Noziedznieki izkrāpj naudu, izveidojot viltus mājas lapas (+VIDEO)Kriminālziņas
Foto un virsraksts: VS
  • 2025. gada 5. aprīlis 14:32
  • VS
  • 33

Noziedznieki izkrāpj naudu, izveidojot viltus mājas lapas (+VIDEO)

Video skaties šeit

Krāpnieku aktivitāte pieaug

Pēdējo dienu laikā Latvijā novērota pieaugoša krāpnieku aktivitāte, kas meklē iespējas izkrāpt naudu, manipulējot ar meklēšanas rezultātiem un veidojot viltus mājaslapas. Eksperte krāpšanas novēršanas jomā Marija Celma brīdina, ka krāpnieki aktīvi izmanto populāras meklētājprogrammas, piemēram, Google, lai veicinātu savus maldinošos piedāvājumus.

Kā darbojas krāpniecības shēmas?

Krāpnieki veido mājaslapas, kas ir vizuāli līdzīgas oficiālām vietnēm, piemēram, e-veselība vai eParaksts. Nereti, meklējot šīs vietnes, krāpnieciskās lapas iznirst kā pirmās, bet īstās vietnes parādās zemāk meklēšanas rezultātos. Šī manipulācija ar meklēšanas algoritmiem ļauj krāpniekiem apmānīt nevērīgus lietotājus, kuri varētu atvērt pirmo redzamo saiti.

Kā atpazīt krāpnieciskas vietnes?

Krāpnieciskas mājaslapas bieži vien izmanto oficiālo dizainu, logo un saturu, taču to URL var saturēt nelielas kļūdas, kas tās atšķir no īstajām vietnēm. Tāpat šādās lapās bieži tiek piedāvātas vilinošas atlaides vai citi izdevīgi piedāvājumi, kas mudina cilvēkus ievadīt savu maksāšanas informāciju. Jāatceras, ka šādas vietnes var nefunkcionēt pareizi, un potenci­a­las kļūdas var būt norādes uz krāpniecisku darbību.

Praktiski padomi, kā samazināt krāpšanas riskus

Lai samazinātu krāpšanas riskus, ir svarīgi ievērot dažus piesardzības pasākumus. Ja zināt, kādu vietni vēlaties apmeklēt, vislabāk ir tās adresi ievadīt manuāli. Pievērsiet uzmanību mājaslapas URL, lai pārliecinātos, ka tajā nav lieku simbolu, un pārbaudiet, vai adrese sākas ar "https", kas norāda uz drošu savienojumu. Turklāt, ja iespējams, izmantojiet rīkus, kas paziņo par mēģinājumiem piekļūt viltus vietnēm.

Viltus īsziņas - vēl viens drauds

Papildus viltus mājaslapām, krāpnieki turpina izsūtīt viltus īsziņas, uzdodoties par valsts iestādēm. Šajās īsziņās bieži tiek iekļautas saites uz krāpnieciskām vietnēm, kur lietotāji tiek aicināti ievadīt savus internetbankas datus, lai piekļūtu informācijai. Jāatgādina, ka valsts iestādes nekad neizsūta šāda veida ziņas, tāpēc ir svarīgi būt piesardzīgiem.

Kā rīkoties, ja kļūstat par krāpšanas upuri

Ja esat kļuvis par krāpšanas upuri vai jums rodas aizdomas par krāpšanu, nekavējoties ziņojiet par šo situāciju savai bankai un vērsieties Valsts policijā. Drošība internetā ir katra lietotāja rokās, un ir svarīgi būt informētiem un uzmanīgiem, lai pasargātu sevi no krāpnieku shēmām.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz VS portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas