Pērk aviobiļetes bibliotēkā, rēķinus apmaksā pastā. Kādas ir iedzīvotāju digitālās prasmes?Sabiedrība/Latvijā
Foto un virsraksts: Delfi
  • 2025. gada 11. februāris 00:01
  • Delfi
  • 60

Pērk aviobiļetes bibliotēkā, rēķinus apmaksā pastā. Kādas ir iedzīvotāju digitālās prasmes?

Digitālās prasmes Latvijā: satraucošā atšķirība

Pašlaik Latvijas sabiedrībā ir novērojama izteikta plaisa attiecībā uz digitālajām prasmēm. Kamēr daļa cilvēku veikli pārvietojas interneta vidē, izmantojot e-pakalpojumus, sociālos medijus un tiešsaistes iepirkšanās iespējas, citi izvēlas tradicionālo pieeju—veras plānot uz bibliotēku vai pasta nodaļu, lai veiktu ikdienas darījumus. Tas liecina, ka digitālās prasmes nav vienlīdzīgas visā sabiedrībā, un ir būtiski izprast, kāpēc šī atšķirība pastāv.

Iedzīvotāju izvēles un ieradumi

Pēdējā laikā ir novērojams, ka daudzi iedzīvotāji dod priekšroku apmeklēt bibliotēku, lai iegādātos aviobiļetes vai apmaksātu rēķinus, tādējādi izvairoties no digitālās pasaules. Šādas izvēles lielā mērā var būt saistītas ar bailēm no tehnoloģijām, trūkstošām zināšanām vai vienkārši ieradumu saglabāšanu. Pastnieki, kas palīdz sakārtot finanšu jautājumus, kļūst par uzticamiem palīgiem vecāka gadagājuma cilvēkiem un citiem, kam ir grūtības izprast mūsdienu tehnoloģijas.

Jautājums par izglītību un apmācībām

Lai uzlabotu iedzīvotāju digitālās prasmes, ir nepieciešama sistemātiska pieeja izglītības un apmācību programmu ieviešanā. Šobrīd Latvijā ir dažas iniciatīvas, kas vērstas uz digitālo prasmju attīstību, taču jautājums par to, vai tās ir pietiekamas, joprojām ir atklāts. Valsts un pašvaldības var ieviest dažādas apmācības programmas, kas palīdzētu iedzīvotājiem justies drošāk internetā un apgūt nepieciešamās prasmes.

Secinājumi un nākotnes iespējas

Digitālās prasmes ir kļuvušas par vienu no svarīgākajiem faktoriem 21. gadsimtā. Lai garantētu, ka visi iedzīvotāji var gūt labumu no digitālās ekonomikas, ir svarīgi identificēt un risināt pastāvošās plaisas. Bibliotēku un pasta pakalpojumu izmantošana ir tikai sākums, taču, lai Latvijas sabiedrība varētu pilnvērtīgi iesaistīties digitālajā pasaulē, ir jāveicina izglītība, izpratne un uzticēšanās tehnoloģijām.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz Delfi portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas