• 2024. gada 21. augusts 18:09
  • Delfi
  • 70

Skolēni atteikušies mācīties krievu valodu. Kā skolas pielāgojas?

Krievu valodas mācību beigas

Šogad, mazāk nekā divas nedēļas līdz jaunā mācību gada sākumam, gandrīz 2900 4.-9.klašu skolēnu ir pieņēmuši lēmumu atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas. Šī tendence skaidri iezīmē jauno laiku Latvijas izglītībā, kurās skolēni meklē citas iespējas un pielāgojas mainīgajai sociālpolitiskajai situācijai valstī.

Mācies, ko vari apgūt labāk

Lai gan atteikšanās no krievu valodas bija iespējama līdz šā gada 21. jūnijam, skolās ir uzsākti intensīvi sagatavošanās darbi, lai nodrošinātu skolēniem jaunas alternatīvas. Līdz ar to ir jānosaka, kādas svešvalodas iespējams mācīties dažādās skolās visā valstī. Tas, vai tas būs angļu, vācu vai pat franču valoda — ir atkarīgs no skolas resursiem un skolotāju kvalifikācijas.

Skolu pielāgošana jaunajām prasībām

Ikvienai skolai, neatkarīgi no tās lieluma, ir jānodrošina iespēja skolēniem apgūt citu svešvalodu. Tas rada vairākus izaicinājumus. Lielākām skolām, kas ir iekļautas Rīgas vai citu lielu pilsētu sistēmā, šī pāreja var būt vienkāršāka, jo tām ir vairāk resursu un skolotāju. Savukārt mazākās lauku skolās ir jāmeklē jaunradīta risinājuma, lai piesaistītu vairāk kvalificētu svešvalodu skolotāju.

Pārmaiņas reģionos

Dažādās pašvaldībās tiek risināti atšķirīgi izaicinājumi. Piemēram, dažās vietās ir organizēti īsi kursi un apmācības skolotājiem, kamēr citviet tiek piedāvātas papildu valodu apguves programmas vai iespējas mācīties attālināti. Ir arī skolas, kas ir izlēmušas sadarboties ar tuvākajām mācību iestādēm, lai kopīgi nodrošinātu labākas mācību iespējas.

Sabiedrības reakcija

Sabiedrība reaģē dažādi: daži vecāki, apmierināti ar iespēju izvēlēties, citi bažīgi par kvalitatīvām izglītības iespējām. Skolotāji un pedagogi ir aicināti būt elastīgiem, uzklausīt skolēnu vajadzības un ieteikt viņiem visatbilstošākās valodu apguves iespējas.

Nākotne un uzticība izglītībai

Lai gan pārejas process ir izaicinošs, tas ir arī iespēja attīstīties un pilnveidoties Latvijas izglītības sistēmai. Ir svarīgi, lai skolas turpinātu pielāgoties un nodrošinātu, ka nākotnes paaudzes iegūst labākās zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas globalizācijas laikmetā. Kādus rezultātus sniegs šī pārmaiņu laikmeta skolas, redzēsim jau tuvākajā nākotnē.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz Delfi portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas