Kāpēc cilvēki mēdz uzvesties pašsagraujoši? Skaidro psiholoģe
Dzīve un stils
Foto un virsraksts: LSM
  • šodien 05:54
  • LSM
  • 3

Kāpēc cilvēki mēdz uzvesties pašsagraujoši? Skaidro psiholoģe

Kāpēc cilvēki izvēlas pašsagraujošu uzvedību?

Pašdestruktīva uzvedība ir fenomens, kas sastopams daudzos cilvēkos, kuri saskaras ar grūtībām. Klīniskā psiholoģe Ieva Melne norāda, ka šādi uzvedības modeļi bieži kalpo kā veids, kā cilvēki mēģina atrast īslaicīgu izbēgšanu no smagām emocijām un situācijām. Šādā veidā indivīdi var censties aizmirst par savām problēmām, pat ja šis piegājiens ilgtermiņā var radīt papildu grūtības.

Aizsargmehānisms vai bēgšana?

Ieva Melne skaidro, ka pašdestruktīvā uzvedība var kalpot arī kā aizsargmehānisms, ļaujot cilvēkiem "atslēgties" no stresa vai nepatīkamām situācijām savā vidē. Ikdienā tas var izpausties dažādos veidos, piemēram, smagā darba slodzes pieņemšanā, kas var radīt fizisku un emocionālu izsīkumu. Tāpat pašdestruktīva uzvedība var nozīmēt arī dažādas atkarības vai citu negatīvu ieradumu veidošanos.

Kā atpazīt un cīnīties ar pašdestruktīvu uzvedību?

PSiholoģe Melne aicina būt uzmanīgiem pret šādām uzvedības tendencēm. Ir svarīgi atpazīt brīžus, kad cilvēks var kļūt par savu paša ienaidnieku, un sākt runāt par savām emocijām un izjūtām. Atbalsta meklēšana no draugiem, ģimenes vai profesionāļiem var palīdzēt atrisināt iekšējās domstrīdas un atrast veselīgākus veidus, kā tikt galā ar grūtībām.

Noslēgums

Pašdestruktīva uzvedība ir sarežģīta un emocionāli paaugstināta problēma, kas prasa uzmanību un sapratni. Klīniskā psiholoģe Ieva Melne uzsver, ka, atpazīstot šos uzvedības modeļus, cilvēki var meklēt ceļus uz atveseļošanos un būtiskāku dzīves kvalitāti. Ir būtiski apzināties, ka ir iespējams tikt pāri pat grūtākajiem brīžiem, izmantojot atbalstu un pareizu pieeju emociju pārvaldībai.

Šis raksts ir sagatavots, pamatojoties uz LSM portāla informāciju.
Oriģinālo rakstu tu vari atrast šeit

Citas ziņas