Pētijums: beztabakas produkti ir populārāki Latvijas nelegālajā tirgū (+VIDEO)Kriminālziņas
Foto un virsraksts: VS
  • 2024. gada 11. novembris 15:22
  • VS
  • 20

Pētijums: beztabakas produkti ir populārāki Latvijas nelegālajā tirgū (+VIDEO)

Video skaties šeit

Pētījuma rezultāti: Beztabakas produkti pelēkajā tirgū

Jaunākais pētījums, ko veicis Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors Arnis Sauka, atklāj, ka beztabakas nikotīna produktu popularitāte Latvijas nelegālajā tirgū ir pieaugusi. Pēc pētījuma datiem, aptuveni ceturtā daļa beztabakas nikotīna produktu lietotāju šos produktus iegādājas "pelēkajā tirgū". Šī proporcija ir pieaugusi no 24,4% 2022. gadā līdz 27,8% 2024. gadu pirmajos četros mēnešos.

Aromātu aizlieguma ietekme uz tirgu

Pētījumā norādīts, ka gaidāmā aromātu aizlieguma stāšanās spēkā 2025.gada janvārī var būtiski palielināt pelēkā tirgus proporciju. Eksperti norāda, ka šāda regulējuma dēļ beztabakas produkti kļūs vēl vieglāk pieejami no nelegāliem avotiem, kas būtiski ietekmēs legālo produktu pārdošanu un iekasētos nodokļus.

Ekonomiskie faktori un pelēkā tirgus izaugsme

Galvenie iemesli, kāpēc lietotāji izvēlas iegādāties beztabakas produktus pelēkajā tirgū, ir finansiālais ieguvums un ērtība. Aptuveni puse respondentu atzinuši, ka cena ir būtisks faktors, savukārt aptuveni 10% minējuši vieglu pieejamību. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta datiem, akcīzes nodoklis par elektriskajām smēķēšanas ierīcēm 2023. gadā sasniedza 14 miljonus EUR, kas ir par 5 miljoniem vairāk nekā gadu iepriekš.

Optimistiskas prognozes un bažas par nākotni

Pētījuma autors Arnis Sauka uzsver, ka pieaug pelēkā tirgus apjoms, jo regulējums un lēmumu pieņemšana nerēķinās ar reālo situāciju tirgū. Paredzams, ka valsts budžets varētu ciest zaudējumus vismaz 10 miljonu EUR apmērā no neiekasētajiem nodokļiem, kas varētu būt saistīti ar aromātu aizlieguma ieviešanu.

Ekspertu aicinājums politikas veidotājiem

Daudzi nozares eksperti, tostarp Telegram grupas administrators, aicina politikas veidotājus rūpīgi izvērtēt aromātu aizlieguma sekas. Tie uzskata, ka lēmums var radīt vairāk negatīvu seku nekā pozitīvu, piemēram, pelēkā tirgus pieaugums un sliktas kvalitātes produktu aprite. Viņi aicina atkārtoti aplūkot situāciju un atcelt aromātu aizliegumu, lai novērstu iespējamos riskus un sekas.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz VS portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas