Pētījums: mūsu bērni augstu vērtē to, ko viņi mācās skolā (+VIDEO)Sabiedrība
Foto un virsraksts: VS
  • vakar 13:10
  • VS
  • 3

Pētījums: mūsu bērni augstu vērtē to, ko viņi mācās skolā (+VIDEO)

Video skaties šeit

Pētījuma rezultāti: Latvijas skolēnu motivācija un nākotnes perspektīvas

Pēdējais Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) pētījums atklāj, ka 72% Latvijas skolēnu uzskata, ka skolā iegūtās zināšanas ir noderīgas viņu nākotnes darbam un karjerai. Tomēr ir jāatzīmē, ka Latvijas skolēniem ir mazāk iekšējās motivācijas nekā vidēji OECD valstīs.

Motivācija mācīties: izaicinājumi un iespējas

Pētījumā noskaidrots, ka tikai 44% Latvijas skolēnu atzīst, ka viņiem patīk iemācīties ko jaunu, kas ir zemāk nekā OECD vidējais rādītājs – 50%. Interese par sarežģītiem uzdevumiem ir vēl zemāka: 28% Latvijā salīdzinājumā ar 47% OECD valstīs. Šie dati liecina, ka Latvijas skolēnu iekšējā motivācija ir zemāka, kas var ierobežot viņu spējas sasniegt augstākus mācību rezultātus.

Aktīvāka pieeja mācībām: saikne starp jautājumu uzdošanu un mācībām

Pētījums arī norāda uz spēcīgu saistību starp skolēnu vēlmi risināt sarežģītus uzdevumus un viņu spējām uzdot jautājumus, ja mācību saturs nav saprotams. Skolēni, kas regulāri uzdod jautājumus, tiek uzskatīti par aktīviem dalībniekiem savas mācīšanās procesā.

Vecāku loma skolēnu mācībās

Ļoti svarīga ir arī skolēnu un vecāku komunikācija. Pētījuma dati liecina, ka skolēni, kuri bieži sarunājas ar vecākiem, ir aktīvāki matemātikas apguvē un izrāda lielāku interesi apgūt jaunus materiālus.

Skolotāju loma un profesionālā attīstība

Pētījumā uzsvērta skolotāju nozīme skolēnu izglītošanā, kā arī nepieciešamība pēc profesionālās pilnveides. Skolotājiem ir jāspēj aktivizēt skolēnos interesi un zinātkāri, kā arī palīdzēt attīstīt kritisko domāšanu un patstāvību.

Pētījuma konteksts un nozīme

PISA 2022.gada ciklā piedalījās gandrīz 5 400 Latvijas 15 gadus veco skolēnu no 226 skolām. Dalība starptautiskos izglītības pētījumos palīdz veidot ilgtspējīgu un efektīvu izglītības sistēmu, kas centīsies uzlabot skolēnu izglītības rezultātus nākotnē.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz VS portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas