Trampa "tarifu karš": Vai ASV cietīs vairāk nekā Eiropas Savienība?Ārzemēs
Foto un virsraksts: LA
  • 2025. gada 7. aprīlis 08:52
  • LA
  • 18

Trampa "tarifu karš": Vai ASV cietīs vairāk nekā Eiropas Savienība?

Trampa "tarifu karš" un tā sekas

Jaunā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija ir uzsākusi strauju “tarifu karu” ar lielāko starptautisko tirdzniecības partneri – Eiropas Savienību (ES). Šis solis radījis ne mazums bažu par ekonomikas attīstību abās pusēs Atlantijas okeāna, tomēr intervijā raidījumam “Rīta panorāma” Valdis Dombrovskis, ES komisārs, norādīja uz interesantu perspektīvu – ASV var ciest vairāk nekā Eiropas Savienība.

Valdis Dombrovskis par situāciju

Dombrovskis uzsvēra, ka tādas tirdzniecības barjeras kā tarifi var radīt ievērojamus zaudējumus ne tikai eksporta tirgos, bet arī iekšējā patēriņa jomā. Atšķirībā no Eiropas Savienības, kurā ir lielāka ekonomiskā integrācija un pārdomātāka pieeja tirdzniecības attiecībām, ASV atrodas neskaidrā situācijā. Naudas plūsmas samazināšanās un pieaugošās preču cenas var negatīvi ietekmēt amerikāņu patērētājus.

Tarifu ietekmes analīze

Dombrovska komentāri liecina, ka trūkst garantiju, ka tarifus uzliktās preces pirks tie daudzie amerikāņi, kuru ienākumi jau tagad ir zemāki par vidējo līmeni. Tas var novest pie patēriņa krituma, kas savukārt ietekmēs uzņēmumus un to tīklus. Savukārt, Eiropas Savienībai ir vairākas stratēģijas, kā samazināt iespējamās negatīvās sekas, tostarp diversifikācija un jauni tirdzniecības partneri.

Ko turpmāk varētu gaidīt?

Lai gan Dombrovska viedoklis ir gaidāms, nav skaidrs, kāda būs pavērsiena brīdis šajā tirgus dinamikā. Ekonomikas analītiķi norāda, ka “tarifu karš” ir ne tikai ekonomiskais, bet arī politisks jautājums. Ja ASV pagriežas pret saviem partneriem, tas var novest pie jauniem sabiedrotiem meklējumiem, kamēr Eiropas Savienība mēģinās nostiprināt savu lomu pasaules tirdzniecībā.

Noslēgumā

Trampa “tarifu karš” ir tikai sākums lielākai tirdzniecības neskaidrībai, kurā gan ASV, gan Eiropas Savienība var saskarties ar neparedzamiem izaicinājumiem. Gaidāmā ekonomiskā attīstība un politiskie lēmumi var būt izšķiroši, lai noteiktu, kura puse gūs lielāku labumu no šīs situācijas.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz LA portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas