
Baltijas iedzīvotāji ir pieraduši, ka nauda viņu kontos ienākumus nenes; bankām šāda neinformētība ir izdevīga
Ievads: Nauda kontos, bet vai tā nes peļņu?
Baltijas valstu iedzīvotājus, acīmredzot, ir piemeklējusi paradoksāla situācija. Lai gan lielākā daļa no viņiem apgalvo, ka ir ietaupījumi, jautājums, kas mūs visus uztrauc, ir: "Kā tiek izmantoti šie ietaupījumi?" Saskaņā ar aptaujas rezultātiem, ko veica "Kantar Emor", 86% Latvijas, 82% Igaunijas un 71% Lietuvas iedzīvotāju uzskata, ka viņiem ir ietaupījumi, taču lielai daļai no viņiem nav skaidrības par to, kā šie līdzekļi varētu nest peļņu.Nauda bez peļņas: kas par to domā bankas?
Bankas, kuras pamatā ir izdevīgu attiecību veidošana ar saviem klientiem, nevienam neslēpj, ka liela daļa šo ietaupījumu nav investēta efektīvi. Daudzas bankas labprātāk paliek pie tradicionālajiem uzkrājumu kontiem, kas nereti nenes nekādu ievērojamu procentu likmi. Šāda situācija ir izdevīga bankām, jo tās gūst labumu no klientu noguldījumiem, kamēr iedzīvotāji joprojām ir pārliecināti, ka viņu nauda droši guļ līdzekļu kontos.Iedzīvotāju izpratne un informētība
Interesants ir fakts, ka šī neinformētība ir izplatīta visās trijās Baltijas valstīs. Iedzīvotāji, kuriem ir ietaupījumi, nereti nav informēti par labākajām investīciju iespējām, kurās viņi varētu ieguldīt savus līdzekļus. Tas rada bažas, jo ilgtermiņā tas var novest pie finansiālām grūtībām un pat nabadzības. Bankām šāds stāvoklis ir ērts, jo viņi neiegulda resursus, lai informētu savus klientus par labvēlīgākām finanšu iespējām.Ko var darīt iedzīvotāji?
Lai mainītu šo situāciju, ir būtiski, lai iedzīvotāji uzņemtu iniciatīvu un uzzinātu vairāk par savu finanšu nākotni. Izglītošanās par investīcijām un finanšu plānošanu var palīdzēt ne tikai palielināt personīgo labklājību, bet arī pārveidot banku attiecības ar klientiem. Ir svarīgi, lai ikviens iedzīvotājs apzinātos, ka nauda pati par sevi nenes peļņu — to ir jāiegulda.Secinājums: Laiks pārmaiņām
Ir skaidrs, ka Baltijas iedzīvotājiem ir jāpārskata sava attieksme pret ietaupījumiem un jāapgūst, kā to efektīvāk izmantot. Bankām būtu jāsniedz skaidrs un caurspīdīgs skaidrojums par to, kā strādāt ar naudu, kas uzticēta viņu rokās. Tikai tādā veidā varam virzīties uz finanšu pratības kultūras uzlabošanu, kas nākotnē varētu sekmēt labklājību visā reģionā.
Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz JAUNS.LV portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit