski neiespējama. Turklāt, vai personai ir citas pilsonības, var būt izšķiroši, redzot, kādas sekas būs valsts drošībai.

Igaunija: līdzīgas prasības, atšķirīgi risinājumi

Igaunijā situācija ir līdzīga. Tur likumdošana atļauj atņemt pilsonību, ja personai ir divas vai vairākas pilsonības un tā ir piedalījusies darbībās, kas apdraud Igaunijas intereses. Taču, ja persona ir vietējais iedzīvotājs, tikai ar Igaunijas pilsonību, sodīšana caur pilsonības atņemšanu nav tik vienkārša.

Secinājumi: kādas ir sekas un nākotnes perspektīvas?

Kaut arī Lietuva ir pieņēmusi stingrus pasākumus, Latvijā un Igaunijā tādas pašas sekas nav tik viegli īstenojamas. Regulējumi un likumdošana dažādās valstīs ir atšķirīgas, un tas apgrūtina vienota risinājuma meklēšanu. Tas, kas paliek skaidrs, ir valstu apņemas aizstāvēt savu drošību un suverenitāti, pat ja ceļi šī mērķa sasniegšanai ir atšķirīgi.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz Delfi portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas