No 2314 ziņojumiem atbilstoši 652 – sabiedrībā trūkst izpratnes par trauksmes celšanu
Latvijā
Foto un virsraksts: LSM
  • vakar 11:53
  • LSM
  • 5

No 2314 ziņojumiem atbilstoši 652 – sabiedrībā trūkst izpratnes par trauksmes celšanu

Trauksmes celšanas likuma ietekme Latvijā

Kopš 2019. gada maija, kad Latvijā stājās spēkā Trauksmes celšanas likums, valsts ir saņēmusi ievērojamu skaitu trauksmes cēlēju ziņojumu. Līdz 2023. gada beigām ir reģistrēti 2314 ziņojumi, kas liecina par to, ka sabiedrībā ir palielinājusies interese un apziņa par trauksmes celšanu. Tomēr, neskatoties uz to, tikai 652 ziņojumi ir atzīti par atbilstošiem.

Galvenie ziņojumu iemesli

Saskaņā ar Valsts kancelejas informatīvo ziņojumu, visbiežāk trauksmes cēlēji ziņo par dažādām prettiesiskām darbībām, tostarp izvairīšanos no nodokļu samaksas, korupciju, amatpersonu prettiesiskām rīcībām un līdzekļu izšķērdēšanu. Šie dati norāda uz nopietnām problēmām sabiedrībā un uzsver nepieciešamību pēc apstāšanās, lai novērstu šādas prakses.

Izpratnes trūkums sabiedrībā

Neskatoties uz pozitīvajām tendencēm trauksmes celšanas jomā, joprojām pastāv liels izpratnes trūkums par šī procesa nozīmīgumu un tā iespējām. Daudzi potenciālie trauksmes cēlēji, visticamāk, baidās ziņot par savām novērošanām, uzskatot, ka netiks pildīta viņu identitāte vai ka viņu ziņojumi tiks ignorēti. Šādi uzskati var būtiski ierobežot trauksmes celšanas efektivitāti Latvijā.

Valdības rīcība un nākotnes perspektīvas

Valdība ir apņēmusies uzlabot izpratni par trauksmes celšanas procesu un veicināt tos, kuri ir saskārušies ar neētiskām praksēm. Nākotnē ir plānots organizēt sabiedriskas kampaņas par trauksmes celšanu un tās nozīmi, lai veicinātu uzticēšanos un atklātību. Tādējādi cerams, ka sabiedrība kļūs aktīvāka un apzinātāka par trauksmes celšanas iespējām, kas var novest pie pozitīvām izmaiņām valsts pārvaldē un sabiedrībā kopumā.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz LSM portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas