Politiskā griba un finanses. Kā mazināt nevienlīdzību reto audzēju ārstēšanāSabiedrība
Foto un virsraksts: Delfi
  • 2025. gada 31. janvāris 00:02
  • Delfi
  • 25

Politiskā griba un finanses. Kā mazināt nevienlīdzību reto audzēju ārstēšanā

Reti audzēji un to izaicinājumi

Audzēji, kas tiek klasificēti kā reti, piemēram, primārais aknu audzējs jeb holangiokarcinoma, bieži vien ir saistīti ar ievērojamām medicīniskām grūtībām. Šo audzēju diagnostika ir sarežģīta un prasa augsti kvalificētu speciālistu kompetenci. Bez tam, pacientiem nepieciešama žultsceļu drenāža un biopsija, lai nodrošinātu pareizu ārstēšanas plānu. Diemžēl vairāk nekā 85% gadījumu pacienti tiek diagnosticēti novēloti, aizkavējot ķirurģiskas iejaukšanās iespēju.

Finansu barjeras un nevienlīdzība

Finanšu ierobežojumi un nevienlīdzība medicīniskajā sistēmā izpaužas kā barjera pilnīgai un laikus pieejamai ārstēšanai. Molekulārā diagnostika, kas ir būtiska precīzai diagnostikai un efektīvai ārstēšanai, netiek apmaksāta no valsts budžeta. Tas nozīmē, ka pacienti ar mazāku ienākumu līmeni vai trūcīgos apstākļos var palikt bez nepieciešamās diagnostikas un ārstēšanas, radot papildu nevienlīdzību veselības aprūpē.

Politiskā griba kā risinājums

Politiskā griba ir izšķiroša faktora nozīme, lai veiktu uzlabojumus veselības aprūpes sistēmā, īpaši reto audzēju ārstēšanā. Lēmējiem ir jāiegulda resursi molekulārās diagnostikas finansēšanā un jāiekļauj efektīvākie medikamenti kompensējamo medikamentu sarakstā. Šādas iniciatīvas varētu nodrošināt labāku pieejamību diagnostikai un ārstēšanai visiem pacientiem neatkarīgi no viņu ekonomiskās situācijas.

Kā uzlabot situāciju?

Lai mazinātu nevienlīdzību reto audzēju ārstēšanā, nepieciešams: 1. **Finansēt molekulāro diagnostiku** – Tā kā bez precīzas diagnosticēšanas ārstēšana var būt neefektīva, valsts budžetā jāparedz līdzekļi šādām procedūrām. 2. **Paplašināt kompensējamo medikamentu sarakstu** – Efektīvu zāļu iekļaušana sarakstā atvieglotu ārstēšanu daudziem pacientiem. 3. **Izglītot medicīnas personālu** – Nepieciešama īpaša apmācība ārstiem un diagnostikas speciālistiem, lai uzlabotu diagnostikas precizitāti un ātrumu. Noslēgumā, ir svarīgi, lai sabiedrība un politiķi apzinātos reto audzēju nopietnību un sniegtu atbalstu, lai nodrošinātu vienlīdzīgu piekļuvi medicīniskai palīdzībai ikvienam Latvijas iedzīvotājam.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz Delfi portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas