Mežonīgie deviņdesmitie – kāpēc zemessargs Mākslas akadēmijā nežēlīgi piekāva māksliniekuSabiedrība/Latvijā/Vēsture
Foto un virsraksts: Delfi
  • 2024. gada 11. septembris 00:01
  • Delfi
  • 176

Mežonīgie deviņdesmitie – kāpēc zemessargs Mākslas akadēmijā nežēlīgi piekāva mākslinieku

Mežonīgo deviņdesmito gadu ēna Latvijā

1990. gadi Latvijā ir raksturīgi ar pārmaiņām un krīzi daudzās jomās, tostarp drošības jomā. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas valsts saskārās ar nopietnām problēmām: uzplauka organizētā noziedzība, parādījās reketieri, un tika novēroti iepriekš nebijuši noziegumu veidi. Šajā laikā sabiedrība bija neziņā, un cīņas par varu starp noziedznieku grupām radīja trauksmi ikdienas dzīvē.

Zemessargi kā likumsargi

Lai sakārtotu situāciju drošības jomā, Latvijas atjaunotā policija saņēma atbalstu no zemessargiem, kuriem tika deleģētas daļas likumsargu funkcijas. Zemessargi, apgūstot dažādas militārās un likumsargājošās prasmes, centās nodrošināt publisko kārtību, taču nereti šīs operācijas izvērtās par pārkāpumiem un patīkamiem incidentiem. Pārcentšanās un pārmērīgi stingra rīcība kļuva par ikdienu, un tai sekoja dažādi incidents, kas uzrunāja sabiedrību.

Noziegums Mākslas akadēmijā

Pēdējā laikā atkal tiek pievērsta uzmanība kādam nežēlīgam incidentam, kas notika Mākslas akadēmijā. Zemessargs veica fizisku uzbrukumu māksliniekam, kas ir tikai viens no daudziem gadījumiem, kad likumsargi pārkāpa savas pilnvaras. Šāds uzbrukums liecina par šaubīgām robežām starp likuma ievērošanu un vardarbību, kas bija raksturīga šim laikam. Organizētā noziedzība un policijas nepietiekamās prasmes radīja apstākļus, kuros tīša un nevainīgas personas ievainošana kļuva iespējama.

Atskats uz 1990. gadu noziedzību

Portāls "Delfi" turpina pētīt šo tumšo periodu, izmantojot tiesu arhīvu materiālus, lai izceltu raksturīgākos 1990. gadu sākuma noziegumus. Mēs ne tikai atceramies vēsturi, bet arī apzināmies, cik daudz ir mainījies kopš tiem laikiem, kad valsts cīnījās ar iekšējiem izaicinājumiem. Svarīgi ir izprast šos notikumus, lai varētu novērtēt mūsdienu situāciju un nepieļaut pagātnes kļūdas.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz Delfi portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas