Savāc 10 000 parakstu par brīvdienu ieviešanu sievietēm menstruāciju laikāVeselība
Foto un virsraksts: VS
  • 2025. gada 14. aprīlis 10:02
  • VS
  • 22

Savāc 10 000 parakstu par brīvdienu ieviešanu sievietēm menstruāciju laikā

Iniciatīva par apmaksātām brīvdienām

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" jau savākti vairāk nekā 10 000 parakstu par iniciatīvu ieviest divas apmaksātas brīvdienas sievietēm menstruāciju laikā. Šis solis ļauj iniciatīvai tikt iesniegtai izskatīšanai Latvijas Saeimā, kas varētu būt nozīmīgs pagrieziena punkts sieviešu tiesību jomā.

Marijas Uškanovas mērķi

Iniciatīvas pārstāve Marija Uškanova pauž apņēmību panākt, lai Darba likumā tiktu iekļauta norma, kas nodrošina sievietēm tiesības saņemt līdz divām apmaksātām brīvdienām menstruāciju laikā. Uškanova uzsver, ka šī norma ne tikai uzlabotu sieviešu veselību un labsajūtu, bet arī pozitīvi ietekmētu darba vidi, neveidojot papildus stigmu par menstruācijām.

Starptautiskā pieredze

Iniciatīva balstās uz piemēriem no citām valstīm, piemēram, Spānijas un Japānas, kur šāda prakse jau ir ieviesta. Uškanova uzskata, ka šāda pieeja nodrošinātu saprotošāku un taisnīgāku attieksmi pret sievietēm darba tirgū, kā arī vairotu sociālo taisnīgumu.

Praktiskie aspekti

Brīvdienas tiks piešķirtas pēc darbinieces izvēles, tādējādi garantējot privātumu un vienkāršojot procedūru. Darba devējiem būs pienākums saglabāt darbiniecei vidējo izpeļņu šajā laikā, līdzīgi kā tas notiek slimības gadījumā. Turklāt šādu brīvdienu izmantošanu varētu fiksēt kā "menstruāciju atvaļinājumu" darba laika uzskaites sistēmā.

Uzlabota sieviešu labklājība

Uškanova uzskata, ka šādas brīvdienas ļautu sievietēm atjaunot spēkus un atveseļoties no menstruāciju radītā diskomforta. Tas samazinātu nepieciešamību pēc pretsāpju līdzekļiem un veicinātu darba ražīgumu, jo darbinieces varētu strādāt labākajā stāvoklī. Pastāv cerības arī uz mazāku izdegšanu un stresa līmeni, kas uzlabotu ilgtermiņa veselību.

Sabiedrības stigma un izpratne

Šīs iniciatīvas mērķis ir arī mazināt stigmu ap menstruācijām. Ieviešot šādas pārmaiņas, varētu veicināt sabiedrības atvērtību un sapratni par sievietes bioloģiskā cikla īpatnībām, kā arī mazināt tabu un stereotipus, kas saistīti ar menstruācijām.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz VS portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas